Srebrny Galimatias dla Teatru Niezbędnego! Gratulujemy!

Wydarzenia

Srebrny Galimatias dla Teatru Niezbędnego! Gratulujemy!

23.11.2022
autor: Sylwia Bardyszewska
Spektakl wyszkowskiego Teatru Niezbędnego „Bal w Operze” zdobył Srebrny Galimatias na XX Ogólnopolskim Przeglądzie Teatrów Niesfornych. Gratulujemy!
 
Organizatorami festiwalu są Dzielnicowy Ośrodek Kultury na Ursynowie oraz Dom Kultury Świt w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy. Biorą w nim udział teatry nieinstytucjonalne, reprezentujące różne oblicza teatru.
Jury w składzie: Bożena Suchocka-Kozakiewicz, Adam Woronowicz, Wojciech Lisiecki i Katarzyna Rospędowska obejrzało 13 spektakli i zdecydowało o nagrodzeniu Srebrnym Galimatiasem spektaklu „Bal w Operze” Juliana Tuwima w reżyserii Piotra Adlera i z muzyką Romana Grusa.
Przypomnijmy, że premiera tego bardzo wartościowego spektaklu odbyła się 3 kwietnia tego roku. Występują: Joanna Adler, Lidia Błachnio, Anna Chmielak, Agnieszka Głowacka, Marta Grus, Małgorzata Kogut, Magda Mielczarczyk, Honorata Piotrowska, Jolanta Wiśniewska, Jolanta Wnuk, Piotr Adler, Grzegorz Choba i Grzegorz Piotrowski.
„Bal w Operze” jest najsłynniejszym utworem Juliana Tuwima dla dorosłych, utworem katastroficznym, szyderczym i tak kontrowersyjnym, że w całości opublikowany został dopiero po 46 latach od powstania (Julian Tuwim napisał go w 1936 r.). "Bal w Operze" jest gwałtowną satyrą polityczną napisaną przez człowieka zrozpaczonego. Ale też czymś więcej. Bo odraza autora zwraca się nie tylko do danego ustroju, lecz do społeczeństwa ludzkiego w ogóle - napisał Czesław Miłosz, nazywając nawet utwór "Apokalipsą według Juliana Tuwima". 
Teatr Niezbędny w wyrazisty, pomysłowy sposób pomaga widzowi dostrzec napiętnowane przez Juliana Tuwima najniższe ludzkie instynkty rządzące światem: chciwość i chuć. Widzimy, jak konsumpcja, wytarte slogany, inwigilacja, potrzeba awansu i pożądanie pieniądza wręcz zżerają ludzkość. Widzimy zbliżającą się zagładę.
Srebrny Galimatias to dla Teatru Niezbędnego wielkie wyróżnienie: Olbrzymia satysfakcja i radość! Cieszymy się bardzo, bo konkurencja była niesamowita. Dzięki wspaniałej atmosferze, niezwykłym, merytorycznym spotkaniom z jurorami, przyjacielskim relacjom z innymi teatrami ten weekend pozostanie w pamięci teatru na bardzo długo! 
WizjaMed NFZ - pomiędzy działami
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość