Samodzielna wymiana wkładki w drzwiach. Sprawdź jak to zrobić

Wydarzenia

Samodzielna wymiana wkładki w drzwiach. Sprawdź jak to zrobić

11.10.2021
autor: materiał zewnętrzny
Każdy właściciel mieszkania przynajmniej raz musi wymienić wkładkę w drzwiach, co może wynikać z różnych sytuacji. Na szczęście nie jest to trudne i właściwie każdy sobie poradzi z tym samodzielnie. Najpierw jednak trzeba rozważyć, czy niezbędna jest wymiana całego zamka, czy wystarczy wymiana wkładki Gerda, Keso, Ikon, czy inny producent zamka? To nie ma znaczenia – wymiana wkładki zawsze wygląda tak samo. Jak szybko wymienić wkładkę w drzwiach i kiedy jest to niezbędne?
 

Wymiana wkładki czy zamka?

Jak wspomniano wcześniej, zanim przystąpi się do pracy należy dobrze zastanowić się, czy niezbędna jest wymiana zamka, czy wystarczy kupić nową wkładkę, czyli tą część, do której wkładany jest klucz. Zazwyczaj wymiana całego zamka nie jest konieczna, a nowa wkładka zapewnia odpowiednie zabezpieczenie. Cały zamek wraz z klamką wymienia się właściwie tylko w sytuacji jego zniszczenia. Natomiast wymianę wkładki należy przeprowadzić, gdy doszło do utraty kluczy, zamek jest uszkodzony i nie działa poprawnie oraz gdy chcemy poprawić sposób zabezpieczenia domu lub lokalu użytkowego. Wymiana wkładki Gerda warto wymienić również, gdy kupuje się nowe mieszkanie oraz po zakończonym wynajmie lokalu, gdyż niweluje to ryzyko, że ktoś obcy będzie miał klucze do naszego mieszkania.
 

Jak wymienić wkładkę w drzwiach?

Jak wspomniano wcześniej wymiana wkładki jest niezwykle prosta i wystarczy do tego zwykły śrubokręt krzyżakowy oraz odrobina wolnego czasu lub kontakt z https://www.abc-zabezpieczen.pl/. Jak wymienić wkładkę w drzwiach krok po kroku:
1. Otwórz drzwi i odkręć widoczną w ich wewnętrznej części śrubę trzymającą wkładkę.
2. Włóż klucz do zamka i manewrując nim w prawo i lewo, ustaw bęben w takiej pozycji, aby wysunięcie wkładki było możliwe.
3. Wypchnij wkładkę na drugą stronę.
Po demontażu wkładki należy zakupić drugą w takim samym rozmiarze. Lepiej nie robić tego wcześniej, gdyż wkładki różnią się nie tylko rodzajem zastosowanych zabezpieczeń, czy ilością dodawanych kluczy, ale przede wszystkim rozmiarem. Dlatego najprostszym rozwiązaniem jest zmierzenie wkładki i udanie się z nią do sklepu, aby uniknąć pomyłki. Oczywiście jest to możliwe tylko, gdy mamy komu zostawić mieszkanie pod opieką. Po zakupach przyszedł czas na montaż wkładki, który należy przeprowadzić analogicznie do demontażu. Jak widać wymiana wkładki jest niezwykle prosta, ale w razie problemów, czy braku czasu można wezwać ślusarza, który szybko i sprawnie przeprowadzi montaż nowej wkładki.

 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość