Smog to nie tylko obrazki z telewizji

Wydarzenia

Smog to nie tylko obrazki z telewizji

10.01.2024
autor: mjk
Najczęściej widzimy smog w telewizji. Na ekranach pojawiają się wielkie miasta zasnute szarą mgłą utrudniającą normalne funkcjonowanie mieszkańców. Mało kto wie, że niewielkie miasta duszą się w obłokach smogu częściej i zdecydowanie bardziej. Od kilku lat w naszym kraju sporo mówi się o problemie złej jakości powietrza. Większa jest również świadomość wpływu zanieczyszczeń na nasze samopoczucie, zdrowie i życie. Coraz więcej mówi się też o przyczynach i konsekwencjach zmiany klimatu. Mieszanka zmian klimatu i zanieczyszczenia powietrza zbiera śmiertelne żniwo – co roku przedwcześnie umiera z tego powodu w Polsce kilkanaście tysięcy osób.

Choć w skali świata ze smogiem w Polsce nie jest aż tak tragicznie (nasze miasta pojawiają się w rankingach dopiero w czwartej setce), w skali Europy bijemy niechlubne rekordy. Według raportu WHO, aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej leży właśnie w Polsce. Nie ma wśród nich, na szczęście, Wyszkowa, ale czy to oznacza, że jesteśmy miastem z czystym powietrzem? Niestety nie.
Nasze miasto dofinansowuje co prawda wymianę tzw. kopciuchów, ale zamontowane w Wyszkowie czujniki poziomu smogu ciągle pokazują przekroczenie norm. Na terenie miasta zamontowano kilka czujników, których właścicielami są różne firmy, a ich odczyty czasami znacznie się między sobą różnią. Mimo to warto sprawdzać stan powietrza, a ułatwić to mogą aplikacje na telefon, które zbierają dane ze stacji pomiarowych i w graficzny sposób przekazują wyniki. Spośród nich zdecydowanie najciekawszą jest bezpłatny Kanarek, aplikacja antysmogowa, która pozwala sprawdzić zanieczyszczenie powietrza w okolicy, w której przebywamy (na podstawie włączonego GPS w telefonie), a także informuje o tym, kiedy spadnie ona poniżej ustalonego poziomu. Można także korzystać z mapy do szybkiego sprawdzenia sytuacji w kraju lub wybranych miastach w Polsce. Dane podawane są co godzinę.
Kanarek używa 200 oficjalnych stacji GIOŚ, 1060 Syngeos (w Wyszkowie są trzy takie), 640 LookO2, a także 920 Luftdaten (dwa w Wyszkowie), 210 SmogTok, 140 BleBox, 50 BeskidInstruments i 60 perfect-Air.
Zanieczyszczenie powietrza można sprawdzać także na www.wyszkow.pl (na stronie głównej trzeba zjechać na sam dół strony).
Jako ciekawostkę można przedstawić wykres zanieczyszczenia powietrza o północy 31 grudnia 2023, kiedy to na niebie rozbłysły sztuczne ognie. Piękny pokaz spowodował wielokrotne przekroczenie norm szczególnie pyłów PM10.
 
Na mapie Wyszkowa w aplikacji Kanarek brak czujnika, który zamontowany jest na Szkole Podstawowej nr 3 w Rybienku Leśnym. Skąd więc wziął się tam czujnik smogu?
- Czujnik zamontowany na budynku naszej szkoły otrzymaliśmy w ramach programu Edukacyjna Sieć Antysmogowa - mówi dyrektor szkoły Paweł Deluga. - W roku szkolnym 2022/2023 nasza szkoła przystąpiła do programu realizowanego przez NASK - Państwowy Instytut Badawczy. Na budynku został zainstalowany czujnik pomiaru związków chemicznych i pyłów zawieszonych w powietrzu.
Zdaniem dyrektora SP nr 3 należy w dzieciach budzić świadomość zagrożenia, jakie niesie ze sobą zanieczyszczenia środowiska.
- Uczniowie biorą udział w zajęciach na temat smogu, jego szkodliwości oraz sposobach radzenia sobie z nim. A przede wszystkim dowiadują się, jak możemy przyczynić się do polepszenia stanu jakości powietrza - mówi Paweł Deluga.
Podobnego zdania jest nauczycielka tej szkoły, odpowiadająca za realizację programu. - Drugi rok prowadzimy zajęcia w ramach programu ESA - mówi Urszula Pobudkiewicz. - Bierze w nich udział cała szkoła, od I do VIII klasy. Co bardzo cieszy, zauważyłam, że wiedza na temat smogu jest trwała. Uczniowie pamiętają zeszłoroczne zadania, jakie mieli do wykonania i łatwiej rozwiązują tegoroczne. Organizator w ramach budowania świadomości ekologicznej przesyła zadania online, które uczniowie rozwiązują. Niektóre są naprawdę trudne, ale mamy spore grono dociekliwych uczniów, którzy wykonują je na 100%. Oczywiście poziom zadań jest dopasowany do wieku. Młodsi, w ramach zajęć „Mierzymy się ze SMOGiem” przygotowują np. plansze, gdzie pokazują jakie mogą być przyczyny smogu i jak mu przeciwdziałać. To były bardzo twórcze zajęcia.


W naszym powiecie do akcji przystąpiły jeszcze dwie inne szkoły: Szkoła Podstawowa w Dębinkach oraz Szkoła Podstawowa w Bosewie Starym. Żadna z naszych szkół nie znalazła się w zestawieniu dziesięciu szkół, których uczniowie oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem (w ostatnim tygodniu znalazła się tam m.in. szkoła z Ostrołęki). Należy się oczywiście z tego cieszyć i mieć nadzieję, że edukacja dzieci i młodzieży przyniesie trwałe rezultaty.

Czym jest smog?
Smog to zjawisko atmosferyczne, które powstało w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami. Szacuje się, że z powodu zanieczyszczonego powietrza w Polsce notujemy około 40 – 45 tys. przedwczesnych zgonów. Skutki oddychania brudnym powietrzem są zauważalne w wynikach badań najmłodszych mieszkańców naszego kraju.
Smog zimowy powstaje na skutek spalania węgla i drewna w kotłach lub kominkach i składają się na niego pyły zawieszone PM10 i PM2,5, a także węglowodory aromatyczne, czyli rakotwórczy benzo(a)piren. Szczególnie groźne dla zdrowia są drobne 2,5-mikrometrowe cząstki, które docierają w głąb naszego układu oddechowego czy krwionośnego. Przy dużej ekspozycji są w stanie uszkodzić serce, płuca, nerki i mózg.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Dlaczego warto skorzystać z usług agencji pracy?

Dlaczego warto skorzystać z usług agencji pracy?

Czy zastanawiasz się, jak szybko znaleźć wymarzoną pracę lub odpowiedniego pracownika? Masz dość przeglądania setek ofert, które nie spełniają Twoich oczekiwań? Agencje pracy mogą być rozwiązaniem, które ułatwi Ci życie.
zobacz więcej
Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Czym zajmuje się rusznikarz i kiedy warto się do niego udać? Sprawdź to!

Rusznikarstwo to ciekawy fach, skupiający się wokół wytwarzania, naprawy, konserwacji, a także przygotowania do użycia ręcznej broni palnej. Specjaliści, zwani rusznikarzami, są często doświadczonymi osobami, które od lat wiążą swoją karierę z militariami. Z ich usług korzystają nie tylko miłośnicy militariów, lecz także przedstawiciele służb mundurowych. Rusznikarz zajmuje się wytwarzaniem, naprawą i renowacją różnego rodzaju broni palnej, pełniąc zawód o charakterze usługowo-produkcyjnym. Ze względu na fakt, że posiadanie broni oraz jej specyfikacja są ściśle uregulowane prawnie, udając się do rusznikarza należy zabrać ze sobą wszelkiego rodzaju dokumenty – specjaliści zobowiązani są bowiem zachować szczególną ostrożność, egzekwując oraz przestrzegając procedury bezpieczeństwa podczas weryfikowania tożsamości swoich klientów. Już dziś dowiedz się więcej o tym fachu, a także poznaj zakres usług rusznikarskich!
zobacz więcej
Przedświąteczna integracja Tulewa (FOTO)

Przedświąteczna integracja Tulewa (FOTO)

Bardzo ciepłą, sympatyczną przedświąteczną imprezę dla swoich seniorów, która odbyła się w sobotę 5 kwietnia, zorganizowali Pomysłowi Seniorzy z Tulewa i Koło Gospodyń Wiejskich „Tulewianki”.
zobacz więcej
Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Sporządzanie testamentu – sprawdź, co warto wiedzieć!

Testament to zazwyczaj dokument, w którym autor zawiera informacje na temat rozporządzenia dotyczącego własnego majątku na wypadek śmierci. Według obowiązującego prawa, powinien on zawierać postanowienia wyłącznie jednej osoby – w Polsce nie ma bowiem dopuszczenia ważności testamentów wspólnych; oznacza to, że jeżeli dojdzie do sporządzenia takowego dokumentu, w świetle prawa będzie on nieważny. W naszym kraju dzielimy testamenty na zwykłe oraz szczególne; do pierwszej grupy należy między innymi testament notarialny (sporządzany przez notariusza) oraz holograficzny (odręczny), zaś druga grupa dokumentów obejmuje testament ustny, a także wojskowy. Jak sporządzić testament i na czym konkretnie polega dziedziczenie systemowe? Czy dokument może zostać uznany za nieważny? Już dziś poznaj odpowiedzi na te oraz inne pytania!
zobacz więcej