Teatr Niezbędny: "Bal w Operze" wciąż trwa... (FOTO)

Wydarzenia

Teatr Niezbędny: "Bal w Operze" wciąż trwa... (FOTO)

03.04.2022
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. SB, MJK
Po trudny, katastroficzny utwór "Bal w Operze" Juliana Tuwima sięgnął wyszkowski Teatr Niezbędny. Twórcy spektaklu pokazują, że zmarły 68 lat temu poeta wciąż inspiruje i prowokuje, a jego "Bal w operze" wciąż trwa... 
 
Juliana Tuwima wszyscy znamy od dziecka, odkąd usłyszeliśmy czytaną przez rodziców "Lokomotowę" czy "Ptasie radio". Dorosłych poeta wprowadza w zupełnie inny świat - uśmiechu gorzkiego i zabawy tylko pozornej. Najbardziej znanym utworem jest właśnie "Bal w Operze", po który sięgnął Teatr Niezbędny. Utworem katastroficznym, szyderczym i tak kontrowersyjnym, że w całości opublikowany został dopiero po 46 latach od powstania (Julian Tuwim napisał go w 1936 r.). 
"Bal w Operze" jest gwałtowną satyrą polityczną napisaną przez człowieka zrozpaczonego. Ale też czymś więcej. Bo odraza autora zwraca się nie tylko do danego ustroju, lecz do społeczeństwa ludzkiego w ogóle - napisał Czesław Miłosz, nazywając nawet utwór "Apokalipsą według Juliana Tuwima". 
Teatr Niezbędny w wyrazisty, pomysłowy sposób pomaga widzowi dostrzec napiętnowane przez Juliana Tuwima najniższe ludzkie instynkty rządzące światem: chciwość i chuć. Widzimy, jak konsumpcja, wytarte slogany, inwigilacja, potrzeba awansu i pożądanie pieniądza wręcz zżerają ludzkość. Widzimy zbliżającą się zagładę. 
Choć Julian Tuwim "Balem w Operze" rozprawia się z elitami i ogólnie społeczeństwem dwudziestolecia międzywojennego, twórcy spektaklu, oczywistymi nawiązaniami do współczesności, mówią nam: ten bal wciąż trwa... 
Premiera tego bardzo wartościowego spektaklu odbyła się 3 kwietnia na deskach Wyszkowskiego Ośrodka Kultury "Hutnik". Występują: Joanna Adler, Lidia Błachnio, Anna Chmielak, Agnieszka Głowacka, Marta Grus, Małgorzata Kogut, Magda Mielczarczyk, Honorata Piotrowska, Jolanta Wiśniewska, Jolanta Wnuk, Piotr Adler, Grzegorz Choba i Grzegorz Piotrowski. Tekst: Julian Tuwim, reżyseria: Piotr Adler, muzyka: Roman Grus. 
Warto przypomnieć, że to już trzeci spektakl miłośników teatru Akademii Umiejętności Pan Hilary. Zadebiutowali w 2018 r. sztuką "Smok" Eugeniusza Szwarca. Dwa lata później mogliśmy zobaczyć "Co się stało z naszą bajką" na podstawie utworu Hanny Krall – spektakl nie tylko dla dzieci. Tym razem Teatr Niezbędny zaprasza wyłącznie widzów dorosłych.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość