Zakład opiekuńczo-leczniczy AKACJA w Wyszkowie to wyjątkowe miejsce,
gdzie pacjenci otrzymują profesjonalną i serdeczną opiekę.

Założycielka – Małgorzata Suchenek z wielkim zaangażowaniem dba o wysokie standardy świadczenia usług a cały zespół pielęgniarek i opiekunek tworzy przyjazną atmosferę.

Dziękuję za możliwość opieki nad moim mężem Henrykiem Ostasz.

Polecam to miejsce innym rodzinom.

Marianna Ostasz

Sprawca przemocy ma zakaz zbliżania się do żony

Wydarzenia

Sprawca przemocy ma zakaz zbliżania się do żony

21.08.2024
autor: opr. SB
Dzielnicowa z gminy Wyszków wydała 31-latkowi zakaz zbliżania się do domu i swojej rodziny. Mężczyzna od dłuższego czasu znęcał się nad żoną.
 
20 sierpnia dzielnicowa zastosowała nakaz opuszczenia mieszkania i zakaz zbliżania się do żony wobec 31-letniego sprawcy przemocy domowej. Mężczyzna od dłuższego czasu wszczynał awantury ze swoją żoną, wyzywał ją i był wobec niej agresywny. Nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania, dlatego dzielnicowa natychmiast podjęła decyzję o odseperowaniu agresora od członków rodziny. Mężczyzna w obecności funkcjonariuszy opuścił mieszkanie, a oprócz tego mundurowi wydali decyzję o zakazie zbliżania się do żony.
 
Kiedy policjant ma prawo wydać nakaz lub (i) zakaz?
podczas interwencji podjętej we wspólnie zajmowanym mieszkaniu lub w jego bezpośrednim otoczeniu
w związku z powzięciem informacji o stosowaniu przemocy w rodzinie (w szczególności w wyniku zgłoszenia przez osobę dotkniętą przemocą w rodzinie, kuratora sądowego lub pracownika jednostki organizacyjnej pomocy społecznej)
Do wydania nakazu lub zakazu zobowiązany jest każdy policjant, który uzyska informację o stosowaniu przemocy w rodzinie.
 
Warto wiedzieć
Nakaz lub (i) zakaz obowiązuje przez 14 dni z możliwością przedłużenia czasu jego trwania przez sąd.
Przed podjęciem decyzji o wydaniu nakazu lub (i) zakazu, policjant obligatoryjnie dokonuje oceny ryzyka zagrożenia życia lub zdrowia osoby dotkniętej przemocą w rodzinie. Kryteria określone są przez ustawodawcę.
Nakaz lub zakaz mogą być wydane łącznie i są natychmiast wykonalne.
Czynność opuszczenia wspólnie zajmowanego mieszkania i jego bezpośredniego otoczenia przez osobę stosującą przemoc w rodzinie, wobec której wydano nakaz lub (i) zakaz, odbywają się w obecności interweniujących policjantów.
W okresie obowiązywania nakazu lub (i) zakazu policja zobowiązana jest do sprawdzenia, czy nakaz lub (i) zakaz nie są naruszane. W przypadku niestosowania się do zakazu lub (i) nakazu, ustawodawca przewidział sankcje w Kodeksie wykroczeń – czyn zabroniony z art. 66b przewidującego karę aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość