Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/16407.jpg

Wydarzenia

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

15.04.2025
autor: Artykuł sponsorowany
Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!

Najważniejsze informacje dotyczące tworzenia i zastosowania testamentu

Sporządzenie testamentu wymaga od tworzącej go osoby posiadania zdolności oraz woli; warto przy tym pamiętać, że dokument nie ma swojego zastosowania w chwili jego sporządzania, a na swoim znaczeniu zyskuje dopiero po śmierci spadkodawcy. Zdolność do sporządzenia testamentu posiada osoba, która jednocześnie ma pełną zdolność do czynności prawnej; mowa tu o osobach po 18 roku życia, które nie zostały ubezwłasnowolnione, a także wtedy, gdy przed osiągnięciem pełnoletności zawarły związek małżeński i nie zostały ubezwłasnowolnione. Drugi warunek może dotyczyć wyłącznie kobiety. Aby dokument był ważny, autor musi posiadać zdolności testowania w momencie jego sporządzania. Oznacza to, że podstawowym wymogiem do spełnienia testamentu jest pełna świadomość autora testamentu na temat tego, że reguluje on losy swojego majątku na wypadek śmierci. Nieważność testamentu może spowodować między innymi:
  • stworzenie go w stanie wyłączającym świadome bądź swobodne podjęcie decyzji oraz wyrażenie woli (np. choroba psychiczna, niepełnosprawność intelektualna);
  • sporządzenie go pod wpływem groźby;
  • działanie pod wpływem błędu (nieznanie rzeczywistego stanu rzeczy bądź spraw).      
Jednocześnie należy przy tym pamiętać o wspomnianym przez nas wcześniej zakazie testamentów wspólnych, jaki obowiązuje w naszym kraju. W związku z faktem, że testament może zawierać rozporządzenia tylko jednego spadkodawcy, małżonkowie nie mogą sporządzić wspólnego testamentu, gdyż będzie on nieważny. Dobrze jest mieć także świadomość, że testament może zostać odwołany przez spadkodawcę w każdej chwili – w całości lub w części. Istnieje opcja dokonania tego na kilka sposobów:
  • sporządzając nowy testament (jednocześnie zawierając w dokumencie wzmiankę, iż odwołuje on poprzedni; wtedy odwołaniu ulegają postanowienia poprzedniego testamentu, których nie da się pogodzić z treścią nowego);
  • niszcząc dokument;
  • dokonując zmian w testamencie, z których wynika wola odwołania jego postanowień.

Czy warto sporządzić testament?

Napisanie testamentu nie jest obowiązkowe – jednak jego przygotowanie jest w stanie znacząco ułatwić kwestie związane z podziałem majątku. Należy pamiętać, że to właśnie dziedziczenie testamentowe jest drugim (tuż obok dziedziczenia ustawowego) sposobem rozporządzenia majątkiem zmarłego – dokument ma pierwszeństwo nad postanowieniami ustawy. O rodzajach testamentu i powodach, dla których jego sporządzenie może okazać się bardzo istotne pisze między innymi Kancelaria R. Ptak i Wspólnicy. Na stronie https://www.i-kancelaria.pl/ zainteresowani mogą dowiedzieć się więcej na temat prawa spadkowego, a także skorzystać z pomocy doświadczonych radców, którzy chętnie dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Dziś coraz więcej osób decyduje się na sporządzanie testamentu, chcąc uniknąć niejasności po swojej śmierci – udając się przy tym do kancelarii notarialnych po to, by mieć pewność, że informacje zawarte w testamencie pozostaną tajne aż do śmierci. 
 
 
 
Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Klimatyzacja to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu latem. A nawet coraz częściej późną wiosną lub wczesną jesienią. Jej sprawność to nie tylko wysoce komfortowe przemieszczanie się przy pomocy samochodu. To również bezpieczeństwo zdrowotne Twoje oraz też wszystkich transportowanych przez Ciebie pasażerów. 
zobacz więcej
Fontanna iskier na weselu - czy warto?

Fontanna iskier na weselu - czy warto?

Organizacja wesela to czas pełen decyzji, których celem jest stworzenie niepowtarzalnej atmosfery. Jednym z coraz chętniej wybieranych elementów dekoracyjnych są fontanny iskier, znane także jako fontanny sceniczne. To widowiskowy efekt specjalny, który nadaje uroczystości spektakularnego charakteru i wzruszającego nastroju – szczególnie podczas kluczowych momentów takich jak pierwszy taniec czy wejście Pary Młodej.
zobacz więcej
Nowoczesna stacja zlewna ścieków dowożonych w Wyszkowie

Nowoczesna stacja zlewna ścieków dowożonych w Wyszkowie

Na początku lipca Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji odda do użytku nową stację zlewną ścieków dowożonych.
zobacz więcej
Odmrożenie cen energii w 2025 roku – kryzys wśród MŚP i potrzeba szybkiej reakcji

Odmrożenie cen energii w 2025 roku – kryzys wśród MŚP i potrzeba szybkiej reakcji

Obowiązujące do końca 2024 roku przepisy o zamrożeniu cen energii elektrycznej przyniosły ulgę wielu przedsiębiorcom. Jednak z początkiem 2025 roku mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) zostały wykluczone z tego mechanizmu. W konsekwencji wiele firm, które podpisały długoterminowe umowy przed jesienią 2022 roku, musi teraz mierzyć się z gwałtownym wzrostem kosztów energii. Brak systemowego wsparcia doprowadził do pogorszenia ich sytuacji finansowej – konieczne stały się natychmiastowe działania.
zobacz więcej
Zitcom