Trudna rekrutacja do szkół średnich

Wydarzenia

Trudna rekrutacja do szkół średnich

16.07.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
We wtorek 16 lipca około południa do szkół średnich przybywali zaniepokojeni absolwenci podstawówek i gimnazjów, by sprawdzić, czy ich nazwiska znalazły się na listach przyjętych. Mimo dodatkowo utworzonych w ostatnich dniach klas, miejsc zabrakło dla 130 osób.
 
Tegoroczna rekrutacja to bardzo nerwowy czas dla uczniów i rodziców, zwłaszcza że od kilku dni ogólnopolskie media alarmują o braku miejsc w szkołach średnich. W wyniku reformy w tym roku naukę rozpoczną absolwenci gimnazjów i szkół podstawowych, czyli dawnego i nowego systemu edukacji. Będą chodzili do różnych klas: gimnazjaliści - trzyletnich liceów i czteroletnich techników, absolwenci klas VIII szkół podstawowych - czteroletnich liceów i pięcioletnich techników. Klas przybyło, ale budynki nie są z gumy.
16 lipca w południe szkoły na Mazowszu ogłosiły listy zakwalifikowanych.
Na 985 miejsc w klasach dla absolwentów gimnazjów we wszystkich wyszkowskich szkołach średnich (także ZS3 i CK ZDZ) wpłynęło 929 wniosków o przyjęcie, w tym ponad 160 spoza naszego powiatu.
Z kolei w klasach dla absolwentów podstawówek było 985 miejsc, a wniosków wpłynęło 1.026, w tym ponad 200 od absolwentów spoza powiatu wyszkowskiego. 
Widząc liczbę wniosków, starostwo podjęło decyzję o utworzeniu dla absolwentów podstawówek jednego dodatkowego oddziału w ILO, o profilu matematyczno - biologiczno - chemicznym. Dodatkowo liczbę uczniów w klasach zwiększono do 32. Szkoła nie planuje wprowadzenia dwuzmianowości.
Dla absolwentów podstawówek jest też jedna dodatkowa klasa liceum w ZS1, o profilu społeczno - przyrodniczym. Jeden oddział szkoły branżowej I stopnia, klasa wielozawodowa powstała CEZiU.
Pracę podwójnego rocznika organizuje również ZS3. W związku z tym, że będzie o 120 uczniów więcej, szkoła od kilku miesięcy czyni starania, by wynająć sale w budynku Szkoły Podstawowej nr 4. – To tylko na rok – dodaje Elżbieta Michalik. – Będzie rozbudowa szkoły. Inwestorem będzie Centrum Kształcenia Ustawicznego.
ZS3 nie będzie pracował na dwie zmiany. – Przecież mamy wielu dojeżdżających uczniów - dodaje pani dyrektor.
Mimo tych zabiegów bez szkoły pozostało 65 absolwentów gimnazjów i 68 absolwentów podstawówek. Wśród nich są osoby, które nie skorzystały z możliwości złożenia wniosku do większej ilości klas i szkół. W tym roku w powiecie wyszkowskim nie było limitu.
Trzeba wziąć pod uwagę również, że do naszych szkół aplikowało ponad 300 uczniów spoza powiatu, 3 razy więcej niż w latach poprzednich. Z pewnością wnioski złożyli również do szkół w swoich miejscowościach, przez co uwzględnieni są w dwóch systemach. Niewykluczone więc, że zwolnią miejsca w naszych szkołach.
Wśród osób, które się dostały jest ponad 30 z liczbą punktów powyżej 180. Jest więc możliwość, że aplikowali - z sukcesem - do renomowanych liceów w Warszawie.
Z drugiej strony w naszych szkołach jest 61 wolnych dla absolwentów gimnazjów i 65 miejsc dla absolwentów podstawówek. Z tym, że to głównie miejsca w technikach i szkołach branżowych.
Aż tydzień, do 24 lipca do godz. 10 zakwalifikowani mają czas na potwierdzenie woli przyjęcia, czyli przedłożenie oryginałów dokumentów. 25 lipca w południe podane zostaną listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych. Dopiero wówczas tak naprawdę będzie wiadomo, w których szkołach są jeszcze wolne miejsca.
- To długi czas - przyznaje wicestarosta Leszek Marszał. Dla wielu uczniów i rodziców oznacza dodatkowy stres. - Ale chciałbym uspokoić, dołożymy wszelkich starań, by wszyscy znaleźli miejsca w naszych szkołach.
Po 25 lipca starostwo podejmie decyzję, czy w CEZiU utworzyć dodatkową klasę liceum ogólnokształcącego. W innych szkołach jest już to niemożliwe z powodu ograniczeń lokalowych.
 
Terminarz rekrutacji uzupełniającej
26 lipca godz. 8 - 30 lipca godz. 12: składanie wniosków o przyjęcie do szkoły wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym
do 16 sierpnia: weryfikacja wniosków o przyjęcie do szkoły i innych złożonych dokumentów przez komisje rekrutacyjne
19 sierpnia godz. 12: podanie do wiadomości list kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych zawierające imiona i nazwiska kandydatów uszeregowane w kolejności alfabetycznej oraz informację o zakwalifikowaniu albo niezakwalifikowaniu kandydata, a także najniższą liczbę punktów, która uprawnia do przyjęcia
19 sierpnia godz. 12 - 27 sierpnia godz. 16: potwierdzenie woli przyjęcia w postaci przedłożenia oryginałów dokumentów
28 sierpnia godz. 10: podanie przez komisję rekrutacyjną list kandydatów przyjętych i nieprzyjętych
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość