Strajk w szkołach

Wydarzenia

Strajk w szkołach

31.03.2017
autor: Sylwia Bardyszewska
Zgodnie z zapowiedziami, 31 marca odbywa się ogólnopolski strajk nauczycieli Związku Nauczycielstwa Polskiego. Natomiast wbrew zapowiedziom wycofało się z niego 7 szkół na terenie powiatu wyszkowskiego. Strajkuje 317 nauczycieli w 15 placówkach, ale tylko w kilku odwołano lekcje.
Strajk rozpoczął się o godz. 7.30 i potrwa do 15.30. W powiecie wyszkowskim w referendum strajkowym za akcją protestacyjną opowiedzieli się nauczyciele 22 placówek na terenie powiatu. Ostatecznie jednak okazało się, że w piątek do strajku nie przystąpiły: ILO, CKU, ZS3, CEZiU „Kopernik”, Przedszkole Integracyjne nr 4, SP w Bielinie i ZS w Woli Mystkowskiej.
Nie jest też tak, że strajk oznacza brak lekcji. Zajęcia dydaktyczne w gminie Wyszków odwołały tylko dwa Zespoły Szkół – w Rybnie i Rybienku Leśnym. Lekcji nie ma także w ZPPO w Brańszczyku, ZPO w Porębie, Gimnazjum i SP w Długosiodle, SP w Blochach oraz Zespołach Szkół w Zabrodziu i Rząśniku.
W pozostałych placówkach, w których w referendum nauczyciele opowiedzieli się za strajkiem, lekcje odbywają się normalnie lub prawie normalnie. To Gimnazjum nr 2, ZS na Polonezie, ZS w Leszczydole-Nowinach, SP1, ZS1, ZS w Starym Bosewie. Prawie normalnie, bo są zastępstwa, ale i takie sytuacje, że nauczyciele do strajku nie przystąpili, za to uczniowie nie pojawili się w szkole. W ostatnich dniach zrobił się spory bałagan, nauczyciele najpierw zapowiadali, że będą strajkowali, a potem zmieniali zdanie.
- Zgodnie z przepisami, po referendum strajkowym obowiązkiem dyrektora było poinformowanie rodziców, że lekcji nie będzie – podkreśla przewodniczący ZNP w naszym powiecie Maciej Wójcik. Strajkujące szkoły zapewniły natomiast zajęcia opiekuńcze.
Nauczyciele ze szkół, w których nie ma lekcji, są zaskoczeni postawą innych placówek:
- Mieliśmy nadzieję, że nasze środowisko pokaże jedność, pokaże, że jesteśmy siłą. I w końcu będziemy poważnie traktowani. Bo oczywiście każdy ma prawo do wprowadzanie reformy, ale nie w ten sposób, jak to się odbywa.
- Nie pamiętam takiej sytuacji, strajku ogólnopolskiego. I co?
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 4 kwietnia.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość