Tworzyli „wczoraj” naszej Małej Ojczyzny

Wydarzenia

Tworzyli „wczoraj” naszej Małej Ojczyzny

30.11.-0001
autor:
Jeszcze pachnąca drukarską farbą książka – Ziemia Wyszkowska i Puszcza Biała – „kto był kim” – stanie się bohaterką spotkania 25 stycznia w Bibliotece Miejskiej. Jest ona wspólnym dziełem 11 autorów, których do pracy zmobilizował prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej Adam M. Mickiewicz. 
Na zlecenie Stowarzyszenia książkę przygotowało do druku wydawnictwo Edytor, wydawca „Nowego Wyszkowiaka”.
Jak wyjaśnia we wstępie Adam M. Mickiewicz, który przewodniczył zespołowi redakcyjnemu, książka jest leksykonem postaci, których losy były powiązane z obszarem Puszczy Białej, a w szczególności – ziemi wyszkowskiej.
Ograniczone rozmiary prezentowanego leksykonu zmuszają do selekcji posiadanych treści na zasadzie ich sprofilowania pod kątem związku z dziejami regionu wyszkowskiego i Puszczy Białej, co szczególnie dotyczy wybitnych postaci, takich jak kard. Stefan Wyszyński, ks. Ignacy Kłopotowski, prof. Henryk Samsonowicz czy gen. Lucjan Żeligowski (na ich temat powstały już obszerne publikacje).
Szczególnie licznie reprezentowane są w leksykonie osoby, które żyły w heroicznych okresach dziejów – II wojny światowej oraz epoki odradzania się Rzeczypospolitej po 1918 roku – czytamy dalej we wstępie. – Ujęcie biograficzne daje możliwość specyficznego i pełniejszego spojrzenia na dzieje naszych okolic. Bo czy historia zbiorowości ludzkiej nie jest sumą indywidualnych losów ludzkich, wzajemnie się przenikających i uzupełniających? Czytelnik znajdzie tu w porządku alfabetycznym (czasami obok siebie) osoby bardzo różne: świętych, ale i zbrodniarzy, patriotów i zdrajców, arystokratów i włościan, duchownych i ateistów, inteligentów i robotników, Polaków i Żydów. Obraz tak skomplikowany, jak złożone były i są nasze losy indywidualne i zbiorowe, jak wielobarwna była historia naszych ziem i całej ojczyzny.
Jedenastu autorów opracowało w sumie ponad 640 notek biograficznych. Ich długość uzależniona jest zarówno od ważności przedstawionej postaci, jak i posiadanych źródeł informacji. 
Wielu z nas (i jako zbiorowość lokalna) ma wobec wymienionych w leksykonie postaci do spłacenia dług wdzięczności – podkreślił Adam M. Mickiewicz. – Oddawana do rąk czytelników publikacja niech będzie wyrazem naszego szacunku dla ludzi, którzy swymi talentami, pracą, a często poświęceniem tworzyli „wczoraj” naszej Małej Ojczyzny. Bez nich niepełne jest widzenie naszego „dziś”, ale też o ile mniej jasne postrzeganie „jutra”.
Warto zwrócić uwagę na prekursorski charakter publikacji – leksykonu postaci związanych z ziemią wyszkowską i Puszczą Białą. Oczywiście, jak w tego typu wydawnictwach bywa, lista zawartych w niej postaci na pewno okaże się niepełna, a zawartość niektórych notek niekompletna. Uważamy jednak, że to dopiero początek. Istnieje możliwość uzupełnienia, przygotowania aneksu. Kolejne wydania – jeśli będzie odpowiednie zainteresowanie – przyniosą z pewnością bardziej kompletny materiał. Zespół redakcyjny jest otwarty na wszelkie uwagi – podkreśla przewodniczący zespołu redakcyjnego.
Książkę przygotowali:
Antoni Biernacki – kierownik i dyrektor ds. inwestycyjnych WFM. Propagator osiągnięć zawodowych własnego środowiska. Autor notek biograficznych w słowniku SITLiD.
Elżbieta Borzymek – dziennikarka „Nowego Wyszkowiaka”, polonistka. Zajmowała się redagowaniem wydawnictw z okazji 90-lecia i 100-lecia LO im. C.K. Norwida w Wyszkowie i wielu innych publikacji lokalnych. Zaangażowana w działania Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół „Norwida”.
Artur Gałązka – kierownik logistyki, inżynier transportu, zajmujący się hobbystycznie mikrohistorią lokalną. Prezes Stowarzyszenia Kulturalnego „Wspólna Przyszłość” w Leszczydole-Nowinach.
Maria Weronika Kmoch – historyczka, nauczycielka. Prowadzi bloga „Kurpianka w wielkim świecie”, współprowadzi fanpage „Kurpie Białe – historia, kultura, dziedzictwo”.
Adam Michał Mickiewicz – nauczyciel, dyrektor ZS nr 3. Doktor historii, zajmujący się głównie dziejami lokalnymi oraz Mazowsza.
Piotr Płochocki – dziennikarz, społecznik, działacz kulturalny i regionalista. Absolwent Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW. Członek zarządu Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół I LO w Wyszkowie oraz Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic.
Mirosław Powierza – bibliotekarz, regionalista. Pasjonat historii Wyszkowa i okolic. Wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej.
Teresa Przygoda – nauczycielka historii i języka polskiego. Pasjonatka historii, szczególnie lokalnej. Należy do Związku Piłsudczyków RP Okręgu Nadbużańskiego w Wyszkowie i Stowarzyszenia Kulturalnego „Wspólna Przyszłość” w Leszczydole-Nowinach.
Elżbieta Szczuka – dziennikarka „Nowego Wyszkowiaka”, regionalistka. Autorka licznych artykułów dotyczących historii lokalnej, a także książek ,,Cmentarz parafialny w Wyszkowie” i „Pamiętamy. Zasłużeni dla ziemi wyszkowskiej”, współautorka książki „W 100-lecie Gimnazjum i Liceum”.
Jan Szymanik – mieszkaniec Brańszczyka, pasjonat, znawca i popularyzator lokalnej historii i dorobku kulturowego.
Mirosław Widlicki – znawca i propagator tradycji polskiego wysiłku zbrojnego okresu II wojny światowej, a szczególnie dziejów AK na ziemi wyszkowskiej. Prezes okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK.
 
Wydanie książki było możliwe dzięki wsparciu finansowemu: Województwa Mazowieckiego, Powiatu Wyszkowskiego oraz Gmin: Wyszków, Brańszczyk, Długosiodło, Rząśnik, Somianka i Zabrodzie.
 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość