Trzymajmy się morza, trzymajmy się rzeki Bug (FOTO)

Wydarzenia

Trzymajmy się morza, trzymajmy się rzeki Bug (FOTO)

18.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Przed sobotnim spływem kajakowym odbyła się uroczystość zaślubin z Bugiem, upamiętniająca 103. rocznicę zaślubin Polski z morzem.
 
Na plaży miejskiej na uczestników wydarzenia czekały nie tylko kajaki, ale też pierwsza wyszkowska łódź płaskodenna „Rybienko Leśne”.
Prezes oddziału Ligi Morskiej i Rzecznej w Wyszkowie Elżbieta Kasińska przypomniała, że tradycja zaślubin sięga roku tysięcznego. Kolejna historyczna data to 10 lutego 1920 r., kiedy w Pucku generał Józef Haller wrzucił obrączkę w wody Zatoki Puckiej. - Te zaślubiny są symbolem, świętowanym również u nas, w Wyszkowie, w mieście nad rzeką, które silnie związane jest z tradycjami morskimi. Mamy najwięcej kapitanów żeglugi wielkiej przypadających na liczbę mieszkańców. Mamy czym się poszczycić - podkreśliła Elżbieta Kasińska. - Nasza uroczystość nawiązuje do symbolicznych zaślubin z 1933 r. Chodzi o obchody Święta Morza. Następne zaślubiny miały miejsce w Kołobrzegu w 1945 r., kiedy kapral Franciszek Niewidziajło, po odzyskaniu niepodległości, kolejny raz zaślubił Polskę z morzem. Kilka lat temu w Dęblinie zrodziła się tradycja zaślubin z Wisłą. Taką samą tradycję chcemy kultywować w Wyszkowie.
Na sztandar Ligi Morskiej i Rzecznej ślubowanie składali druhowie 78 Wodnej Drużyny Harcerskiej „Junga” oraz najmłodsi ligowcy: Liliana Maciejewska, Matylda Nowosielska, Aleksandra Korczakowska, Dawid Kraszewski, Kacper Wyszyński, Bronek Purzycki, Dawid Getka oraz Pola Szczesna. Dowódcą pocztu sztandarowego był Mirosław Skibniewski – żeglarz morski, któremu asystowali wnukowie Patryk i Dawid.
Działalność wyszkowskiego oddziału LMiR pochwalił wicestarosta Leszek Marszał: - Dbają o tradycję i przekazują ją młodym adeptom. Trzymajmy się morza, trzymajmy się rzeki Bug. 
Z plaży bardzo dobrze widoczny jest wysoki maszt z biało-czerwoną flagą, który nad Bugiem stanął 6 lat temu. Komandorowi Markowi Padjasowi przypomniał uroczystość chrztu morskiego tratwy „Pielgrzym”. - Wśród nas jest wielu wyszkowian, i nie tylko, którzy tworzą wielką załogę tej tratwy. Przez te lata „Pielgrzym” stał się marką dla Wyszkowa, pływał po rzece, po morzu, dotarł w różne miejsca, w ubiegłym roku jako pierwszy wypłynął na morze przez przekop Mierzei Wiślanej. To zaszczyt nie tylko dla załogi, nie tylko dla Wojtka Chodkowskiego, który to wszystko wymyślił, ale nas wszystkich. Bardzo się cieszę, że mamy dzisiaj nową jednostkę pływającą - galar. 
- To piękny symbol i piękna tradycja. Ale symbol nie może być martwy, musi odzwierciedlać ruch, działanie. Ten symbol pokazuje znaczenie dróg wodnych, morza, rzek, kanałów, które mają w życiu społeczeństwa, także naszego Wyszkowa, Rybienka Leśnego - mówił Adam Grześkiewicz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic. - Ta łódź, która została zwodowana niecałe 2 tygodnie temu, pięknie wpisuje się w tę tradycję. To wiano, które my, stowarzyszenie przyjaciół Rybienka Leśnego, wnosimy w kultywowanie tradycji rzecznych i morskich całej naszej pięknej, nadbużańskiej okolicy. 
Po uroczystości kajakarze i załoga galara wyruszyli do Popowa, gdzie na terenie Ochotniczej Straży Pożarnej odbyło się spotkanie integracyjne.
Na spływ kajakowy zaprosili: WOSiR, gminy Wyszków i Zabrodzie oraz wspólnota gruntowa Popowo Kościelne.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
I zawsze zwycięstwo musiało ich być...

I zawsze zwycięstwo musiało ich być...

W imieniu Stowarzyszeniu WEST, Fundacji im. Hieronima Dekutowskiego – Zapory, a także wszystkich instytucji i organizacji, które wsparły ten projekt – Fundacji PZU, Instytutu Pamięci Narodowej, Okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK, Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”,  oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL pragniemy Państwa serdecznie zaprosić do udziału w wyjątkowym, otwartym wydarzeniu, przygotowanym z okazji  105. rocznicy urodzin „Zapory” oraz 80. rocznicy zrzutu do okupowanej Polski, w okolicach Wyszkowa.
zobacz więcej
Pijana matka chciała odebrać dzieci ze szkoły

Pijana matka chciała odebrać dzieci ze szkoły

Ponad 3 promile miała kobieta, która chciała odebrać ze szkoły dwoje dzieci uczęszczających do I i III klasy. Pod opieką miała jeszcze dwuletnią córkę.
zobacz więcej
Eksploracja świata: odkrywając cuda ożywionej i nieożywionej natury

Eksploracja świata: odkrywając cuda ożywionej i nieożywionej natury

Przyroda jest niezwykle różnorodna i fascynująca. Składa się zarówno z ożywionych, jak i nieożywionych elementów, które współistnieją w harmonii tworząc piękno i złożoność życia na Ziemi. Odkrywanie cudów ożywionej i nieożywionej natury jest fascynującą przygodą, która pozwala nam zanurzyć się w tajemnicach świata.
zobacz więcej
Zmarł Marek Curuł, samorządowiec, sołtys Kamieńczyka, strażak-ochotnik

Zmarł Marek Curuł, samorządowiec, sołtys Kamieńczyka, strażak-ochotnik

W nocy z 8 na 9 września zmarł Marek Curuł, były radny miejski i powiatowy oraz sołtys Kamieńczyka, wieloletni strażak – ochotnik, wiceprezes jednostki w Kamieńczyku.
zobacz więcej