Tak ma wyglądać wyszkowski park kolejowy (FOTO)

Wydarzenia

Tak ma wyglądać wyszkowski park kolejowy (FOTO)

21.11.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Gotowa jest koncepcja pierwszej części zagospodarowania wyszkowskiego dworca i parku kolejowego. Jeśli, a jak twierdzą urzędnicy magistratu - kiedy dojdzie do realizacji, Wyszków doczeka się pięknego i funkcjonalnego dworca. Prawdziwa rewolucja szykuje się jednak w drugiej, na chwilę obecną zupełnie niezagospodarowanej części terenu wzdłuż torów. Ma tam powstać zielony park edukacyjny z minikolejką i nowoczesnymi atrakcjami dla najmłodszych i starszych. - Chcemy przywrócić charakter kolejowy tego miejsca, ducha kolei, ale też przemysłowego ducha Wyszkowa. Chcemy, żeby powstało miejsce piękne, ale też charakterystyczne dla Wyszkowa, wyróżniające nasze miasto na Mazowszu - o przygotowywanym z rozmachem projekcie „Kolej na park” mówi zastępczyni burmistrza.
 
Przypomnijmy, że teren parku kolejowego przy ul. Okrzei prawie w całości należy do gminy Wyszków. Trwają rozmowy na temat zakupienia ostatniej działki i budynku, na którym stoi dawny dworzec PKS.
W połowie 2021 r. gmina przystąpiła do realizacji projektu „Kolej na park”, który został podzielony jest na dwie części. Pierwsza ukierunkowana jest na sam dworzec, druga - pobliski teren zielony.
Koncepcja zagospodarowania pierwszej części jest już gotowa. Parterowy budynek dworca, który powstał na początku XX w., ma ponad 200 m kw., w tym poczekalnia ponad 60 m kw. - Budynek, oczywiście, zachowa podstawowe funkcje dworca, z poczekalnią, toaletami i miejscem na kasy biletowe - mówi naczelnik wydziału rozwoju Żaneta Kozak. Swoją siedzibę zachowa również znajdująca się na dworcu Galeria PeKaP.
Przebudowana zostanie natomiast część z obecnym przystankiem autobusowym. Budyneczek dawnej poczekalni PKS zostanie rozebrany. W tym miejscu odbywał się będzie ruch autobusowy. Będzie wiata dla pasażerów oczekujących na autobus i przyjezdnych oraz 30 miejsc parkingowych.
Ciekawie zapowiada się to, co zobaczą przyjezdni po wyjściu z dworca czy autobusu. W części parkowej planowana jest mała architektura, nawiązująca oczywiście do kolei, ale też nowoczesna. Świetnym pomysłem jest przerobienie starego wagonu na przeszkloną, oświetloną galerię (na oryginalnym podwoziu wagonu). Zamysł polega na tym, by prezentowane w niej wystawy można było oglądać wyłącznie z zewnątrz. Taka Mobilna Galeria Kolejowa znajduje się m.in. na terenie Stacji Kolei Wąskotorowej Piaseczno.
W części parkowej pojawią się też mniejsze elementy nawiązujące do kolei, np. nawierzchnia ozdobna z elementami imitującymi podkłady kolejowe, ścieżki w kształcie torów. Drugi wagon zostanie przeznaczony na potrzeby stowarzyszeń. - Powiększymy też część zieloną i planujemy odnowienie kładki nad torami - dodaje Żaneta Kozak.
- Chcemy przywrócić charakter kolejowy tego miejsca, ducha kolei, ale też przemysłowego ducha Wyszkowa. Chcemy wykorzystać sentyment mieszkańców, ale jednocześnie nadać temu nowoczesną, atrakcyjną formę – mówi Aneta Kowalewska.
 
Parkową kolejką od historii do współczesności
Ta idea ma być jeszcze bardziej widoczna w drugiej części projektu, obejmującego teren od budynków usługowych wzdłuż torów kolejowych.
Koncepcja tej części nie jest jeszcze gotowa, w dużej mierze ze względu na rozmach przedsięwzięcia. Ma tam powstać park edukacyjny, którego podstawowym elementem będzie kolejka parkowa z minipociągiem. Na jej trasie pasażerowie będą mogli zapoznać się z historią np. rozwoju różnych dziedzin przedsiębiorczości w Polsce, ale na podstawie wyszkowskich zakładów pracy, a więc historią produkcji szkła, historią browarnictwa czy historią motoryzacji. Kolejka będzie zatrzymywała się na pięciu stacjach, w których zaprojektowanie gmina chce zaangażować Akademię Sztuk Pięknych, by były nie tylko atrakcyjne pod względem edukacyjnym, ale i wizualnym. - Zainspirowała nas do tego instalacja huty szkła, która niedawno stanęła w naszym parku - mówi Żaneta Kozak.
Teren zmieni się więc nie do poznania, bo pojawi się parkowa zieleń, która zostanie dostosowana do przebiegu kolejki. Planowane są też inne atrakcje, kolejne wagony, w których mają znaleźć się symulator lokomotywy, minisalka kinowa, sklepik. Teren będzie ogólnodostępny, ale zostanie ogrodzony, by uniknąć zniszczeń i kradzieży. Miłośnicy popularnej górki nie muszą się obawiać - koncepcja zagospodarowania tego terenu zakłada jej wykorzystanie.
Jeszcze w tym roku gmina chce zlecić przygotowanie koncepcji zagospodarowania budynku dworca. Na przyszły rok planowane jest przygotowanie projektu budowlanego pierwszej części projektu – z dworcem oraz zakończenie prac nad koncepcją drugiej części. Być może zostanie zaprezentowana podczas zlotu modelarzy modułowych, którzy również uczestniczą w przygotowaniu koncepcji zagospodarowania wyszkowskiego parku kolejowego.
- Chcemy być gotowi, kiedy pojawi się możliwość pozyskania środków zewnętrznych - dodaje naczelnik wydziału rozwoju.
Projekt jest bardzo rozbudowany, wielowymiarowy i niewykluczone, że trzeba go będzie etapować. Realizacja całości może więc potrwać.

WIĘCEJ NA TEN TEMAT W NAJNOWSZYM WYDANIU "NOWEGO WYSZKOWIAKA", JUŻ SKLEPACH I KIOSKACH.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość