To nie są łatwe czasy dla edukacji (foto)

Wydarzenia

To nie są łatwe czasy dla edukacji (foto)

14.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Władze Powiatu Wyszkowskiego i Gminy Wyszków wspólnie zorganizowały obchody Dnia Edukacji Narodowej. W piątek 11 października nauczyciele i ich zwierzchnicy spotkali się w WOK „Hutnik”. Dyrektorzy szkół i wyróżnieni nauczyciele otrzymali Nagrody Starosty i Nagrody Burmistrza.
 
Uroczystość prowadził Karol Pych z Urzędu Miejskiego. Świętowanie rozpoczęło się częścią artystyczną, zatytułowaną „Herbatka u Starszych Panów”. Wystąpili młodzi artyści polskiej sceny musicalowej: Anastazja Simińska i Kamil Zięba (197 cm wzrostu), akompaniował im pianista Adam Sychowski. Jak wskazuje nazwa programu, zebrani usłyszeli niezapomniane przeboje z Kabaretu Starszych Panów, m.in. „Herbatkę”, „Jeżeli kochać”, „Tango kat”, „Przeklnę cię”, „Cóż ci to ja uczyniłem?”, „O Romeo”, „Piosenka jest dobra na wszystko”.
- Czcigodni kapłani, czcigodne siostry zakonne, panie starosto, pani burmistrz, panie i panowie dyrektorzy, koleżanki i koledzy nauczyciele – powitał zgromadzonych Mirosław Grzyb, zastępcą dyrektora ostrołęckiej delegatury kuratorium oświaty.
Przekazał życzenia od Aurelii Michałowskiej, Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Od siebie nauczycielom za dzielenie się wiedzą, doświadczeniem, charyzmą, kształtowanie młodych Polaków podziękował cytatem z Jana Pawła II: „Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest. Nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Przywołał też słowa św. Teresy z Kalkuty: „Nie chodzi o to, ile dajemy, ale ile miłości dajemy w dawaniu”. 
- Wszystkiego dobrego jeszcze raz. Szczęść Boże – zakończył.
- Składając państwu życzenia, składam je również sobie – rozpoczął swoje wystąpienie Henryk Goryszewski, prorektor wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica – dlatego, że jako wykładowca jestem również nauczycielem, tyle że akademickim.
Zwrócił uwagę na to, że w dzisiejszym systemie oświaty zagubione zostały elementy wychowawcze i krytyczne. – Zaczęło się wszystko bardzo dawno – od tolerancji, braku szacunku dla intymności, dla języka.
Druga sprawa dotyczy światopoglądów, które mogą być zapamiętane lub przemyślane. - Jeżeli kształtujemy człowieka w taki sposób, że jego światopogląd składa się ze zdań zapamiętanych, to wtedy ten człowiek stanie się bardzo łatwym, wdzięcznym obiektem manipulacji. Polska jest w takim miejscu, że nie możemy sobie pozwolić na kształtowanie kolejnych pokoleń, które będą manipulowane.
Życzył sukcesów w prawdziwej wychowawczej pracy.
 
Nagrody starosty
Następnie głos zabrał starosta Jerzy Żukowski: - Dyrektorzy, nauczyciele, wychowawcy oraz wszyscy, którym bliska jest oświata w naszym powiecie. Pragnę wyrazić swoje uznanie za państwa pasję i entuzjazm w tworzeniu jak najlepszej jakości szkół i placówek oświatowych. Dzięki wam gminne i powiatowe szkoły są ciekawe, przyjazne i bezpieczne. Realizujecie wiele projektów edukacyjnych, a jak wszyscy wiemy, przed nami nowe wyzwania. Moja wdzięczność wynika z zaangażowania w proces wychowawczy, za otwieranie przed młodzieżą nowych horyzontów wiedzy, budzenia energii do podejmowania twórczych przedsięwzięć. Dzisiejsza uroczystość jest okazją, by pochylić się nad istotą zawodu nauczycielskiego. Zawodu, którego nie sposób dobrze wykonywać, jeśli nie towarzyszy mu autentyczne powołanie i twórczy zapał.
Pogratulował wszystkim, którzy podnieśli kwalifikacje zawodowe, uzyskali wyższy stopień awansu zawodowego, zostali wyróżnieni nagrodami starosty i burmistrza Wyszkowa. Życzył radości i satysfakcji z pracy z młodzieżą.
Nagrody Starosty Powiatu Wyszkowskiego otrzymali: Bogumiła Dorota Piotrowicz, Michał Czajka, Janusz Kosiński, Katarzyna Mielcarz, Urszula Siankowska (I Liceum Ogólnokształcące w Wyszkowie), Grażyna Kalinowska, Monika Lipka, Natalia Szczerba (Centrum  Edukacji Zawodowej i Ustawicznej „Kopernik” w Wyszkowie), Marian Popławski, Lubow Adamska, Cezary Maciorowski, Bożena Pikora, Katarzyna Sawicka (Zespół Szkół  nr 1 w Wyszkowie), Edyta Jarosz, Anna Wojtaszek (Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Wyszkowie), Elżbieta Piórkowska, Justyna Pułaska (Zespół Szkół Specjalnych w Brańszczyku), Dorota Stadnik, Andrzej Zdziera (Zespół Szkół w Długosiodle), Dorota Rogulska, Joanna Korczakowska (Poradnia Psychologiczno–Pedagogiczna w Wyszkowie).
Starosta wręczył również akty mianowania. Otrzymali je Jacek Iciak (I LO) oraz Alina Wojtaszek i Marta Pazgier (SOS-W). 

Nagrody burmistrza
Burmistrza Wyszkowa reprezentowała jego zastępczyni Aneta Kowalewska. – Mój dziadek, który był nauczycielem, mówił często, że tak naprawdę najlepszą nagrodą dla nauczyciela jest uczący się uczeń. Jeżeli chcę swoim nauczycielom podziękować, to po prostu powinnam pilnie się uczyć. Ja dziś tego państwu z całego serca życzę. To nie są łatwe czasy dla edukacji, bo zmiana zawsze wywołuje niepokój, wymaga większej wyrozumiałości, większego dialogu. Za tę wyrozumiałość i za ten dialog z całego serca państwu dziś dziękuję.
Życzyła nauczycielom, aby w żadnych okolicznościach cienie ich zawodu nie przysłoniły jego blasku, żeby nie stracili pasji.
Nagrody burmistrza otrzymali: Hanna Dziubiel, Elżbieta Kotarska (Szkoła Podstawowa nr 1), Wiesław Pasek, Ewa Mielczarczyk (SP nr 2), Katarzyna Urbanowska (SP nr 3), Ewa Runo, Marta Kania (SP nr 4), Zbigniew Szczerba, Bożena Zawłocka (SP nr 5), Urszula Gałecka, Monika Skołożyńska (SP w Lucynowie), Krzysztof Ochmański (SP w Leszczydole-Nowinach), Beata Jakubczak (SP w Rybnie), Dorota Kulesza (SP w Leszczydole Starym), Katarzyna Sadkowska (Przedszkole nr 1 w Wyszkowie), Agnieszka Łuczyńska, Natalia  Żuchowska (Przedszkole nr 2 w Wyszkowie), Grażyna Wójcik (Przedszkole Integracyjne nr 4 w Wyszkowie), Urszula Rojek (Przedszkole nr 7 w Wyszkowie), Grażyna Łuczyńska (Przedszkole nr 9 w Wyszkowie).
W tym roku nie wyróżniono nikogo tytułem Dobrego Wychowawcy.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość