Teraz kolumbarium, w przyszłości kwatery urnowe na cmentarzu miejskim (FOTO)

Wydarzenia

Teraz kolumbarium, w przyszłości kwatery urnowe na cmentarzu miejskim (FOTO)

15.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. wizualizacje z koncepcji kolumbarium
WTBS, zarządca cmentarza miejskiego przygotowuje się do budowy kolumbarium, o które pyta coraz więcej mieszkańców. Ale to nie jedyne rozwiązanie dla pochówku urn. WTBS rozważa zarezerwowanie terenu na kwatery urnowe.
 
Cmentarz miejski jest jedyną dużą nekropolią w gminie Wyszków. W związku z tym, że cmentarze parafialne są już praktycznie zapełnione, grobów na cmentarzu miejskim przybywa w coraz szybszym tempie. Coraz więcej osób, z różnych względów, decyduje się na pochówek w formie kremacji. Stąd zarządcy cmentarzy, w tym miejskiego w Wyszkowie, wyznaczają specjalne miejsca na groby z urnami.
Od ubiegłego roku WTBS dysponuje koncepcją architektoniczną, którą zlecono, by w przyszłości zaplanować układ komunikacji wewnętrznej cmentarza, m.in. przebieg alejek i usytuowanie wejść. Czytamy w niej m.in.: Założono, że perspektywicznie na terenie wewnętrznym cmentarza nie ma uzasadnienia dla wydzielania parkingów, mogą i powinny one zostać zorganizowane w pasach strefy ochronnej od strony przylegających do cmentarza ulic prostopadłych do ul. Pułtuskiej. Zachowano obecnie funkcjonujące wejście główne z parkingu przez aleję główną, doprowadzając ją do południowej granicy cmentarza, gdzie przewidziano przyszłe wejście C na jej przedłużeniu. Zaprojektowano stopniowe przekształcanie parkingu dostępnego przez bramę B na terenie wewnętrznym w kwatery grzebalne i kolumbaryjne. W pierwszej kolejności projektuje się stopniowe rozwijanie kwatery kolumbaryjnej w kierunku od alei głównej na wschód, ze stopniowym ograniczaniem zasięgu i powierzchni obecnego parkingu aż do całkowitej jego likwidacji. Chodzi o tzw. parking tymczasowy. W obecnym miejscu pozostanie strefa administracyjno-handlowa z pawilonami handlowymi, WC, pawilonem zarządcy cmentarza. 
 
Kolumbarium
Ważnym założeniem koncepcji architektonicznej cmentarza jest budowa kolumbarium, czyli zbiorowego grobowca składającego się z nisz na urny z prochami. Inwestycja od dawna znajduje się w planach WTBS. W tym roku zlecono przygotowanie koncepcji budowy kolumbarium. Kolejnym krokiem, który WTBS i gmina Wyszków chcą poczynić jeszcze w tym roku, będzie przygotowanie dokumentacji projektowej, która pozwoli na oszacowanie kosztów przedsięwzięcia.
Kolumbarium powstanie na tyłach domu pogrzebowego, przy głównej alei cmentarza - w miejscu dostępnym, ale jednocześnie zapewniającym odwiedzającym spokój i prywatność. Po wyczerpaniu tego terenu przewidziano możliwość budowy kolejnego zespołu w zachodniej strefie cmentarza.
Koncepcja zakłada budowę 31 bloków o wymiarach 110 cm na 360 cm oraz 16 bloków o wymiarach 110 cm na 180 cm, ustawionych w rzędach. W większych blokach mieści się 36 nisz, w mniejszych - 18. Każda z nisz pomieści do 4 urn. Koncepcja przewiduje budowę kolumbarium na łącznie 1.404 nisze.
Między blokami przewiduje się tereny zielone oraz ławki. Całość ma być oddzielona żywopłotem. Aleje, jak i wnętrza urbanistyczne, są wydzielone tak, aby stworzyć wrażenie kameralności i umożliwić spokojną kontemplację - czytamy w koncepcji. Tablice będą jednakowe, by miejsce wyglądało jednolicie i spokojnie. Wybierając wzór, WTBS weźmie pod uwagę potrzebę ustawienia znicza, czy powieszenia dekoracji.
Co istotne, inwestycja będzie oczywiście etapowana, a realizacja poszczególnych bloków uzależniona będzie od zainteresowania. Z zapytań kierowanych do WTBS wynika, że mieszkańcy są zainteresowani tego typu rozwiązaniem.
 
Kwatery urnowe
Koncepcja architektoniczna cmentarza nie przewiduje, ale WTBS rozważa realizację jeszcze jednego, coraz bardziej popularnego w Polsce rozwiązania - zarezerwowanie terenu na kwatery urnowe. Tu będzie można pochować osobę w gotowym grobie urnowym (wymurowanym i przykrytym np. granitowym nagrobkiem). Pod uwagę brana jest lokalizacja od strony południowo-wschodniej, tuż przy części przewidzianej pod budowę kolumbarium.
- Wciąż najpopularniejszą formą pochówku jest pogrzeb w trumnie, ale kremacja wybierana jest zdecydowanie częściej niż kiedyś - mówi prezes WTBS Agnieszka Ołdak-Prokop. - Prognozy wskazują, że w przyszłości pogrzebów urnowych będzie jeszcze więcej. Z uwagi na to, że urna z prochami jest zdecydowanie mniejsza od standardowych trumien, grób może występować w nieco innej formie niż tradycyjnie. Stąd też pomysł na kwatery urnowe. 
Groby urnowe powstają z tych samych materiałów, co groby tradycyjne, a więc przede wszystkim kamieni naturalnych (np. granit, marmur) i sztucznych. To, co je wyróżnia, to zdecydowanie mniejszy rozmiar niż w przypadku nagrobków, które dominują na naszych cmentarzach. Urna wymaga mniej miejsca niż trumna, więc i sam nagrobek może być mniejszy. Groby urnowe osadzane są na betonowych elementach lub bezpośrednio w ziemi. Płyty nagrobkowe wycinane są w zakładzie kamieniarskim z zastosowaniem specjalnych maszyn. Można uwzględnić na nich ozdoby czy symbole religijne.
Eurodock - maj 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość