Seniorzy też surfują po Internecie. Byle bezpiecznie…

Wydarzenia

Seniorzy też surfują po Internecie. Byle bezpiecznie…

23.12.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
Odzież, kosmetyki i perfumy najczęściej w Internecie kupują… seniorzy. Na Facebooku jest ich ok. 2 milionów. Po wirtualnym świecie coraz chętniej poruszają się również wyszkowscy seniorzy, a w stawianiu pierwszych kroków pomaga wyszkowska Biblioteka Miejska. Jedne z ważniejszych lekcji dotyczą bezpieczeństwa w sieci, gdzie na użytkowników, bez względu na wiek, oszuści zastawiają wiele pułapek.
 
Niemal 100% osób w wieku 18 - 24 lata korzysta z Internetu, co nikogo nie dziwi. Ale im starsza grupa wiekowa, tym niższy odsetek internautów. Z badań wynika, że wśród osób powyżej 60. roku życia internautami jest tylko 30%.
Przyjrzyjmy się też aktywności seniorów w sieci. Według badań CBOS 39% użytkowników korzystających z Internetu w wieku 55-64 lat posiada konto w social mediach. Na samym Facebooku jest ich nawet 2 miliony, to ponad 13% wszystkich użytkowników tego portalu. Z kolei według danych raportu „E-commerce w Polsce 2018” 27% seniorów dokonuje zakupów online. Najczęściej kupują odzież i dodatki, kosmetyki i perfumy oraz książki, płyty, filmy.
W Wyszkowie okno na świat seniorom otworzyła wyszkowska Biblioteka Miejska, która już 11 lat temu wpadła na pomysł zorganizowania dla starszych mieszkańców bezpłatnych kursów komputerowych. Co ciekawe, była wówczas jedną z pierwszych instytucji w kraju, które wyszły z taką inicjatywą. - Chcemy przede wszystkim pokazać seniorom, że komputer to nie urządzenie, które po dotknięciu zepsuje się, że komputera nie trzeba się bać - mówi prowadzący zajęcia Norbert Dąbkowski. Seniorzy naukę rozpoczynają od tak podstawowych umiejętności, jak obsługa myszy i klawiatury, uruchamianie oprogramowania i internetowych przeglądarek. Później uczą się pisania w Wordzie i łączenia z bliskimi na Skypie.
Jednym z ważniejszych tematów zajęć jest bezpieczeństwo w sieci. Ofiarami internetowych oszustów często padają osoby młode, wydawałoby się wręcz wychowane w wirtualnej przestrzeni. A co dopiero starsi, którzy stawiają pierwsze kroki w Internecie. - Przede wszystkim uczulamy seniorów, by zwracali uwagę, czy to reklama, czy informacja, której szukaliśmy i która nas interesuje. Klikamy tylko w to, czego rzeczywiście szukaliśmy, a nie na oślep - mówi Norbert Dąbkowski. - Uczymy odfiltrowywania tego, co nas interesuje, a wyczucie przychodzi z czasem.
W sieci na każdym kroku pojawiają się przecież informacje o wygranej w wysokości miliona złotych czy drogim prezencie dla milionowego odwiedzającego daną witrynę. Wielu internautów w nie wierzy, wypełniają fałszywe ankiety, podając swoje dane, w tym login i hasło, czego absolutnie robić nie wolno!
Hasła, loginy to zresztą jeden z ważniejszych tematów kursów, zwłaszcza że niektórzy decydują się nawet na założenie internetowego konta bankowego. Seniorzy uczulani są też na pułapki zastawiane przez oszustów na korzystających z internetowej poczty. - Zwracamy uwagę, by od razu usuwać, bez otwierania mejle o wygranych konkursach czy z fakturami za rzeczy, których przecież nie zamawialiśmy - relacjonuje prowadzący kursy. - I pod żadnym pozorem nie udostępniamy swoich danych, haseł, numerów telefonów!
Kursanci krócej lub dłużej są już na emeryturze, więc zdobyte umiejętności nie przydadzą się w im już w pracy. - Uczymy się przede wszystkim dla siebie - podkreśla Norbert Dąbkowski. Kursy sprawdzają się tak dobrze, że wielu absolwentów - zaprzyjaźnionych już z komputerem - kupuje sobie później nie tylko laptopa, ale i telefon komórkowy z dotykowym ekranem i dostępem do Internetu. A niektórzy w sprzęt zaopatrują się już przed kursem, na który przychodzą z własnym laptopem.
Wiele osób zakłada konto na Facebooku, co sprzyja odnawianiu, utrzymywaniu i zawiązywaniu kontaktów, ale - znowu - wiąże się z niebezpieczeństwami. Zwłaszcza że seniorzy charakteryzują się dużą otwartością i współczuciem, co perfidnie wykorzystują osoby wyłudzające pieniądze i dane, bo rzekomo przydarzyła się im tragedia. Ostatnio np. wiele osób dało się nabrać na wzruszające zdjęcie małej, rzekomo zaginionej wyszkowianki i kliknęło w załączony link. Tymczasem to kolejny sposób na wykradanie danych internautów.
Bezpłatne kursy komputerowe dla seniorów Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie organizuje cztery razy w roku. To 10 spotkań po 2 godziny, a maksymalnie bierze w nich udział 8 osób. Kursy odbywają się na poziomie podstawowym i rozszerzonym.
Po zakończeniu kursów seniorzy potrzebują czasu, by zaznajomić się z wirtualnym światem, który zdaje się nie mieć granic, podobnie jak pomysłowość grasujących tam oszustów. I tu nieoceniona rola przewodników, którymi powinni zostać dzieci i wnukowie, do czego gorąco młodsze pokolenia zachęcamy.
Materiał powstał w ramach projektu Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z Polsko-Amerykańską Komisją Fulbrighta „Media bliżej ludzi”, finansowanego ze środków Departamentu Stanu USA.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość