Tabletki do szamba: aktywatory i mieszanki do domowej oczyszczalni ścieków

Wydarzenia

Tabletki do szamba: aktywatory i mieszanki do domowej oczyszczalni ścieków

15.06.2021
autor: materiał zewnętrzny
Przydomowe systemy oczyszczania ścieków są bardzo proste w eksploatacji, pod warunkiem, że znamy zasady ich prawidłowej obsługi. Zaniedbanie szamba może skutkować „cuchnącymi” problemami. Możemy ich jednak łatwo uniknąć, wystarczy trochę regularności oraz dobrej klasy produkt. Jednym z wielu są tabletki do szamba – ekologiczne i wydajne preparaty o bardzo prostym sposobie dozowania.

 

Tabletki do szamba: po co stosować?
 

Szambo, choć to pozornie prosty element przydomowej oczyszczalni, jest miejscem gdzie zachodzą bardzo ważne reakcje rozkładu materii organicznej. Ekologiczne tabletki do szamba od Aktywatory.pl lub ich skoncentrowane wersje, to odpowiednio wyselekcjonowana mieszanka bakterii, enzymów oraz składników odżywczych, np. witamin. Jakie zadanie mają bakterie do szamba? Ich obecność w ściekach stymuluje rozkład materii organicznej, upłynnia nieczystości, wpływa na dezodoryzację oraz rozkład tłuszczy.

Oczywiście proces samooczyszczania powinien przebiegać naturalnie, z udziałem bakterii, jakie samoistnie występują w ściekach. W praktyce jednak jest ich zbyt mało, nie pomaga także ciągły dopływ detergentów do szamba np. z ubikacji i kuchni. Tabletki do szamba w formie startera (więcej na aktywatory.pl) pozwalają uruchomić proces efektywnego rozkładu martwej materii. Następnie ekologiczne tabletki do szamb powinno się dozować regularnie, zgodnie z zaleceniami producenta, by utrzymać optymalne stężenie pożądanych kultur bakteryjnych. Dzięki temu hamuje się również namnażanie patogenów w ściekach.
 

Tabletki do szamba: co jeśli ich nie używamy?
 

Bakterie do szamba i aktywatory mogą wydawać się pewną fanaberią dla osób, które nigdy przez dłuższy czas nie użytkowały przydomowej oczyszczalni. Czym kończy się, gdy zlekceważymy tabletki do szamba i pozwolimy żyć oczyszczalni własnym życiem? Pojemność zbiornika może zacząć maleć – na dno zaczną opadać cząstki organiczne, co przyczyni się do zmniejszonej powierzchni na ścieki, a ostatecznie do wybicia szamba. Tłuszcze zaczną zbierać się w cuchnący kożuch na powierzchni zwierciadła ścieków – to źródło nieznośnych odorów. Tabletki do szamba usuwają także złoża tłuszczowe w rurach dopływowych, udrożniając instalację kanalizacyjną. A zatem bakterie do szamba, w szczególności zaś ekologiczne tabletki do szamb, pozwalają na prawidłową eksploatację układu bez przykrych doświadczeń oraz konieczności kosztownych prac, np. odpompowania osadu z dna szamba.

Fot. NeoBac - tabletki do szamba dostępne na Atykwatory.pl
 

Tabletki do szamba: jak stosować?
 

Bakterie do szamb występują w różnych postaciach, np. jako płyn lub proszek. Jednak ich dozowanie jest problematyczne ze względu na konieczność tworzenia własnej dawki za każdym razem gdy przyjdzie dozować środki do szamb. Tabletki do szamba są tym względzie zdecydowanie przystępniejsze – zawarta w jednej kapsułce dawka zawiera wszystkie niezbędne składniki do pracy szamba. Wystarczy wrzucić ją przez właz szamba lub przez muszlę klozetową raz na kilka tygodni (częstotliwość podaje sam producent tabletki do szamba). Po aktualne ceny bakterii do szamb oraz więcej szczegółów produktowych warto zaglądać na sklep aktywatory.pl

Husqvarna 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość