Święto samorządu i odsłonięcie pomnika

Wydarzenia

Święto samorządu i odsłonięcie pomnika

18.05.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
W niedzielę 3 czerwca Gmina Wyszków zaprasza na Święto Samorządu Terytorialnego i odsłonięcie pomnika Stanisława Wolskiego. Początek uroczystości o godz. 12.
O pomniku Stanisława Wolskiego, przedwojennego burmistrza Wyszkowa pisaliśmy już wielokrotnie. Jak podkreślają władze miasta, będzie to pomnik nie tylko samorządowca – burmistrza, który podczas II wojny światowej odmówił współpracy z Niemcami, ale też człowieczeństwa i patriotyzmu. Stanisław Wolski wraz z żoną Wincentyną zaopiekowali się dwiema Żydówkami Rachelą i Bruchą, córkami kuśnierza Rubinowicza, którym udało się uciec z wołomińskiego getta. W 1948 r. siostry Rubinowiczówne wyjechały do Izraela. Na ich wniosek państwo Wolscy pośmiertnie zostali odznaczeni medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”. „Podziękujemy córkom i ich rodzicom za wszystko, co dla nas zrobili w czasach mroku i ciemności” – we wniosku napisała, dziś już nieżyjąca, Rachela Rubinowicz.
3 czerwca o godz. 12 w sanktuarium św. Idziego odprawiona zostanie Msza św. w intencji mieszkańców Wyszkowa, Stanisława Wolskiego oraz rodziny Wolskich. Po mszy zaplanowany jest przemarsz, w asyście Młodzieżowej Orkiestry Dętej, na plac Wyzwolenia, gdzie o godz. 13.15 rozpoczną się oficjalne uroczystości związane z odsłonięciem pomnika i Świętem Samorządu Terytorialnego.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość