materialy/info/med1/4434.jpg

Wydarzenia

Traktujemy to jak relikwię (foto)

26.04.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Uczniowie klasy mundurowej Centrum Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” nieśli jedną z trumien podczas pochówku polskich żołnierzy, których szczątki odnaleziono w Andrzejewie. Znajdowała się na niej biało – czerwona flaga i czapka rogatywka, które prezes stowarzyszenia „Wizna” 25 kwietnia, na pamiątkę, przekazał szkole.
Na ludzkie szczątki w Andrzejewie natrafiono podczas prowadzonych przez stowarzyszenie „Wizna” badań miejsc ostatnich walk 18 Dywizji Piechoty we wrześniu 1939 r. Jak się okazało, była to zbiorowa mogiła polskich żołnierzy poległych w okolicach Zambrowa w czasie wojny z bolszewikami, w sierpniu 1920 r., ochotników z 201 Pułku Piechoty. Ponowny pochówek żołnierzy odbył się 16 marca, spoczęli wśród swoich kolegów na cmentarzu w Szumowie. Podczas uroczystości jedną z trumien nieśli uczniowie klasy mundurowej CEZiU „Kopernik”. Znajdowała się na niej biało – czerwona flaga i czapka rogatywka, którą 25 kwietnia prezes stowarzyszenia „Wizna” Dariusz Szymanowski przekazał młodzieży. – Traktujemy to jak relikwię – zapewnili uczniowie.
- Zobowiązujemy się do zachowania pamięci o młodych bohaterach, za wolność gotowych oddać życie. Dziś oddajemy im hołd – podczas uroczystości w szkole dodała dyr. Grażyna Kalinowska.
W Andrzejewie natrafiono na szczątki 10 żołnierzy. – Byli w waszym wieku, mieli 17 – 20 lat – do uczniów zwrócił się Dariusz Szymanowski. – Chcieliśmy, żeby trumny nieśli ich rówieśnicy, w jakiś sposób związani z wojskiem.
Ten szczególny udział uczniów „Kopernika” w pochówku żołnierzy, to – jak podkreślił prezes „Wizny” – nie był przypadek. W Archiwum Państwowym natrafił na meldunki, z których wynikało do Wyszkowa przewieziono część rannych w bitwie w okolicach Zambrowa. – 201 Pułk Piechoty był w Wyszkowie – podkreślił Dariusz Szymanowski. – Bardzo się cieszę, że wzięliście udział w tej uroczystości.
Świadkiem przekazania flagi i rogatywki był m.in. wicestarosta Adam Mróz. – Jesteśmy w gronie osób, które z godnością noszą mundur żołnierza polskiego – zwrócił się do uczniów z klas mundurowych. – Jako powiat traktujemy edukację szerzej, widzimy edukację patriotyczną, historyczną i obywatelską. Realizujemy ją m.in. ze stowarzyszeniem „Wizna”. Dziękujemy uczniom, że zawsze jesteście gotowi na wezwanie, że godnie reprezentujecie powiat i swoją szkołę.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Motoserce – akcja promująca krwiodawstwo

Motoserce – akcja promująca krwiodawstwo

Motocykliści od lat udowadniają, że „serce” i pasja mogą ratować życie. Najlepszym tego przykładem jest akcja Motoserce, w której od 15 lat wspólnie z Wami zbierają krew dla potrzebujących. Dzięki wam zebrali już ponad 40 tysięcy litrów krwi. Obok zbiórki najcenniejszego daru, jakim jest krew – odbywają się pokazy ratownictwa medycznego, prezentacje kamizelek z systemami poduszek powietrznych, liczne szkolenia z pierwszej pomocy, parada motocykli, koncerty i dobre jedzenie.
zobacz więcej
Poważny wypadek w Anastazewie (FOTO)

Poważny wypadek w Anastazewie (FOTO)

Do groźnego wypadku w Anastazewie (gmina Zabrodzie) doszło we wtorek, 15 kwietnia. Kierowca dosłownie roztrzaskał samochód osobowy na drzewie.
zobacz więcej
Czy odpowiednio dobrane suplementy poprawią kondycję twoich ptaków?

Czy odpowiednio dobrane suplementy poprawią kondycję twoich ptaków?

zobacz więcej
Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Porządki w ogrodzie? Dowiedz się, jak powinno się postępować z odpadami!

Wiosna stanowi jedną z najlepszych pór roku na dokonanie diametralnych porządków w ogrodzie – tak, by latem móc cieszyć się pięknem zielonej przestrzeni pełnej kwiatów, a także przydomowych upraw. Aura tej pory nierzadko zachęca nawet największych wielbicieli czterech ścian do przebywania na zewnątrz, zaś przestrzeń zaniedbana w czasie zimy zdecydowanie potrzebuje konkretnego uporządkowania. To właśnie po zimie ogrodowe rośliny budzą się do życia; inne niszczone są przez mrozy, brak światła słonecznego oraz nadmierną wilgoć. W efekcie ogród wymaga pracy. Podczas takich prac zazwyczaj powstaje masa odpadów; chociaż intuicja może podpowiadać, że sterta ziemi, kamieni czy gałęzi wcale nie zalicza się do grona śmieci, rzeczywistość jest nieco odmienna. Po wiosennych porządkach pozostać mogą między innymi odpady zielone, wielkogabarytowe oraz inne, których nie da się zaliczyć do żadnej kategorii. Już dziś dowiedz się, jak charakteryzować dane pozostałości po sprzątaniu ogrodu, a także co konkretnie zrobić, by pozbyć się ich z ogrodu.
zobacz więcej