Spawanie w domowym warsztacie

Wydarzenia

Spawanie w domowym warsztacie

31.08.2018
autor: Red.
Dla wielu osób spawarka to narzędzie, które kojarzy się jednoznacznie z dużym warsztatem, gdzie profesjonaliści tworzą skomplikowane narzędzia z wielkich partii metalu. Tymczasem nawet w przydomowej altance, gdzie od czasu do czasu ktoś majsterkuje możliwe jest wykorzystanie tego narzędzia. Nie będzie to przesada, a co więcej może okazać się wręcz niezbędnym elementem wyposażenia przydomowego warsztatu.

Spawać każdy może

Zasadą działania spawarki jest łączenie ze sobą metali poprzez użycie właściwego spoiwa, które jest wynikiem przetwarzania elektrod. Poprzez działanie spawarki i wytworzonego przez nią łuku elektrycznego zarówno metal, jak i spoiwo łączą się ze sobą wcześniej stapiając w jedno. Jednak by umożliwić ten proces konieczne jest także odpowiednia ochrona metalu przed utlenieniem. W tym celu powstaje tak zwana otulina gazowa. Jest ona efektem spalania elektrody. Wskutek jej powstania możliwa jest ochrona spawanego materiału przed zanieczyszczeniem i tym samym utrzymanie sterylności spawu. To z kolei jest gwarancją solidnego związania spawanych materiałów i trwałości tak wykonanej pracy.

Spawarka niejedno ma imię.

Choć zasada działania spawarki jest względnie uniwersalna to trzeba pamiętać, że narzędzie to występuje w kilku podstawowych odmianach. Można zatem wyróżnić spawarki:
- elektryczne – transformatorowe oraz inwertorowe. Są to najpopularniejsze urządzenia w użytku indywidualnym i domowym. Wykorzystują one elektrody otulone, które topiąc się skracają swoją długość i tworzą razem z metalem zwarty materiał.
- Migomat – działa ona na zasadzie spalania gazu, który jest dostarczany z butli, a nie z topika.
- TIG – mają one najlepszy efekt jakości względem wydajności. Choć ta druga nie jest najwyższa. Mogą one jest służyć jako narzędzia wykorzystywane do bardzo szerokiego spektrum grubości materiałów.

Spawarka w domu.

Spawarka transformatorowa jest urządzeniem, które świetnie sprawdzi w domowym użytku. Są proste w obsłudze, wygodne oraz niezawodne i trwałe. Jednak ich wadą jest przede wszystkim to, że nie dają gwarancji dużej precyzji. Ponadto często nie są ekonomiczne pod względem zużycia prądu. Trzeba także pamiętać o tym, że ich gabaryty mogą być duże. Nie ulga także wątpliwości, że jest to technologia, która stopniowo jest wypierana przez spawarki inwertorowe. Jednak w przypadku, kiedy będzie ona wykorzystywana wyłącznie w ramach przydomowych prac sprawdzi się świetnie, pozwalając na spawanie ogrodzeń, bram, a także elementów wyposażenia ogrodu. Co ważne jej użytkowanie nie będzie stanowić przeszkody, z którą nie poradzi sobie nawet średnio zaawansowany majsterkowicz.

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość