Szczepienia: po 15 stycznia zapisy tylko dla najstarszych

Wydarzenia

Szczepienia: po 15 stycznia zapisy tylko dla najstarszych

07.01.2021
autor:
Po 15 stycznia na szczepienie będą mogli zapisać się tylko seniorzy po 70. roku życia. Pozostali będą mogli „zgłosić gotowość do zaszczepienia”.
 
Szczegółowy proces zapisów na szczepienia rząd ma przedstawić na początku przyszłego tygodnia. - Mogę powiedzieć, że umówić się na konkretny termin zaszczepienia będą mogły osoby, które będą miały wystawione skierowanie. A skierowanie będą mogli mieć wystawione wszyscy obywatele Polski powyżej 70. roku życia - na czwartkowej (7 stycznia) konferencji prasowej powiedział minister Michał Dworczyk. - Od 15 stycznia seniorzy będą mogli zapisywać się na konkretny termin przyjęcia pierwszej i drugiej dawki. Wszystkie pozostałe osoby, które chciałaby zgłosić gotowość do zaszczepienia, będą mogły za pośrednictwem kanału interentowego takie zgłoszenie przesłać. To spowoduje z kolei, że w momencie, kiedy przyjdzie czas szczepienia ich grupy wiekowej bądź zawodowej, będzie miał miejsce z nimi kontakt i będą mieli pierwszeństwo w wybraniu terminów szczepień. Ale o szczegółach będziemy informowali w ciągu najbliższych dni. 
- Dzisiaj szczepionka to na świecie towar absolutnie deficytowy - dodał minister. - Wszystkie kraje chciałyby uzyskiwać większe ilości. W związku z tym nie należy składać pochopnych deklaracji i robić nadziei, że sytuacja nagle ulegnie diametralnej zmianie. Jeżeli uda nam się zrealizować plan, jeżeli do końca marca zaszczepione będą 3 mln osób, a będą to osoby z grupy 0, czyli związane z podmiotami prowadzącymi działalność leczniczą oraz seniorzy w wieku 70+, które są narażone na najtrudniejszy przebieg choroby, to i tak zrobimy olbrzymi krok we właściwym kierunku.
Na czwartkowej konferencji Michał Dworczyk poinformował o zakończeniu konsultacji z samorządami: - W końcu wypracowaliśmy porozumienie w dwóch obszarach. Po pierwsze wsparcie kampanii informacyjnej i profrekwencyjnej. Do końca stycznia do samorządów trafią pakiety informacyjne, w których są różnego rodzaju materiały informacyjne. Drugi obszar to organizacja transportu dla osób, które mają ograniczoną mobilność. Wypracowaliśmy pewien model, dzięki któremu będziemy mogli płacić samorządom za zorganizowanie dowozu do punktów szczepień. Ten problem występuje szczególnie w gminach wiejskich i miejsko-wiejskich, gdzie nie ma komunikacji. Każda gmina dostanie ryczałt za przywiezienie mieszkańca do punktu szczepień. Mamy też deklarację ze strony państwowej i ochotniczej straży pożarnej, żeby wykorzystywać przy tym obydwa podmioty.
Jak dodał wiceminister MSWiA Paweł Szefernaker, rząd będzie finansował dowóz w wysokości 80% średnich kosztów. Stawka w gminie poniżej 100 tys. zł wynosi 65 zł w przypadku osoby niepełnosprawnej i 30 zł - w przypadku pozostałych osób, które mają problem z dojazdem. - Część przedstawicieli podtrzymała stanowisko, że stawki ryczałtu powinny być wyższe, ale zostały przez większość zostały zaakceptowane - dodał minister.
Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość