To było piękne 15 lat (foto)

Wydarzenia

To było piękne 15 lat (foto)

02.10.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Po 15 latach szefowania Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Wyszkowie, ppłk Leszek Zbigniew Wieczorek 30 września uroczyście przekazał swoje obowiązki mjr. Robertowi Dymerskiemu, dotychczasowemu swojemu zastępcy. Komendanta pięknie pożegnało ponad sto osób, m.in. samorządowcy z powiatów wyszkowskiego, ostrowskiego i pułtuskiego (teren działania WKU), przedstawiciele służb mundurowych, pracownicy WKU.  – Te 15 lat było najlepszym okresem mojej służby wojskowej – podsumował podpułkownik.
 
Tę wzruszającą uroczystość prowadziła mjr Agnieszka Krystman. Licznie przybyłych na uroczystość, wśród nich płk. dr. Zdzisława Małkowskiego, szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Warszawie, płk. Jana Glińskiego, dowódcę Garnizonu Ostrów Maz., gen. bryg. w st. spocz. Bogusława Bębenka,  płk. Andrzeja Wasilewskiego, dowódcę 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, samorządowców, przedstawicieli służb mundurowych, duchownych, pracowników WKU, serdecznie powitał komendant Leszek Wieczorek. 
- Przez ostatnie 15 lat tu żyłem, funkcjonowałem, realizowałem zadania razem z moimi pracownikami – zaznaczył. – Dziękuję za przybycie.
Rozkazem personalnym z 21 sierpnia 2019 roku wojskowy komendant uzupełnień ppłk Wieczorek Leszek Zbigniew, syn Ireneusza, został zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony do rezerwy. Termin wypowiedzenia upływa 31 stycznia 2020 roku, od 1 października pozostaje w dyspozycji WKU w Ciechanowie.
Protokoły przekazania obowiązków, które podpisali: ppłk Wieczorek i mjr Dymerski, zatwierdził płk Małkowski. 
Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego podziękował Leszkowi Wieczorkowi za całą służbę wojskową, a w szczególności za 15 lat pracy w wyszkowskiej komendzie.
- Był to dobry okres dla WKU w Wyszkowie. Dobrze funkcjonująca komenda to musi być dobra współpraca z samorządem, ze wszystkimi służbami. Za to serdecznie panu dziękuję. A były to lata ciężkie, bo ostatnie lata w administracji wojskowej to ciągłe transformacje, reorganizacje, a to wszystko zaczyna się i kończy w administracji wojskowej. Jak Szymborska powiedziała: „Nie należy myśleć o tym, co się zrobiło, ale o tym, co jeszcze jest do zrobienia”. Cóż mogę powiedzieć? Wszystko, co się zaczyna, musi się skończyć. Panie pułkowniku, jedne drzwi się zamykają, inne otwierają. Życzę, żeby pan nie zapomniał o nas. Dzisiaj nie żegna pan się jeszcze z mundurem, ale żegna się pan ze stanowiskiem Wojskowego Komendanta Uzupełnień i przechodzi pan do dyspozycji do Ciechanowa, a w styczniu dopiero pożegnanie z mundurem.
W prezencie przekazał figurkę Józefa Piłsudskiego na koniu.
Po raz ostatni, jako wojskowy komendant uzupełnień,  zabrał głos Leszek Wieczorek, na jego twarzy widać było wzruszenie: - Te 15 lat w Wyszkowie było najlepszym okresem mojej służby wojskowej. Minęło jak Pendolino, tak szybko. Piękne 15 lat.
Podziękował samorządowcom z Wyszkowa za współpracę, za wspólne projekty, chociażby Wiosenne Spotkania z Wojskiem, samorządowcom z wszystkich powiatów działania WKU, wyszkowskiego, ostrowskiego i pułtuskiego, za to, że nie spotykał się z odmową, że zawsze mógł na nich liczyć. 
- Dziękuję za obecność, za to, że jesteście. Dziękuję i do zobaczenia – mówił do zgromadzonych w auli wyszkowskiej filii Szkoły Wyższej im. Pawła Włodkowica. 
Kilkanaście osób odchodzący komendant uhonorował w sposób szczególny, wręczając im pamiątkowe medale w podziękowaniu za wieloletnią, owocną współpracę. 
Goście również przygotowali pamiątki dla niego. Leszek Wieczorek usłyszał wiele ciepłych, serdecznych słów, otrzymał piękne bukiety kwiatów, szablę oficerską ozdobną (wzór z 1917 roku) od kmdr. Józefa Kowalewskiego, albumy, książki, grawerton, ryngraf, kotwicę, wędkę i kołowrotek, a od pracowników WKU – szwajcarski zegarek.
Było sympatycznie i wzruszająco. Jak zwrócił się do ustępującego komendanta ks. proboszcz Andrzej Dmochowski z Zaręb Kościelnych: - Kończy pan służbę na stanowisku komendanta, ale żołnierzem zostaje do śmierci.
Obecnie obowiązki komendanta pełni mjr Robert Dymerski, nazwisko nowego komendanta WKU poznamy w końcu stycznia 2020 roku.
NINA - kopia
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość