27 września Szkoła Podstawowa w Łosinnie im. Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej świętowała pierwszą rocznicę nadania szkole imienia i otrzymania sztandaru.
- Cichociemni to wyjątkowi żołnierze, bohaterowie drugiej wojny światowej. Działali w tajemnicy, skakali z samolotów, by wziąć udział w walce o wolność Polski. Ich historia to opowieść o poświęceniu, odwadze i walce za naszą przyszłość. Dziś uczcimy pamięć bohaterów, którzy w czasach największej próby nie zawahali się złożyć ofiary dla naszej Ojczyzny – zapowiedzieli prowadzący uroczystość uczniowie.
Przybyłych na to szkolne święto przywitała dyrektor Magda Szyller, m.in. prezesa okręgu Warszawa-Wschód Światowego Związku Żołnierzy AK Mirosława Widlickiego, wicestarostę Tadeusza Kuchtę, naczelniczkę wydziału edukacji i spraw społecznych UM Martę Wildangier-Ciuraj, zastępcę prezesa Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyjazny Krąg” Beatę Kuchtę, dyrektorki szkół w Olszance i Kręgach, ks. Tadeusza Suchtę.
- Kochani uczniowie – zwróciła się do wychowanków - to właśnie wy jesteście kontynuatorami tej tradycji, to wy poprzez swoją naukę, postawy, codzienne działania budujecie przyszłość, której fundamenty opierają się na doświadczeniu i odwadze tych, którzy walczyli niegdyś za naszą wolność.
Potem głos zabrali goście. Oprócz podziękowań za zaproszenie na uroczystość podkreślali, że posiadanie patrona powoduje, iż szkoła nie jest anonimowa. Organizowane rocznice nadania imienia szkole upamiętniają cichociemnych żołnierzy AK. Życzyli sukcesów w dalszej działalności. Wręczyli też drobne upominki dla szkoły. Na zakończenie części oficjalnej goście, dyrektor szkoły, przedstawiciele Rady Rodziców, nauczycieli i uczniów złożyli kwiaty pod znajdującą się przy szkole tablicą pamiątkową cichociemnych.
Dodajmy, że cichociemny to żołnierz Armii Krajowej, szkolony na Zachodzie do walki konspiracyjnej, przerzucany na tereny okupowane przez Niemców. Pierwszy zrzut odbył się w nocy z 3 na 4 marca 1942 r. (odebrała go Placówka XIII Somianka z dowódcą por. Stanisławem Urbaniakiem ps. Trzaska, kierownikiem szkoły w Łosinnie), drugi z 8 na 9 marca 1943 r., trzeci z 16 na 17 września 1943 r. (odebrała Placówka XIV Pniewo pod dowództwem ppor. Jana Widlickiego ps. Orski).
Niech pamięć o nich trwa
W drugiej części uroczystości publiczność została zaproszona do odbycia podróży w czasie, w którym działali cichociemni - walczyli w cieniu, ale odcisnęli swój ślad w historii Polski. Uczniowie przypomnieli o bohaterach, którzy w cichości działania zmieniali losy naszej ojczyzny.
Nazwa cichociemni zrodziła się w 1941 r. wśród żołnierzy polskich w Szkocji, na tajnych kursach dywersji dla kandydatów do służby w kraju. Drakońska dyscyplina, musztra, trudne ćwiczenia, wykonywane przede wszystkim nocą (cicho i ciemno), tajemnica otaczająca żołnierzy – to wszystko złożyło się na nazwę, która trafnie określała ich działanie – cichociemni. Po zakończeniu kursów odbywały się egzaminy i, jeśli zostały zdane pomyślnie, cichociemny kwalifikował się na skok do Polski, obierał dwa pseudonimy i składał przysięgę:
Moją ojczyzna jest Polska Podziemna,
Walcząca w mroku, samotna i ciemna.
Czy tam, czy tutaj, to jedno nas łączy.
Nurt nieśmiertelny, co we krwi się sączy
I każe sercu taką moc natężyć,
Że wbrew rozumom musimy zwyciężyć.
Część artystyczna zakończyła się apelem: - Niech dzisiejszy dzień będzie nie tylko wspomnieniem o przeszłości, ale także zobowiązaniem do tego, by wartości, które reprezentowali cichociemni, żyły w nas na co dzień. To oni pokazali nam, czym jest prawdziwa miłość do Ojczyzny. Niech pamięć o nich trwa w naszych sercach, a ich odwaga, honor i poświęcenie będą dla nas wszystkich inspiracją.
Po uroczystości goście zostali zaproszeni do obejrzenia przygotowanej przez uczniów wystawy poświęconej historii cichociemnych, minimuzeum bursztynu i muszli, a także na poczęstunek.