Ślubowanie nowych władz Wyszkowa. Adam Szczerba przewodniczącym rady (FOTO)

Wydarzenia

Ślubowanie nowych władz Wyszkowa. Adam Szczerba przewodniczącym rady (FOTO)

06.05.2024
autor: Sylwia Bardyszewska
Z przewodniczącym Adamem Szczerbą oraz wiceprzewodniczącymi Piotrem Pokraśniewiczem i Marcinem Turowskim 6 maja nową kadencję rozpoczęła Rada Miejska w Wyszkowie. Ślubowania złożyli zarówno radni, jak i nowy Burmistrz Wyszkowa Piotr Płochocki.
 
Sesję inaugurującą kadencję 2024-2029 rozpoczął radny najstarszy wiekiem Wojciech Rojek. O uroczystym charakterze sesji świadczyła obecność sztandaru Wyszkowa. Po odśpiewaniu hymnu państwowego, przewodnicząca Miejskiej Komisji Wyborczej Bożena Czerwińska wręczyła zaświadczenia o wyborze radnym oraz burmistrzowi Piotrowi Płochockiemu, po czym nastąpiło złożenie ślubowania zarówno przez radnych, jak i burmistrza. „Obejmując urząd Burmistrza Wyszkowa, uroczyście ślubuję, że dochowam wierności prawu, a powierzony mi urząd sprawować będę tylko dla dobra publicznego i pomyślności mieszkańców gminy. Tak mi dopomóż Bóg” – ślubował Piotr Płochocki, po czym Wojciech Rojek przekazał mu insygnia władzy, czyli łańcuch z herbem gminy, który burmistrz zwyczajowo zakłada podczas najważniejszych uroczystości.
Ślubowanie złożyło 20 radnych: Radosław Biernacki, Monika Bieżuńska, Lidia Błachnio, Artur Brzeziński, Piotr Eychler, Waldemar Karłowicz, Marcin Król, Joanna Kulesza, Michał Mielcarz, Bogdan Osik, Piotr Pokraśniewicz, Wojciech Rojek, Adam Szczerba, Justyna Tchórzewska, Paweł Turek, Marcin Turowski, Adam Wrzosek, Katarzyna Wysocka, Mateusz Wyszyński i Paweł Zawadzki. 21 mandat należy do Mateusza Śniadały, ale komisarz wyborczy nie przysłał jeszcze postanowienia w sprawie obsadzenia mandatu, z którego, jak informowaliśmy, zrezygnowała Aneta Kowalewska.
 
Adam Szczerba przewodniczącym rady
Na przewodniczącego rady Monika Bieżuńska zgłosiła kandydaturę Adama Szczerby (WIS Masz Wybór), Paweł Turek - kandydaturę Katarzyny Wysockiej (Koalicja Obywatelska). W tajnym głosowaniu Adam Szczerba otrzymał 14 głosów, Katarzyna Wysocka – 6. Nowemu przewodniczącemu Rady Miejskiej w Wyszkowie również przekazano łańcuch z herbem Wyszkowa. - Liczę na owocną współpracę. Znamy się z większością z państwa. Myślę, że damy radę sobie wszystko poukładać, że obrady będą owocne, spokojne i prowadzone w naturalnej atmosferze – powiedział Adam Szczerba, dziękując za głosy. 
 
Wiceprzewodniczący: jeden czy dwóch?
Zanim doszło do wyborów wiceprzewodniczącego rady, radni podjęli decyzję, czy będzie ich dwóch, czy jeden. Wniosek o powołanie dwóch wiceprzewodniczących złożył Artur Brzeziński. Z kolei Wojciech Rojek zawnioskował o wybór jednego wiceprzewodniczącego, przypominając że w ostatnich latach rada miejska miała tylko jedną taką funkcję. - Świetnie sobie radził. Mamy tani urząd. Moim zdaniem powinien być jeden wiceprzewodniczący – argumentował.
Warto tu przypomnieć, że poprzednią kadencję rada miejska rozpoczynała również z dwoma wiceprzewodniczącymi. Sytuacja zmieniła się w marcu 2020 r., gdy radni zdecydowali o odwołaniu z funkcji radnego, na którego padły wówczas poważne oskarżenia. Po kilku miesiącach funkcjonowania rady z jednym wiceprzewodniczącym (funkcję sprawowała Danuta Kukwa), radni PiS przypomnieli o umowie koalicyjnej, która gwarantowała im to stanowisko. Na wspólnym posiedzeniu komisji, w sierpniu 2020 r., okazało się jednak, że nie mogą liczyć na poparcie nawet wszystkich radnych koalicji. Po pierwsze wcześniejsze miesiące pokazały, że nie ma potrzeby powoływania dwóch wiceprzewodniczących, z czym wiążą się wydatki. Po drugie już na pewno nie w czasie epidemii i gdy gmina podwyższa podatek od nieruchomości. Na sesji rady miejskiej Adam Szczerba złożył nawet wniosek o zdjęcie tego punktu z obrad. - Uzasadnienie jest proste. Na komisji wywiązała się szeroka dyskusja, głosy były bardzo podzielone. Powołanie drugiego wiceprzewodniczącego jest niezasadne – argumentował wówczas. Ostatecznie jednak wniosek wycofał, bo rezygnację z pełnienia funkcji wiceprzewodniczącej złożyła Danuta Kukwa, ustępując tym samym miejsca Markowi Tauterowi z PiS-u. Ostatecznie pod koniec 2021 r., kiedy koalicja z PiS-em została zerwana, Marka Tautera zastąpiła… Danuta Kukwa. 
Decyzją 16 radnych, kadencję 2024-2029 rada miejska rozpocznie również z dwoma wiceprzewodniczącymi. Zgłoszono dwie kandydatury: Piotr Pokraśniewicz z PiS otrzymał 16 głosów, Marcin Turowski z KWW Razem dla Ziemi Wyszkowskiej – 19 głosów. Obaj podziękowali za poparcie. - To będzie połączenie doświadczenia z młodością. Mam nadzieję, że praca w tej radzie sprawi, że będę miał głosy w 2029 r. - skomentował Marcin Turowski. 
 
Wybór komisji rewizyjnej
Pierwszą sesję radni zakończyli wyborem pięcioosobowej komisji rewizyjnej – jedynej komisji obligatoryjnej. Początkowo zgłoszono czworo kandydatów: Bogdana Osika, Joannę Kuleszę, Mateusza Wyszyńskiego i Pawła Zawadzkiego. 
- Najzdrowszym wariantem byłoby, gdyby wszystkie komitety miały przedstawiciela w komisji rewizyjnej – przewodniczący rady Adam Szczerba zachęcał komitety, które nie zgłosiły swojego przedstawiciela.
Ostatecznie w skład komisji rewizyjnej wszedł również Radosław Biernacki ze Wspólnoty Samorządowej, zgłoszony przez Wojciecha Rojka.
Głosami 16 radnych na przewodniczącego komisji wybrany został Bogdan Osik. 4 głosy otrzymał Radosław Biernacki. 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość