Trwają przygotowania do rozbudowy CKU i ZS3

Wydarzenia

Trwają przygotowania do rozbudowy CKU i ZS3

19.07.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zespół Szkół nr 3 czeka wielka inwestycja. Jeszcze w tym roku zostanie rozebrany parterowy budynek od strony ul. Matejki, gdzie powstanie nowy, trzykondygnacyjny. Z kolei nad najstarszą częścią szkoły zostanie dobudowane jedno piętro. Szkoły zyskają w ten sposób kilka nowych sal lekcyjnych, których tak bardzo brakuje, zwłaszcza że we wrześniu naukę rozpocznie podwójny rocznik.
 
CKU to szkoła dla dorosłych, ZS3 - dla młodzieży. Organem prowadzącym obu placówek jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Funkcjonują w tej samej lokalizacji, której właścicielem jest CKU. Centrum bezpłatnie użycza pomieszczeń ZS3, szkoły dzielą się kosztami eksploatacji.
Planowaną inwestycję poprowadzi CKU. - Nie ukrywam, że jest to ukłon w stronę ZS3 - mówi dyrektor Centrum Aneta Pękul. 
Co roku o przyjęcie do Zespół Szkół nr 3 stara się zdecydowanie więcej osób niż jest miejsc. Szkoła może poszczycić się bardzo dobrymi wynikami matury i wyróżnieniami rankingów Perspektyw, w których ujmowane są najlepsze licea i technika w kraju. Boryka się natomiast z problemami lokalowymi. Na przełomie 2018 i 2019 r. przeprowadzono remont, dzięki któremu zyskano dodatkowe sale lekcyjne. Przy takiej ilości uczniów, to jednak wciąż za mało.
W sytuacji, gdy we wrześniu naukę rozpocznie dwa razy więcej uczniów - absolwenci gimnazjów i podstawówek - szkoła musi szukać dodatkowych pomieszczeń. Na finiszu są rozmowy z Gminą Wyszków w kwestii wynajęcia części budynku Szkoły Podstawowej nr 4.
Nic więc dziwnego, że samorządowe władze Mazowsza przystały na propozycję CKU i ZS3, by szkołę rozbudować. - Organ prowadzący widzi, z jakimi problemami boryka się oświata i my w Wyszkowie - dodaje Aneta Pękul.
Prace przygotowawcze do inwestycji są już na zaawansowanym poziomie. CKU jest na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę. Przed nim ważny krok, jakim jest wyłonienie wykonawcy.
Plany są bardzo poważne, a siedziba szkół znacznie się zmieni. Jeszcze w tym roku ma zostać rozebrany parterowy budynek od strony ul. Matejki, w którym kiedyś mieściła się sala gimnastyczna. Po wybudowaniu nowej hali, utworzono tam salę lekcyjną i niewielką salkę. Ta część użytkowana była jeszcze do czerwca, ale teraz trwają już przygotowania do rozbiórki.
Być może również w tym roku uda się rozpocząć budowę w tym miejscu budynku trzykondygnacyjnego z użytkowym poddaszem. Będzie tam dziewięć sal lekcyjnych i dwie duże sale konferencyjne z pełnym wyposażeniem i zapleczem kuchennym. Budynek będzie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
To jeszcze nie koniec. Metamorfozę przejdzie najniższa i najstarsza część budynku, łącząca salę gimnastyczną z nowszą częścią szkoły. Tam dobudowane zostanie jedno piętro, gdzie będzie mieścił się pokój nauczycielski i część administracyjna szkoły.
Rozbudowa szkoły wiąże się z szeregiem innych inwestycji, np. podłączeniem do miejskiej sieci cieplnej. Trwają więc szerokie przygotowania i inwentaryzacje.
Proces inwestycyjny rozłożony jest na dwa lata. Niewykluczone, że budowę nowej nieruchomości i dobudowanie piętra nad starą uda się przeprowadzić w tym samym czasie.
ASF - 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość