Śladami historii Polski i Wyszkowa (foto)

Wydarzenia

Śladami historii Polski i Wyszkowa (foto)

25.07.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
… biegła tegoroczna gra miejska „Eskapada Wyszków”, na którą Biblioteka Miejska zaprosiła już po raz siódmy.
Tegoroczna edycja poświęcona była setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zadaniem uczestników było odnalezienie punktów według współrzędnych znajdujących się na kartach gry. W tym roku wszystkie związane były z historią Polski i Wyszkowa, z ludźmi, którzy zapisali się na jej kartach. 
Współrzędne zaprowadziły uczestników do tablicy poświęconej Jerzemu Różyckiemu (na budynku ILO), obelisku Wazów, stróżówki w parku, pomnika Stanisława Wolskiego, pomnika Gloria Victis i na ul. Sowińskiego, gdzie przy fontannie można oglądać plenerową wystawę fotografii „Wyszkowskie metamorfozy”. Na punktach na uczestników czekały różne zadania, wymagające wiedzy o historii Polski, Wyszkowa, ale też np. odczytywania szyfrów. 
Do udziału w tej pouczającej zabawie zgłosiło się 9 drużyn. I miejsce zajęła drużyna „Coco”, czyli mama i córka Irena i Wiktoria Sędzińskie. Przyznano też ex aequo dwa II miejsca. Jedno z nich przypadło rodzinnej drużynie RR w składzie: Iwona, Mariusz, Zofia, Gabriela i Antoni Rogulscy. Antoni był najmłodszym, urodzonym w tym roku, uczestnikiem „Eskapady”. 
Z kolei z drugiego cieszyli się goście z Litwy, drużyna „Malinki”: Emilija Zadranovič, Dorota Beliavska, Aurelija Tomaševič, Mariola Ana Krukovska, Kamilė Taraškevič, Dominyka Mari Sadovskytė. Dziewczęta tworzyły jedną z drużyn uczniów polskiego gimnazjum w Jałówce (okolice Wilna) na Litwie. Młodzież spędza w Wyszkowie 10-dniowe kolonie, o czym informowaliśmy już na łamach NW.
Biblioteka przygotowała upominki dla wszystkich uczestników „Eskapady”, wręczyła dyrektor Małgorzata Ślesik-Nasiadko.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Jak przesłać pieniądze z zagranicy?

Jak przesłać pieniądze z zagranicy?

Polacy, którzy pracują poza granicami kraju, a jest ich około 2,5 mln, zarabiają średnio ponad 7,5 tys. zł na rękę. Często przesyłają zarobione pieniądze z zagranicznych kont do Polski. Jak zrobić to tak, by niepotrzebnie nie tracić na przewalutowaniu i kosztach przelewów?
zobacz więcej
Odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego

Odsłonięcie popiersia Józefa Piłsudskiego

Odsłonięcie popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego będzie jednym z elementów wyszkowskich obchodów 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Uroczystość planowana jest na niedzielę 16 sierpnia.
zobacz więcej
W czasach mroku i ciemności

W czasach mroku i ciemności

Rachela i Brucha Rubinowicz – to dwie Żydówki uratowane podczas II wojny światowej przez burmistrza Stanisława Wolskiego. Warto poznać ich dramatyczną historię. Oczami kilkuletniej Bruchy zobaczyć, co działo się w Wyszkowie na początku wojny. Rachela o swoich przeżyciach i wdzięczności dla rodziny Wolskich opowiedziała z dłuższej perspektywy czasu, w wieku 60 lat.
zobacz więcej
Nie spodziewaliśmy się takiej pomocy, takiego wsparcia od Polaków (FOTO)

Nie spodziewaliśmy się takiej pomocy, takiego wsparcia od Polaków (FOTO)

Od trzech tygodni sobotnie południa uchodźcy z Ukrainy i Polacy spędzają razem na terenie sanktuarium św. Idziego, które zaprasza wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich ze Skuszewa „Kółko”. Najmłodsi integrują się w najlepszy możliwy sposób, czyli podczas zabawy, dorośli - wykonują siatki maskujące. W ostatnią sobotę, 26 marca odbył się piknik, podczas którego świetnych humorów nie popsuła nawet wietrzna pogoda.
zobacz więcej