Święto Narodowe Trzeciego Maja (FOTO)

Wydarzenia

Święto Narodowe Trzeciego Maja (FOTO)

03.05.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Oficjalna uroczystość z okazji 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej – odbyła się w Wyszkowie, tradycyjnie już, w sanktuarium św. Idziego.
 
Piękna pogoda umożliwiła odprawienie Mszy św. w intencji Ojczyzny przy grocie Matki Bożej. W uroczystości wzięły udział liczne poczty sztandarowe wyszkowskich szkół, harcerze, mieszkańcy. Zabrakło… władz miasta i powiatu.
3 maja jest nie tylko narodowym świętem uchwalonej w 1791 r. konstytucji. To również ważny dzień w kalendarzu kościoła katolickiego - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r., a zatwierdzona 3 lata później przez Piusa XI. Uroczystość ta nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., o czym przypomniał przewodzący liturgii ks. proboszcz Zdzisław Golan.
 
***
Tegoroczne Święto Narodowe Trzeciego Maja przypadło w krótki momencie, gdy zakończyła się jedna kadencja samorządowa, a nowe władze nie złożyły jeszcze ślubowania. Szkoda, że ani jedne, ani drugie nie poczuły się w obowiązku wzięcia udziału w oficjalnej gminnej uroczystości. Obecna była przewodnicząca rady miejskiej Elżbieta Piórkowska, były radny powiatowy Waldemar Sobczak i sekretarz powiatu Jerzy Ausfeld.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość