Szkoły ponadpodstawowe opublikowały listy zakwalifikowanych. Powstają dodatkowe klasy

Wydarzenia

Szkoły ponadpodstawowe opublikowały listy zakwalifikowanych. Powstają dodatkowe klasy

21.07.2023
autor: Sylwia Bardyszewska
Piątek 21 lipca był ważnym dniem dla absolwentów podstawówek. Szkoły ponadpodstawowe opublikowały listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia. Biorąc pod uwagę zainteresowanie poszczególnymi kierunkami, zarząd powiatu podjął decyzję o utworzeniu w sumie czterech dodatkowych oddziałów w ZS nr 1 i CEZiU „Kopernik”. Jedną dodatkową klasę chce utworzyć również ZS nr 3. 
 
Przypomnijmy, że w roku szkolnym 2023/2024, podobnie jak w właśnie zakończonym, do I klas szkół średnich pójdzie 1,5 rocznika. Dla szkół to jednak nie jest problem. Wręcz przeciwnie - walczą o uczniów, by zabezpieczyć się na kolejny rok szkolny 2024/2025, kiedy podstawówki na terenie powiatu wyszkowskiego opuści trzy razy mniej absolwentów - tylko ok. 470. 
 
Z tegorocznej rekrutacji wynika, że większą popularnością niż technika cieszyły się licea. Z drugiej strony rośnie zainteresowanie uczniów 3-letnimi szkołami branżowymi. Zarząd powiatu, kierując się obłożeniem poszczególnych kierunków, 20 lipca wprowadził zmiany w sieci tworzonych klas I. Jedna z nich dotyczy właśnie szkoły branżowej I stopnia - dodatkowy oddział powstanie w CEZiU „Kopernik”.
 
Jak zwykle największym zainteresowaniem cieszą się I Liceum Ogólnokształcące i Zespół Szkół nr 3.
 
W I Liceum Ogólnokształcącym (180 miejsc) klasę pierwszego wyboru wskazało 231 osób, a w sumie rekrutowały się 504. Szkoła miała najwyższy próg punktowy w powiecie, bo w klasie matematyczno-fizyczno-angielskiej wynosił aż 162, a w cieszącej się największym zainteresowaniem klasie matematyczno-biologiczno-chemicznej - 156. Mimo zainteresowania, zarząd powiatu nie zdecydował się na utworzenie w szkole dodatkowej klasy.
 
Aż 269 osób klasę pierwszego wyboru wskazało w liceum Zespołu Szkół nr 3 (120 miejsc), a ogólnie rekrutowały się aż 653 osoby. Największym powodzeniem ze wszystkich szkół w powiecie cieszyła się klasa społeczno-ekonomiczna, którą jako pierwszą preferencję wybrało aż 105 osób (3 osoby na miejsce). Szkoła, której organem prowadzącym jest samorząd województwa, podjęła decyzję o utworzeniu drugiego oddziału na tym kierunku.
Dla 134 osób pierwszym wyborem są klasy technikum ZS3 (90 miejsc), w tym najczęściej wskazywana klasa technik programista. W sumie w rekrutacji biorą udział 453 osoby.
 
W liceum Zespołu Szkół nr 1 (90 miejsc) jako klasę pierwszego wyboru wskazało 89 osób, a w sumie rekrutowało się 511. Z uwagi na duże zainteresowanie, zarząd powiatu zdecydował o utworzeniu drugiej klasy lingwistyczno-dziennikarskiej.
W technikum ZS1 klasy pierwszego wyboru wskazało 179 osób (na 150 miejsc). Z powodu nikłego zainteresowania nie zostanie utworzona klasa technikum usług kelnerskich. Powstanie natomiast drugi oddział technikum architektury krajobrazu, które od powstania 3 lata temu cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. W tym roku jako klasę pierwszej preferencji wskazały ją aż 72 osoby.
W szkole branżowej na 30 miejsc jest 31 chętnych z pierwszego wyboru, a w rekrutacji bierze udział w sumie 159 osób.
 
W liceum CEZiU „Kopernik” (60 miejsc) klasy pierwszego wyboru wskazały 52 osoby, a w sumie rekrutują się 152. Aż 45 osób jako klasę pierwszej preferencji wybrało oddział przygotowania wojskowego. Powiat zdecydował więc o utworzeniu drugiej klasy na tym kierunku.
165 osób jako pierwszy wybór wskazało klasy w technikum „Kopernika” (180 miejsc). O dziwo, biorąc pod uwagę rynek pracy, nie było zainteresowania zawodem energetyka, w którym miało kształcić CEZiU. Miała być to klasa łączona zawody elektryk i energetyk, ale po rekrutacji kształcić się w niej będą tylko przyszli elektrycy.
55 osób jako pierwszy wybór wskazało szkołę branżową I stopnia (35 miejsc). Powiat podjął decyzję o utworzeniu drugiego oddziału.
 
Na brak chętnych nie narzeka IV Liceum Ogólnokształcące prowadzone przez ZDZ. Na 48 miejsc 50 osób wskazało tu swoje pierwsze preferencje. Ogólnie w rekrutacji bierze udział 148 osób.
Znacznie gorzej poszedł nabór w techniku ZDZ. Na 72 miejsca tylko 11 osób wskazało tu klasy pierwszej preferencji, ale w rekrutacji bierze udział 100 osób.
 
Szkoła branżowa w Zespole Szkół w Długosiodle ma 30 miejsc. Jako klasę pierwszego wyboru wskazało ją 18 osób, a rekrutuje się w sumie 27.
 
W rekrutacji do wyszkowskich szkół wzięło udział kilkudziesięciu uczniów z sąsiednich powiatów, najwięcej, bo ponad 80 do CEZiU, ponad 60 - do ZS1. Ciekawostka - 11 osób z Pułtuska rekrutowało się do jednej klasy ILO - matematyczno-biologiczno-chemicznej. Oczywiście, nasi uczniowie również biorą udział w rekrutacjach w Warszawie i sąsiednich powiatach.
Na chwilę obecną z systemu wynika, że 76 osób nigdzie się nie dostało. Z drugiej strony są jeszcze 52 wolne miejsca. Sytuacja wyklaruje się w ciągu najbliższych dni, bo do 26 lipca kandydaci mają czas na potwierdzenie woli podjęcia nauki w szkołach, do których się dostali. Listy przyjętych zostaną wywieszone 27 lipca. - Dla nikogo nie zabraknie miejsca - zapewnia wicestarosta Leszek Marszał. Samorząd ma jeszcze „rezerwy” w „Koperniku”, ale tę kwestię będzie rozważał na etapie rekrutacji uzupełniającej. - Chcemy, żeby najpierw wypełniły się oddziały utworzone na tym etapie - dodaje wicestarosta.
Kuchnia Targowa - kwiecień 2025 - test
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość