materialy/info/med1/5509.jpg

Wydarzenia

Szkoda pięknych drzew (foto)

24.11.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Nasza redakcja otrzymała od zbulwersowanego czytelnika list, dotyczący wycięcia na początku listopada dwóch dorodnych, będących w bardzo dobrym stanie lip. Posadził je w latach 20. ub. wieku na swojej działce (obejmowała wówczas większy obszar) Władysław Mioduchowski, współzałożyciel huty szkła. Lipy były częścią krajobrazu ul. Henryka Sienkiewicza, teraz zrobiło się tam pusto.
W obronie drzew
„Przy posesji Sowińskiego 2,,od strony ul. Sienkiewicza, wycięto niedawno dwa drzewa. Powiedziałby ktoś, że to nic takiego, wycina się przecież teraz na potęgę wiele drzew. Ale te były wyjątkowe. dwie dorodne lipy, które miały ponad 80 lat i przeżyły wiele dziejowych zawirowań. Były w bardzo dobrej kondycji i nic nie wskazywało, że muszą być wycięte, tym bardziej, że w trakcie budowy obwodnicy były osłonięte rusztowaniem zabezpieczającym (co mogę potwierdzić odpowiednimi zdjęciami). Wszystko wskazywało na to, że są chronione i pozostaną tak jak pobliskie dęby.
I nagle ktoś przychodzi i je wycina. Rodzi się pytanie: kto, na czyje polecenie i z jakiego powodu? W dobie walki ze smogiem i innymi zanieczyszczeniami powietrza, gdy każde drzewo ma tu wielkie znaczenie, jest to strata niepowetowana, nie mówiąc o innych zaletach, jak choćby tłumienie hałasu.
Dla mnie miały one również wartość sentymentalną, gdyż odkąd pamiętam, a pamięcią sięgam daleko wstecz, one zawsze tam były. Wrosły w ten znany prospekt ul. Sienkiewicza. Dawały cień, siedlisko ptakom i odcinały nas od kurzu i hałasu ulicy. Teraz tu, gdzie była piękna zieleń, zrobiła się pusta przestrzeń. Drzewa wycina się szybko, ale rosną wolno, dziesiątki lat i nic ich nie zastąpi.
Należy tylko mieć nadzieję, że władze miasta w jakiś sposób zrekompensują tę stratę ekologiczną i szybko posadzą nowe drzewa”.
Na pytanie, komu te drzewa przeszkadzały i dlaczego je wycięto, odpowiada nam Marta Ciuraj-Makarewicz, inspektor ds. ochrony środowiska oraz gospodarki odpadami w urzędzie miejskim. Informuje, że drzewa rosły w pasie projektowanego do wykonania wiosną przyszłego roku ciągu pieszo-rowerowego. A chodziło też o to, żeby korzenie tych drzew nie rozsadzały nowego chodnika.
- Nie potrzebowaliśmy zgody na wycinkę, bo jest to związane z inwestycją. Mając zgodę na realizację inwestycji (ZRIT), zgodnie ze specustawą, inwestor nie musi występować do starostwa o zgodę na wycinkę drzew. Będzie tam wykonane zasadzenie zastępcze.
Bug Nature Festiwal 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dobra robota w warsztacie zaczyna się od dobrych akcesoriów – praktyczny przewodnik

Dobra robota w warsztacie zaczyna się od dobrych akcesoriów – praktyczny przewodnik

W pracy liczy się nie tylko doświadczenie, ale i narzędzia, które masz pod ręką. Możesz być najlepszym fachowcem, ale bez odpowiedniego osprzętu nie wyciśniesz z maszyny pełnej mocy. Pady polerskie, dyski do szlifierek kątowych czy rzepy do szlifierek to podstawowe narzędzia każdego profesjonalisty, który zajmuje się wykńczeniem powierzchni. Jeśli zależy Ci na efektywności, powtarzalności i bezpieczeństwie, to te produkty powinny znaleźć się w Twoim zestawie.
zobacz więcej
Profesjonalne witraże. Jak powstają?

Profesjonalne witraże. Jak powstają?

Kompleksowe tworzenie witraży przed specjalistów obejmuje niezawodne działania - od projektu, po finalny montaż. W ofercie Witraże Nysa znajdują się zarówno witraże z motywami kościelnymi, jak i witraże świeckie. Poza tym do dyspozycji mamy profesjonalną renowację witraży. Jak powstają wyjątkowe witraże? Co warto o nich wiedzieć?
zobacz więcej
Wieczory bez alkoholu - trendy i alternatywy relaksu

Wieczory bez alkoholu - trendy i alternatywy relaksu

zobacz więcej
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej