Trzy dni w Brukseli (foto)

Wydarzenia

Trzy dni w Brukseli (foto)

06.12.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Na zaproszenie europosłanki Julii Pitery, grupa 16 dziennikarzy z mazowieckich mediów regionalnych, wśród nich przedstawicielka naszej redakcji, przebywała w Brukseli, w Parlamencie Europejskim. 
Pierwszego dnia dziennikarze zwiedzali Brukselę i jej zabytki, m.in. Grand Place (Wielki Plac), kościół św. Michała i św. Guduli, Park du Cinquantenaire (park pięćdziesięciolecia) z łukiem triumfalnym z 1905 r. i oczywiście Manneken Pis (siusiający chłopiec). Zachwycali się świąteczną iluminacją miasta. Drugi dzień to wizyta w Parlamencie Europejskim, poznanie siedziby, spotkanie z pracownikami działu prasowego, zapoznanie się z pracami komisji, spotkanie z panią europoseł. Julia Pitera pracuje w dwóch komisjach: petycji i kontroli budżetowej. Szczególnie ważna jest dla niej ta pierwsza – petycję może złożyć każdy obywatel Unii Europejskiej, a także grupa obywateli, przedsiębiorstwo, organizacja czy stowarzyszenie. Złożona petycja może dotyczyć tylko naruszenia prawa europejskiego. Pani poseł opowiedziała o tym, jak pracuje parlament, jaki jest system głosowania, jak wygląda debata itp. W PE podoba się jej to, że w zasadzie nie ma awantur politycznych. Europosłowie mają czas wypowiedzi ograniczony do 2 minut, dlatego trzeba wyrażać  się precyzyjnie, eliminować zbędne słowa.
- Praca tu jest bardzo ciekawa, ale trzeba zajmować się tym, na czym się zna – skonstatowała.
Wieczorem dziennikarze spotkali się z Julią Piterą na kolacji, była okazja do rozmów indywidualnych.
Ostatniego dnia grupa zwiedzała Parlamentarium, czyli multimedialną wystawę przedstawiającą m.in. drogę do integracji europejskiej, sposób pracy posłów i tworzenia prawa, wizerunki 751 europosłów. Wystawa jest dostępna w każdym z 24 języków Unii Europejskiej.
Bruksela jest deszczowym miastem przez cały rok, ale uczestnikom wycieczki pogoda wyjątkowo dopisała – wszystkie dni były słoneczne. 
2 grudnia na stronie www.juliapitera.pl ukazał się wpis: Dziękuję za bardzo ciekawe, inspirujące, dobre spotkanie w trakcie wizyty dziennikarzy z Mazowsza w Brukseli. Unia Europejska to ważny temat także dla mediów regionalnych.
My również dziękujemy.
NINA - kopia
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość