Stypendia premiera wręczone w Wyszkowie (foto)

Wydarzenia

Stypendia premiera wręczone w Wyszkowie (foto)

10.12.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
42 uczniów szkół średnich, w tym 7 z powiatu wyszkowskiego odebrało we wtorek 10 grudnia stypendia Prezesa Rady Ministrów. W tym roku uroczystość dla stypendystów z terenu ostrołęckiej delegatury Kuratorium Oświaty odbyła się w wyszkowskim I Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida.
 
Stypendia Prezesa Rady Ministrów przyznawane są uczniom, którzy otrzymali promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazują szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wiedzy wyniki co najmniej dobre.
Tegoroczni stypendyści z Ostrołęki oraz powiatów ostrołęckiego, ostrowskiego, makowskiego, przasnyskiego i wyszkowskiego zgromadzili się w wyszkowskim Norwidzie. Towarzyszyli im dyrektorzy szkół, nauczyciele, a także samorządowcy. - To dla nas wielki zaszczyt - za wyróżnienie podziękowała dyrektor liceum Dorota Piotrowicz.
Stypendia Prezesa Rady Ministrów przyznano prawie 500 uczniom szkół na Mazowszu, w tym 42 na terenie delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce. 7 to uczniowie wyszkowskich szkół, a właściwie uczennice: Dominika Wójcik i Aleksandra Zawadzka z Zespołu Szkół nr 3, Patrycja Torbińska i Magdalena Branicka z Zespołu Szkół nr 1, Jolanta Płochocka z CK ZDZ, Aleksandra Ciemerych z CEZiU Kopernik oraz Wiktoria Łaszczewska z I Liceum Ogólnokształcącego.
Wiktoria, w imieniu wszystkich stypendystów, podziękowała za wyróżnienie, a także rodzicom i nauczycielom oraz wszystkim, „którzy pomagają w dążeniu ku dojrzałości i uczą fascynacji światem”. - Dopiero poznając świat, możemy zacząć się nim cieszyć - mówiła. - Bo jak doceniać coś, o czym nic nie wiemy? Człowiek bez wiedzy na zawsze pozostaje dzieckiem - i dlatego tak ważne jest jej zdobywanie. Nie jest to łatwy proces, ale jak najbardziej konieczny, żebyśmy mogli żyć na miarę możliwości, jakie każdy z nas jako człowiek posiada.
Młodzież odebrała stypendia tego samego dnia, kiedy Olga Tokarczuk Nagrodę Nobla. Wiktoria przypomniała fragment jej noblowskiego wykładu: „Świat jest tkaniną, którą przędziemy codziennie na wielkich krosnach informacji, dyskusji, filmów, książek, plotek, anegdot”. - Naszym zadaniem jest o tę tkaninę dbać, zabiegając o najwyższą jakość tworzących ją faktów - dodała licealistka.
Wszystkim wyróżnionym, ich rodzinom, przyjaciołom i nauczycielom pogratulowała Mazowiecka Wicekurator Oświaty Dorota Skrzypek: - Dzisiejsze święto to wasz niebywały sukces, jestem przekonana, że będziecie z niego czerpali. Wasz kapitał to ciężka praca i talent. Niech Stypendium Prezesa Rady Ministrów będzie dla was motywacją do podejmowania kolejnych wyzwań.
Wraz z wicekurator stypendia wręczała Anna Kaszuba, kierownik delegatury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. - Nie wystarczy być zdolnym, trzeba też pracować - gratulowała uczniom. - Życzę, żebyście zmieniali swoje miasta i gminy, żebyście zmieniali Polskę.
Za wytężoną pracę stypendystów pochwalił również starosta Jerzy Żukowski: - Są wśród was przyszli pracownicy, lekarze, inżynierowie. Udowadniacie, że polscy uczniowie są jednymi z najlepiej wykształconych w Europie.
Gospodarze przygotowali krótką część artystyczną. - 105-letnie liceum Norwida to szkoła kultywująca tradycje, ale otwarta na nowoczesność. W szkole najważniejsi są uczniowie, duszą szkoły są nauczyciele, a dumą absolwenci - podkreśliła dyrektor Piotrowicz, zapraszając do obejrzenia spektaklu opartego na biografii jednego z nich - kryptologa Jerzego Różyckiego. - Mamy nadzieję, że historia młodego matematyka zainspiruje was, drodzy uczniowie.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość