Teraz kolumbarium, w przyszłości kwatery urnowe na cmentarzu miejskim (FOTO)

Wydarzenia

Teraz kolumbarium, w przyszłości kwatery urnowe na cmentarzu miejskim (FOTO)

15.09.2023
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. wizualizacje z koncepcji kolumbarium
WTBS, zarządca cmentarza miejskiego przygotowuje się do budowy kolumbarium, o które pyta coraz więcej mieszkańców. Ale to nie jedyne rozwiązanie dla pochówku urn. WTBS rozważa zarezerwowanie terenu na kwatery urnowe.
 
Cmentarz miejski jest jedyną dużą nekropolią w gminie Wyszków. W związku z tym, że cmentarze parafialne są już praktycznie zapełnione, grobów na cmentarzu miejskim przybywa w coraz szybszym tempie. Coraz więcej osób, z różnych względów, decyduje się na pochówek w formie kremacji. Stąd zarządcy cmentarzy, w tym miejskiego w Wyszkowie, wyznaczają specjalne miejsca na groby z urnami.
Od ubiegłego roku WTBS dysponuje koncepcją architektoniczną, którą zlecono, by w przyszłości zaplanować układ komunikacji wewnętrznej cmentarza, m.in. przebieg alejek i usytuowanie wejść. Czytamy w niej m.in.: Założono, że perspektywicznie na terenie wewnętrznym cmentarza nie ma uzasadnienia dla wydzielania parkingów, mogą i powinny one zostać zorganizowane w pasach strefy ochronnej od strony przylegających do cmentarza ulic prostopadłych do ul. Pułtuskiej. Zachowano obecnie funkcjonujące wejście główne z parkingu przez aleję główną, doprowadzając ją do południowej granicy cmentarza, gdzie przewidziano przyszłe wejście C na jej przedłużeniu. Zaprojektowano stopniowe przekształcanie parkingu dostępnego przez bramę B na terenie wewnętrznym w kwatery grzebalne i kolumbaryjne. W pierwszej kolejności projektuje się stopniowe rozwijanie kwatery kolumbaryjnej w kierunku od alei głównej na wschód, ze stopniowym ograniczaniem zasięgu i powierzchni obecnego parkingu aż do całkowitej jego likwidacji. Chodzi o tzw. parking tymczasowy. W obecnym miejscu pozostanie strefa administracyjno-handlowa z pawilonami handlowymi, WC, pawilonem zarządcy cmentarza. 
 
Kolumbarium
Ważnym założeniem koncepcji architektonicznej cmentarza jest budowa kolumbarium, czyli zbiorowego grobowca składającego się z nisz na urny z prochami. Inwestycja od dawna znajduje się w planach WTBS. W tym roku zlecono przygotowanie koncepcji budowy kolumbarium. Kolejnym krokiem, który WTBS i gmina Wyszków chcą poczynić jeszcze w tym roku, będzie przygotowanie dokumentacji projektowej, która pozwoli na oszacowanie kosztów przedsięwzięcia.
Kolumbarium powstanie na tyłach domu pogrzebowego, przy głównej alei cmentarza - w miejscu dostępnym, ale jednocześnie zapewniającym odwiedzającym spokój i prywatność. Po wyczerpaniu tego terenu przewidziano możliwość budowy kolejnego zespołu w zachodniej strefie cmentarza.
Koncepcja zakłada budowę 31 bloków o wymiarach 110 cm na 360 cm oraz 16 bloków o wymiarach 110 cm na 180 cm, ustawionych w rzędach. W większych blokach mieści się 36 nisz, w mniejszych - 18. Każda z nisz pomieści do 4 urn. Koncepcja przewiduje budowę kolumbarium na łącznie 1.404 nisze.
Między blokami przewiduje się tereny zielone oraz ławki. Całość ma być oddzielona żywopłotem. Aleje, jak i wnętrza urbanistyczne, są wydzielone tak, aby stworzyć wrażenie kameralności i umożliwić spokojną kontemplację - czytamy w koncepcji. Tablice będą jednakowe, by miejsce wyglądało jednolicie i spokojnie. Wybierając wzór, WTBS weźmie pod uwagę potrzebę ustawienia znicza, czy powieszenia dekoracji.
Co istotne, inwestycja będzie oczywiście etapowana, a realizacja poszczególnych bloków uzależniona będzie od zainteresowania. Z zapytań kierowanych do WTBS wynika, że mieszkańcy są zainteresowani tego typu rozwiązaniem.
 
Kwatery urnowe
Koncepcja architektoniczna cmentarza nie przewiduje, ale WTBS rozważa realizację jeszcze jednego, coraz bardziej popularnego w Polsce rozwiązania - zarezerwowanie terenu na kwatery urnowe. Tu będzie można pochować osobę w gotowym grobie urnowym (wymurowanym i przykrytym np. granitowym nagrobkiem). Pod uwagę brana jest lokalizacja od strony południowo-wschodniej, tuż przy części przewidzianej pod budowę kolumbarium.
- Wciąż najpopularniejszą formą pochówku jest pogrzeb w trumnie, ale kremacja wybierana jest zdecydowanie częściej niż kiedyś - mówi prezes WTBS Agnieszka Ołdak-Prokop. - Prognozy wskazują, że w przyszłości pogrzebów urnowych będzie jeszcze więcej. Z uwagi na to, że urna z prochami jest zdecydowanie mniejsza od standardowych trumien, grób może występować w nieco innej formie niż tradycyjnie. Stąd też pomysł na kwatery urnowe. 
Groby urnowe powstają z tych samych materiałów, co groby tradycyjne, a więc przede wszystkim kamieni naturalnych (np. granit, marmur) i sztucznych. To, co je wyróżnia, to zdecydowanie mniejszy rozmiar niż w przypadku nagrobków, które dominują na naszych cmentarzach. Urna wymaga mniej miejsca niż trumna, więc i sam nagrobek może być mniejszy. Groby urnowe osadzane są na betonowych elementach lub bezpośrednio w ziemi. Płyty nagrobkowe wycinane są w zakładzie kamieniarskim z zastosowaniem specjalnych maszyn. Można uwzględnić na nich ozdoby czy symbole religijne.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Na stadionie i pływalni szykują się spore inwestycje

Na stadionie i pływalni szykują się spore inwestycje

Wymiana nawierzchni orlika na stadionie miejskim i wentylacji na hali basenowej oraz remont przebieralni na pływalni wraz z wymianą szafek - te inwestycje Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji wykona dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu oraz wkładowi własnemu gminy Wyszków.
zobacz więcej
Pokaz spadochroniarzy zachwycił w Łosinnie (FOTO)

Pokaz spadochroniarzy zachwycił w Łosinnie (FOTO)

Efektowny pokaz spadochroniarzy Jednostki Wojskowej Grom urozmaicił tegoroczne widowisko historyczne „Zrzut cichociemnych – Zapora”.
zobacz więcej
Umowa spółki — co powinna zawierać?

Umowa spółki — co powinna zawierać?

Bez wątpienia umowa spółki jest fundamentem działalności wspólników i określa wiele istotnych aspektów funkcjonowania firmy. W praktyce tworzenie jej jest bardzo ważnym etapem dla przedsiębiorców, który wymaga precyzyjnego opracowania i zrozumienia. Co ważne, jej sporządzenie, jak i podpisanie powinno odbywać się w obecności notariusza. Wyjaśniamy dzisiaj, co powinna zawierać umowa spółki, aby zapewnić jasność i pewność prawną. Sprawdź, jakie dokumenty są potrzebne do jej sporządzenia
zobacz więcej
"Nad Niemnem" Wyszków czytał nad Bugiem (FOTO)

"Nad Niemnem" Wyszków czytał nad Bugiem (FOTO)

W malowniczej scenerii wyszkowskiego parku i rzeki Bug odbyło się tegoroczne Narodowe Czytanie. Biblioteka Miejska lokalizację wybrała nieprzypadkowo, bo lekturą tegorocznej akcji jest powieść „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej. Warto wspomnieć, że sceny do popularnej ekranizacji książki powstały właśnie m.in. nad Bugiem.
zobacz więcej