materialy/info/med1/16407.jpg

Wydarzenia

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

15.04.2025
autor: Artykuł sponsorowany
Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!

Najważniejsze informacje dotyczące tworzenia i zastosowania testamentu

Sporządzenie testamentu wymaga od tworzącej go osoby posiadania zdolności oraz woli; warto przy tym pamiętać, że dokument nie ma swojego zastosowania w chwili jego sporządzania, a na swoim znaczeniu zyskuje dopiero po śmierci spadkodawcy. Zdolność do sporządzenia testamentu posiada osoba, która jednocześnie ma pełną zdolność do czynności prawnej; mowa tu o osobach po 18 roku życia, które nie zostały ubezwłasnowolnione, a także wtedy, gdy przed osiągnięciem pełnoletności zawarły związek małżeński i nie zostały ubezwłasnowolnione. Drugi warunek może dotyczyć wyłącznie kobiety. Aby dokument był ważny, autor musi posiadać zdolności testowania w momencie jego sporządzania. Oznacza to, że podstawowym wymogiem do spełnienia testamentu jest pełna świadomość autora testamentu na temat tego, że reguluje on losy swojego majątku na wypadek śmierci. Nieważność testamentu może spowodować między innymi:
  • stworzenie go w stanie wyłączającym świadome bądź swobodne podjęcie decyzji oraz wyrażenie woli (np. choroba psychiczna, niepełnosprawność intelektualna);
  • sporządzenie go pod wpływem groźby;
  • działanie pod wpływem błędu (nieznanie rzeczywistego stanu rzeczy bądź spraw).      
Jednocześnie należy przy tym pamiętać o wspomnianym przez nas wcześniej zakazie testamentów wspólnych, jaki obowiązuje w naszym kraju. W związku z faktem, że testament może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy, małżonkowie nie mogą sporządzić wspólnego testamentu, gdyż będzie on nieważny. Dobrze jest mieć także świadomość, że testament może zostać odwołany przez spadkodawcę w każdej chwili – w całości lub w części. Istnieje opcja dokonania tego na kilka sposobów:
  • sporządzając nowy testament (jednocześnie zawierając w dokumencie wzmiankę, iż odwołuje on poprzedni; wtedy odwołaniu ulegają postanowienia poprzedniego testamentu, których nie da się pogodzić z treścią nowego);
  • niszcząc dokument;
  • dokonując zmian w testamencie, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Czy warto sporządzić testament?

Napisanie testamentu nie jest obowiązkowe – jednak jego przygotowanie jest w stanie znacząco ułatwić kwestie związane z podziałem majątku. Należy pamiętać, że to właśnie dziedziczenie testamentowe jest drugim (tuż obok dziedziczenia ustawowego) sposobem rozporządzenia majątkiem zmarłego – dokument ma pierwszeństwo nad postanowieniami ustawy. O rodzajach testamentu i powodach, dla których jego sporządzenie może okazać się bardzo istotne pisze między innymi Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy. Na stronie https://www.i-kancelaria.pl/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat prawa spadkowego, a także skorzystać z pomocy doświadczonych radców, którzy chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Dziś coraz więcej osób decyduje się na sporządzanie testamentu, chcąc uniknąć niejasności po swojej śmierci – udając się przy tym do kancelarii notarialnych po to, by mieć pewność, że informacje zawarte w testamencie pozostaną tajne aż do śmierci. 
 
 
 
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Wybuch gazu w Trzciance. Jedna osoba ranna

Wybuch gazu w Trzciance. Jedna osoba ranna

Do wybuchu gazu w domu w Trzciance doszło w poniedziałek, 14 kwietnia. Jedna osoba z obrażeniami ciała trafiła do szpitala.
zobacz więcej
Smutek czy depresja? (FOTO)

Smutek czy depresja? (FOTO)

- zachęcamy, by zadać sobie to ważne pytanie, jeśli sami czujemy przygnębienie lub widzimy je w zachowaniu swoich najbliższych. W zrozumieniu różnicy i odnalezieniu się w tej trudnej sytuacji pomóc mogą spotkania takie jak konferencja właśnie pod tytułem „Smutek czy depresja?” Było to zresztą spotkanie nie tylko o depresji, ale też zwykłym dojrzewaniu i, niestety, coraz powszechniejszej samotności młodych ludzi…
zobacz więcej
Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Ścianka wystawiennicza i jej rola w tradycyjnej reklamie przedsiębiorstwa

Marketing firmy możemy dziś podzielić na dwie strefy – tą prowadzoną online, opartą na działaniach promocyjnych w sferze internetu, a także oscylującą wokół tradycyjnej promocji znanej od lat. Ścianka wystawiennicza jest jednym z narzędzi marketingowych, które znalazło swoje zastosowanie właśnie w reklamie tradycyjnej. Zbudowana z lekkich, najczęściej aluminiowych, konstrukcji i prezentowanej na niej reklamy, może występować w naprawdę zróżnicowanych rozmiarach oraz kształtach. Niezwykle proste w montażu, demontażu, a także transporcie, stanowią jedną z najpopularniejszych form reklamy offline. Korzystają z niej przedstawiciele różnych branż, prezentujący swoje usługi i produkty w przestrzeniach publicznych. To właśnie prezentacja wielkoformatowej, starannie dopracowanej grafiki może okazać się naprawdę świetnym sposobem na przyciągnięcie uwagi potencjalnych klientów. Już dziś poznaj lepiej rozwiązanie, jakie stanowią ścianki wystawiennicze i zastanów się, czy takie rozwiązanie sprawdziłoby się również w twoim przypadku!
zobacz więcej
Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)

Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)

zobacz więcej