Sprawdź czym wyróżniają się popularne napoje kawowe

Wydarzenia

Sprawdź czym wyróżniają się popularne napoje kawowe

23.12.2021
autor: materiał zewnętrzny
Kawa to napój, który występuje w tak wielu odmianach, że nawet wytrawni kawosze mogą się pogubić w tym czym różnią się poszczególne rodzaje kawy. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy kilka najpopularniejszych rodzajów kawy.
 

Podział kawy

Kawy można podzielić w różnoraki sposób. Na przykład ze względu na formę dostępności kawy możemy wyróżnić ziarna niepalone, ziarna palone, kawę mieloną oraz kawę rozpuszczalną. Tutaj warto zauważyć, że kawa ziarnista lepiej smakuje, gdy jest świeżo palona. Dlatego jeśli planujemy korzystać z kawy ziarnistej warto sprawdzić które palarnie kawy oferują świeże ziarna.

Można także podzielić kawę ze względu na sposób zaparzenia. Szczególnie charakterystyczne jest zaparzanie kawy za pomocą ekspresu. Poza tym, kawa może być wykonywana za pomocą tak zwanych naparów przelewowych, można także zaparzyć kawę w perkolatorze lub makinetce. Poza tym, popularne są tak zwane kawy rozpuszczalne, które wystarczy zalać gorącą, ale niewrzącą wodą.
 

Najpopularniejsze napoje kawowe

Nie zwracając większej uwagi na sposób zaparzania kawy należy zapoznać się chociaż z tym czym wyróżniają się najpopularniejsze odmiany napojów na bazie kawy. Najpopularniejsze z nich to espresso, cappuccino, latte oraz frappe.

Espresso to kawa, która jest podawana w małej porcji (zazwyczaj zaledwie 25-35ml). Jest przygotowywana w specjalnym ekspresie, który przepuszcza gorącą, ale nie wrzącą, wodę (około 90-96 stopni Celsjusza) pod mocnym ciśnieniem przez ubite ziarna kawowe. Jest to kawa, która uchodzi za bardzo aromatyczną.

Capuccino z kolei słynie ze spienionego mleka. Według wielu amatorskich kawoszy to właśnie cappuccino uchodzi za najlepszą kawę. O gustach się nie dyskutuje jednak trzeba przyznać, że cappuccino osiągnęło zawrotną popularność. Capuccino podobnie jak espresso zawiera około 25ml napoju kawowego, natomiast reszta filiżanki (około 100 ml) wypełnia spienione mleko. Grubość pianki powinna mieć około 1 lub 2 centymetry grubości. Uzyskanie efektu spienionego mleka jest możliwe dzięki wykorzystaniu ekspresu wyposażonego w specjalną dyszę, która jest zanurzona w dzbanku z mlekiem.

Latte to składa się pół na pół z mleka oraz kawy espresso. Pianka ma około 1 centymetra grubości. Caffe latte to wersja latte w której mleko miesza się z kawą. Natomiast Latte machhiato powinno mieć trzy warstwy. Na dole mleko, potem espresso a na górze oczywiście piana.

 

Źródło zdjęcia:

Ryan Edward Concepcion / Shutterstock.com

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie
ul. gen. Wł. Sikorskiego 23/31,
07-200 Wyszków

ogłasza

Konkurs na stanowisko
PREZESA
ZARZĄDU SPÓŁDZIELNI

Szczegóły konkursu, wymagania wobec kandydatów oraz tryb i termin składania ofert, a także Regulamin prowadzenia konkursu dostępne są na stronie internetowej Spółdzielni (www.smspojnik.pl)

Rada Nadzorcza
Spółdzielni Mieszkaniowej
„Spójnik” w Wyszkowie

Zitcom
Zitcom