Rząd zmienia zasady obostrzeń na weselach, imprezach sportowych, w gastronomii, kulturze kościołach

Wydarzenia

Rząd zmienia zasady obostrzeń na weselach, imprezach sportowych, w gastronomii, kulturze kościołach

29.11.2021
autor:
Od 1 do 17 grudnia będą obowiązywały nowe limity uczestników imprez, nowe limity na wydarzeniach sportowych w obiektach zamkniętych, w gastronomii, klubach fitness, kulturze i kościołach.
- Zmniejszamy limit ze 150 do 100 osób dla imprez typu wesela - na konferencji prasowej w poniedziałek 29 listopada ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski. - W imprezach sportowych z 500 do 250. Ostatnia ważna zmiana: w punktach typu siłownia, strefa fitness podnosimy limit do 1 os. na 15 m kw. Te obostrzenia będą obowiązywały od 1 grudnia do 17 grudnia. Dajemy sobie więc dwa tygodnie. Chodzi o to, żeby kolejna fala, która może być związana z wariantem Omikron, nie startowała z poziomu dwudziestu kilku tysięcy zakażeń, a jednak z niższego poziomu, co jest ważne z punktu widzenia infrastruktury szpitalnej. Zmniejszamy limity z 75 proc. do 50 proc. zapełnienia w gastronomii, kulturze, kościołach, obiektach sportowych. Osoby zaszczepione nie będą uwzględniane w tych limitach.
Główny Inspektor Sanitarny Krzysztof Saczka zaznaczył, że obowiązek spełnienia limitów będzie należał do organizatorów imprez czy właścicieli sklepów i restauracji, zaś inspektorat będzie to kontrolował.
- Pracujemy nad tym, by do ustawy dokleić możliwość weryfikowania paszportów covidowych. Przedsiębiorcy mogą takie środki wykorzystywać podczas organizowania imprez. Zostanie zwiększona liczba kontroli w kierunku przedsiębiorców. Jeśli limity nie będą przestrzegane, będzie to podstawa do ukarania - dodał minister Niedzielski.

Poinformował także kolejnych elementach pakietu obostrzeń: - Pierwszy dotyczy uszczelnienia granic. Podążając za rekomendacji ECDC, wydajemy zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich, które są uznane za kraje szczególnego ryzyka. Osoby wracające z tych krajów, niezależnie jaką drogą, będą miały wydłużoną kwarantannę do 14 dni. Nie ma możliwości zwolnienia testem z takiej kwarantanny. Drugim elementem jest zmiana zasad dla podróżujących do Polski z krajów non-Schengen. Wydłużamy kwarantannę do 14 dni, a zwolnienie z kwarantanny może być od 8. dnia po wykonaniu testu PCR - powiedział Adam Niedzielski.
Minister mówił również o sytuacji w poszczególnych regionach Polski: - Jesteśmy w sytuacji epidemicznej, że liczba zakażeń w IV fali powoli się zmniejsza. Mamy dwa województwa, gdzie obserwujemy wyraźne spadki - to województwo lubelskie i podlaskie.
Jak twierdzi, wzrost hamuje także na Mazowszu. - W innych miejscach widzimy wzrost, szczególnie ten na Śląsku niepokoi. Ale jesteśmy gdzieś w apogeum IV fali i albo wzrosty wyhamują albo wręcz liczba zakażeń będzie spadała - dodał.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Każdy taki wypadek to jest dla nas problem (foto)

Każdy taki wypadek to jest dla nas problem (foto)

Wypadek, do którego doszło we wtorek rano, 28 listopada, na przebudowywanym odcinku drogi krajowej nr 8 w Knurowcu (sprawca wypadku prawdopodobnie zasnął za kierownicą), skłonił radnego powiatowego Sławomira Pędzicha, mieszkańca Poręby Średniej, do zadania pytania komendantowi powiatowemu policji na środowej radzie powiatu.
zobacz więcej
Kiermasz ze szczytnym celem

Kiermasz ze szczytnym celem

Charytatywny kiermasz świąteczny organizowany jest w Szkole Podstawowej w Olszance. Zebrane środki zostaną przeznaczone na leczenie 13-letnie uczennicy Madzi Garbarczyk i nauczycielki Agnieszki Zawadzkiej.
zobacz więcej
Pokochaj Wyszków

Pokochaj Wyszków

- to nowa kampania promocyjna Gminy Wyszków. Inaugurację zaplanowano na środę 23 sierpnia o godz. 18. W WOK „Hutnik” będzie można obejrzeć nagrywany pod koniec czerwca teledysk promujące gminę.
zobacz więcej
Fotowoltaika: ceny domowych systemów 2020

Fotowoltaika: ceny domowych systemów 2020

Obecne nam czasy są niewątpliwie kluczowe dla przyszłego stanu planety. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji do wód, atmosfery i gleby jest dzisiaj celem nadrzędnym – powstają coraz to nowe programy, innowacje i strategie, zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Jednym z kół ratunkowych są odnawialne źródła energii. W Polsce góruje fotowoltaika – instalacje solarne można zauważyć na wielu dachach polskich domów. Ile kosztuje fotowoltaika, jakie są ceny poszczególnych elementów systemu? Odpowiada brewa.pl.
zobacz więcej