Siedziba dwóch wyszkowskich szkół zmieniła się nie do poznania (FOTO)

Wydarzenia

Siedziba dwóch wyszkowskich szkół zmieniła się nie do poznania (FOTO)

23.03.2023
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. CKU, SB
Budynki Centrum Kształcenia Ustawicznego w Wyszkowie (z których korzysta również Zespół Szkół nr 3) przechodzą prawdziwą metamorfozę zarówno na zewnątrz, jak i w środku. Po feriach uczniowie i słuchacze po raz pierwszy weszli do kolejnych nowych pomieszczeń. Inwestycje pochłonęły już blisko 17 mln zł!
 
Prace budowlane pełną parą ruszyły pod koniec 2020 r. - W pierwotnym zamyśle był remont pięciu łazienek, jednej sali lekcyjnej i wybudowanie windy zewnętrznej. Projekt jednak znacznie się rozrósł - mówi dyrektor CKU Aneta Pękul.
Siedziba dwóch wyszkowskich szkół zmieniła się nie do poznania. - Pierwszy etap to budowa budynku trzykondygnacyjnego z poddaszem użytkowym i nadbudowa nad istniejącym budynkiem trzykondygnacyjnym. Dodatkowo przeprowadziliśmy generalny remont budynków trzy- i czterokondygnacyjnego, wymianę instalacji elektrycznej, sanitarnej i grzewczej oraz dostosowanie instalacji wentylacyjnej do istniejących przepisów - wymienia dyrektor CKU.
W międzyczasie okazało się, że powstający budynek z poddaszem użytkowym nie wpisuje się w plan zagospodarowania przestrzennego Wyszkowa. Na szczęście samorząd stanął na wysokości zadania. - Bardzo dziękuję Burmistrzowi Wyszkowa i Radzie Miejskiej za szybkie podjęcie decyzji, dzięki czemu mogliśmy przystąpić do budowy. Powstało poddasze takie, jak planowaliśmy, z dużą aulą - mówi dyrektor CKU.
Przechodząc ulicami Matejki lub Dworcową gołym okiem widać różnicę między nowymi i starymi segmentami siedziby szkoły. CKU wystąpiło więc do Marszałka Województwa o dodatkowe środki na rozszerzenie inwestycji. Do marszałka, ponieważ to Samorząd Województwa Mazowieckiego jest organem prowadzącym zarówno CKU, jak i ZS nr 3. - Udało nam się pozyskać środki na estetyczne dostosowanie części istniejącej do nowych budynków. W tej chwili przystępujemy do wykonania elewacji, dachu i przebudowy istniejących wejść. Dlatego prace rozpoczął właśnie drugi wykonawca - mówi Aneta Pękul. 
- Wszystkie przetargi realizujemy własnymi siłami, pracowników CKU - podkreśla. - Organizacyjnie musimy sobie radzić same, ale w naszej placówce widoczna jest siła kobiet. W większości to moje uczennice, co bardzo mnie cieszy. Stanęły na wysokości zadania. Wszystko rodzi się w naszych głowach, cały czas dochodzą kolejne elementy, codziennie powstaje coś nowego. Nieustająco jesteśmy w procesie inwestycyjnym, cały czas pojawiają się nowe pomysły. Myślimy przede wszystkim o uczniach i to nie tylko naszej placówki, ponieważ swoje zadania realizujemy głównie w soboty i niedziele. Dbamy o uczniów Zespołu Szkół nr 3, ich warunki też zdecydowanie się polepszyły. Wszystkie realizacje, które w tej chwili powstają, ukierunkowane są na młodych ludzi. Dbamy o balans między nauką a relaksem, żeby szkoła nie kojarzyła się tylko z lekcjami. Organizacja budynku została tak pomyślana, żeby w specjalnie stworzonych strefach zapewnić uczniom i słuchaczom relaks.
W szkole powstało pięć stref relaksu z kolorowymi kanapami, stołami i stolikami. Absolutnie wyjątkowym miejscem, nietypowym jak na szkolne warunki, jest przytulna, ciepła czytelnia, miejsce idealne nie tylko do zaczytania się, ale i oderwania myśli, wewnętrznego uspokojenia. 
Inwestycje pochłonęły już blisko 17 mln zł. - Czujemy przeogromne wsparcie organu prowadzącego. Żaden z naszych wniosków inwestycyjnych nie został odrzucony. Mam poczucie, że organ prowadzący wie, że te pieniądze są dobrze spożytkowane - dodaje dyrektor CKU.
Przypomnijmy, że w ramach Budżetu Obywatelskiego Mazowsza szkoła pozyskała prawie 500 tys. zł na zagospodarowanie terenu. Środki zostały przesunięte i czekają na zakończenie prac budowlanych. - Pewne elementy wykonaliśmy, takie jak nowy chodnik, mural przedstawiający patrona szkoły Jana Kochanowskiego, przed nami jeszcze m.in. stworzenie altany rekreacyjnej, miejsca na rowery, zagospodarowanie zieleni. W wakacje jeszcze będzie się u nas działo - zapewniają pracownicy szkoły.
Po budowie i rozbudowie obiekt szkolny jest prawie dwukrotnie większy, powiększono go o prawie 2 tys. m kw. Przybyła m.in. okazała aula, strefy relaksu, dziewięć sal lekcyjnych, pokój nauczycielski i pomieszczenia administracji CKU. „Stary” budynek został gruntownie wyremontowany, znajduje się w nim m.in. 12 pracowni komputerowych (plus dwie pracownie mobilne), w których sprzęt jest na bieżąco wymieniany. Nowe sale są jeszcze nieco „surowe”, a ich wygląd w dużej mierze będzie zależał od inwencji twórczej uczniów i nauczycieli. Większość pomieszczeń utrzymana jest w jednakowej stylistyce, wyposażone są w zabudowane szafy. Tradycyjne tablice powoli zastępują ogromne interaktywne monitory.
 
Wyspecjalizowani w kursach zawodowych
CKU czeka właśnie na wymianę komputerów w dwóch pracowniach, co związane jest z wprowadzeniem nowych kierunków kształcenia. 
- Wyspecjalizowaliśmy się w prowadzeniu kwalifikacyjnych kursów zawodowych. To bezpłatna forma kształcenia, skierowana do osób, które mają zrealizowany obowiązek szkolny, czyli ukończyły szkołę podstawową - wyjaśnia Aneta Pękul. - Kształcenie trwa 1,5 roku. Osoba z wykształceniem średnim, kończąc kurs i przystępując do egzaminu zawodowego, zyskuje uprawnienia na poziomie branżowej szkoły I stopnia albo technikum. Wśród naszych słuchaczy są uczniowie wyszkowskich szkół średnich, którzy uzyskują np. wykształcenie ogólne, a u nas kończą jeden albo dwa kursy kwalifikacyjne (w zależności od zawodu) i uzyskują dodatkowo tytuł technika. 
Paleta zawodów jest bardzo duża: kadry i rachunkowość, informatyk i programista, rolnik - pszczelarz (szkoła ma własną pasiekę), dietetyk, spedytor, logistyk, ogrodnik, archiwista (CKU współpracuje z Archiwum Państwowym w Pułtusku). - Teraz będziemy wprowadzali dodatkową specjalizację. We wszystkich jednostkach administracji publicznej będzie obowiązywał system EZD (Elektroniczne Zarządzanie Dokumentacją). Gwarantujemy przygotowanie pracowników do korzystania z takiego systemu - dodaje dyrektor CKU.
Nowością będą zawody: graficzna obróbka obrazu (fotograf), stylista mody (krawiec) oraz architekt krajobrazu z elementami florystyki.
- Wśród kadry przeważają specjaliści z rynku pracy, osoby na co dzień pracujące w danym zawodzie. Ok. 1/4 stanowią tzw. nauczyciele tablicowi - podkreśla Aneta Pękul.
CKU prowadzi też Szkołę Policealną w zawodzie technik bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. - Równolegle kształci się u nas ok. 600 osób. Szkoła nie stoi pusta nawet przez jeden dzień, bo w dni powszednie z budynków korzysta prawie 900 uczniów ZS3. Gdyby „czytać” obie szkoły jako jedną, jesteśmy największą szkołą w powiecie - zauważa Aneta Pękul.
Wśród słuchaczy CKU nie ma ograniczenia wiekowego, jedynym warunkiem jest zrealizowanie obowiązku szkolnego, czyli obecnie ukończenie szkoły podstawowej. To świetne miejsce, by przekwalifikować się… w każdym wieku. Szkoła powoli zaczyna zresztą odczuwać zawirowania na rynku pracy. - Duże znaczenie ma kryzys, ludzie szukają innych dróg zawodowych - przyznaje Aneta Pękul. - Ale wielu naszych słuchaczy to również uczniowie wyszkowskich szkół, którzy myślą o podjęciu studiów na określonym kierunku i jest im potrzebne wykształcenie techniczne, np. w przypadku kierunków ekonomicznych i informatycznych. Na kursach nie brakuje nawet studentów, którzy chcą dokształcać się w wybranym zawodzie poprzez udział w zajęciach praktycznych. Często ktoś ma wykształcenie ogólne i potrzebuje tytułu technika, wiedzy i umiejętności. To fantastyczna, przyjazna forma. Nie ma żadnej formy oceniania, promocji z semestru na semestr, odpytywania. Na koniec jest egzamin zawodowy. Osoby, które chcą go zdać - po prostu uczestniczą w zajęciach i zdają.
Nabór odbywa się w tym samym czasie, co nabór do szkół średnich. Wszystkie kursy rozpoczynają się we wrześniu. Właśnie zakończyła się druga rekrutacja, lutowa. 
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rolnicy strajkowali w Wyszkowie (FOTO)

Rolnicy strajkowali w Wyszkowie (FOTO)

zobacz więcej
Mieszkańcy zainteresowani przebudową linii kolejowej (FOTO)

Mieszkańcy zainteresowani przebudową linii kolejowej (FOTO)

Koncepcja modernizacji linii kolejowej Tłuszcz-Ostrołęka, którą zaprezentowano 27 lutego, przewiduje zastąpienie przejazdu kolejowego na ul. Pułtuskiej tunelem dla samochodów. To rozwiązanie wzbudziło wśród uczestników spotkania spore wątpliwości. Ich zdaniem taki tunel byłby natomiast dobrym rozwiązaniem na ul. 3 Maja. Padały też pytania m.in. o miejsca parkingowe przy przystankach oraz o układ stacji na terenie gminy Zabrodzie.
zobacz więcej
Mazowsze w ścisłej czołówce!

Mazowsze w ścisłej czołówce!

Mazowsze znalazło się w pierwszej dziesiątce regionów o wielkim potencjale gospodarczym
w tegorocznej edycji prestiżowego rankingu European Cities and Regions of the Future. To ogromne wyróżnienie, które zbiega się w czasie z obchodzonym w tym roku jubileuszem 25-lecia samorządów województwa i 20. rocznicą wstąpienia Polski do UE.
zobacz więcej
Zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej

Zabiegi z zakresu kosmetologii i medycyny estetycznej

Botox, powiększanie ust i rewitalizacja skóry to jedne z wielu zabiegów, jakie czekają na nas w gabinecie kosmetycznym. Jest to miejsce, w którym pracują specjaliści z doświadczeniem i wiedzą, zapewniający profesjonalne podejście do potrzeb klientów. Aktualnie z usług kosmetycznych korzystają nie tylko kobiety, lecz także mężczyźni, pragnący zadbać o swój wygląd i dobre samopoczucie! Czym jest botox i co daje? Kiedy postawić na rewitalizację skóry i powiększanie ust? Co trzeba wiedzieć o tych zabiegach?
zobacz więcej