Wernisaż wystawy pięknych, kolorowych obrazów wykonanych przez uczniów Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Wyszkowie odbył się 20 listopada w znajdującej się na dworcu kolejowym Galerii PeKaP.
Obrazy wykonane są z tkaniny, a wystawa nosi tytuł „Aksamit i flausz”. Przybyłych powitała Edyta Jarosz, dyrektor OS-W. Podziękowała Agnieszce Długołęckiej, prezesce stowarzyszenia FormAT, za udostępnienie galerii, zaprojektowanie plakatu i montaż wystawy.
- Obrazy powstały w 2022 r., a ich autorami są uczniowie szkoły podstawowej i szkoły przysposabiającej do zawodu – poinformowała pani dyrektor. - Wystawa jest próbą przedstawienia nowych możliwości wyrazowych materiałów i tworzyw (głównie tkanin pochodzących z recyklingu i ścinków).
Informacje uzupełniła Marzena Szulc, nauczycielka plastyki, techniki i przysposobienia do pracy: - Na ekspozycję składa się 40 obrazów na płaszczyźnie o bardzo rozległej tematyce. Wystawę oparto na cyklu warsztatów krawieckich, których celem było nabycie umiejętności zestawiania materiałów o różnej fakturze oraz budowanie kompozycji o treściach realistycznych. Podczas zajęć rozwijających kreatywność oraz przysposobienie do pracy uczniowie wykorzystywali różne tkaniny, łącząc je ze sobą w taki sposób, by wybranym materiałom nadać trójwymiarowość. Obrazy cechuje duże zróżnicowanie pod względem wykonania, ale wszystkie prace świadczą o zaangażowaniu i niezwykłej wrażliwości twórczej autorów.
Na wernisażu nie byli obecni autorzy prac, bo już opuścili szkołę, ale przyszli uczniowie szkoły przysposabiającej do zawodu, którzy w tym roku realizują projekty krawieckie, wykonywane podobną techniką. Jakie materiały są wykorzystywane do tych prac? Ścinki materiałowe, koronki, filc, skóry, pocięte rolety, ale też powyborcze banery. Największym kosztem jest klej.
Wśród obecnych byli wicestarosta Tadeusz Kuchta i naczelnik wydziału promocji w starostwie Ewa Michalik.
- Pierwszy raz jestem na takiej wystawie, osób, które swoim zaangażowaniem pokazują sens naszego życia – przyznał wicestarosta, któremu obrazy wykonane przez uczniów bardzo się podobały.
- Jestem fanką waszej twórczości – zwróciła się do uczniów OS-W Ewa Michalik. Spytała, co dalej, kiedy skończy się wystawa, czy będzie możliwość zakupu tych prac?
Dyr. Edyta Jarosz odpowiedziała, że prace uczniów zdobią korytarze ośrodka, są przekazywane na charytatywne akcje, na licytację WOŚP, Fundacji Radia ZET. Nie wykluczyła możliwości zakupu (za zgodą twórców) albo wymiany za klej potrzebny do wykonania prac. I dodała: - Ta wystawa jest ważna na te jesienne i zimowe dni. Ta wizja domu, ta barwa od razu wprowadza człowieka w dobry nastrój.
Na zakończenie gospodarze i goście zrobili sobie wspólne zdjęcie z najbardziej twórczo zaangażowanymi uczniami: Hubertem, Oliwierem, Kacprem i Asią.
Zainteresowani mogą podziwiać tę uroczą ekspozycję w najbliższe niedziele, w godzinach 15-16.