Ruszyli śladami Norwida (FOTO)

Wydarzenia

Ruszyli śladami Norwida (FOTO)

31.05.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
Ciekawą formę miał Wojewódzki Konkurs Wiedzowy „Śladami Norwida” zorganizowany przez wyszkowskie I Liceum Ogólnokształcące noszące imię narodowego wieszcza. Uczniowie klas VII i VIII musieli wykazać się znajomością życia i twórczości Cypriana Norwida podczas gry terenowej, której trasa prowadziła do 15 punktów rozmieszczonych na terenie szkoły i parku miejskiego.
 
Odbywająca się 28 maja gra terenowa była wojewódzkim etapem konkursu, którego uczestników wyłoniły eliminacje szkolne (w formie testu). Rozpoczęła się na terenie liceum. - Przed szczególnym pomnikiem, bo jest to najprawdopodobniej pierwszy pomnik Norwida w Polsce - zauważyła polonistka Katarzyna Przychocka. - Drugi taki pomnik znajduje się w parku miejskim i tam też, drodzy uczniowie, na pewno dotrzecie.
Konkurs zorganizowano, oczywiście, z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida, a jednym z jego celów było „wcielanie w życie ideałów poety jako drogowskazów moralnych dla „późnych wnuków” - Polaków XXI wieku”. Uczestników powitał wicedyrektor Wojciech Chaciński: - 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida to oczywiście szczególny rok dla naszej szkoły. Poeta jest naszym patronem od 1982 r. W tym wyjątkowym roku nasz konkurs został wpisany na listę konkursów punktowanych w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. 
Warto było się więc postarać. Trasa gry prowadziła do 15 punktów znajdujących się na terenie szkoły i parku miejskiego, gdzie na uczniów czekały zadania sprawdzające ich wiedzę. Na szczęście, spacerom sprzyjała pogoda.
Oceny zadań dokonało jury pod przewodnictwem naczelnik wydziału edukacji starostwa Agnieszki Deptuły. W składzie znaleźli się także Wojciech Chaciński, kierownik internatu Agnieszka Borek i nauczycielka języka polskiego w ILO Ilona Kołodziejska.
Z zadaniami najlepiej poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 20 im. Jana Gutenberga Fundacji Szkolnej w Warszawie: Urszula Ulanowska i Klementyna Szczepańska.
II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie: Karolina Szymańska i Jakub Przychodzki, III - Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle: Roksana Urasso i Otylia Gajownik.
Wyróżnienia: Nikola Baranowska i Taisija Czukiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie, Lena Karolewska i Aleksandra Pietruchowska ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Piotr Płochocki i Piotr Eychler w drugiej turze wyborów na Burmistrza Wyszkowa

Piotr Płochocki i Piotr Eychler w drugiej turze wyborów na Burmistrza Wyszkowa

zobacz więcej
Grozi dzieciom burmistrza. Sprawą zajmie się policja (WIDEO)

Grozi dzieciom burmistrza. Sprawą zajmie się policja (WIDEO)

„Dzieci porwą ci po tych wyborach. Ci porwą. Debilu ty, kretynie” - wiadomości tej treści otrzymał burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Kampania wyborcza to ścieranie się rozmaitych poglądów i czasami bardzo ostra krytyka. Mam wrażenie, że ona przekroczyła już Rubikon - komentuje zdenerwowany adresat oburzających wiadomości i składa zawiadomienie na policję.
zobacz więcej
Jest koalicja w powiecie. Dyl - starostą, Kuchta - wicestarostą, Wyszyńska - przewodniczącą rady

Jest koalicja w powiecie. Dyl - starostą, Kuchta - wicestarostą, Wyszyńska - przewodniczącą rady

Nowo wybrani radni powiatowi zawiązali koalicję. Starostą powiatu ma zostać Marzena Dyl, wicestarostą - Tadeusz Kuchta, przewodniczącą rady - Iwona Wyszyńska.
zobacz więcej
Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Jeden krok do zdrowego budowania - przeczytaj "Poradnik Inwestora"

Czy naturalne materiały i technologie budowlane – mające zerowy lub wręcz ujemny ślad węglowy – można zastosować na szeroką skalę przy budowie domu jednorodzinnego lub w inwestycji publicznej? Oczywiście, że tak! Jak to zrobić krok po kroku pokazuje „Poradnik Inwestora”, pierwszy w Polsce przystępny zbiór wiedzy o materiałach i technologiach naturalnych. Jest adresowany zarówno do inwestorów indywidualnych, samorządowych jak i deweloperów. A przede wszystkim pozwala zrozumieć, czym jest to budownictwo, z jakich rozwiązań korzysta oraz dlaczego są one warte zastosowania.
zobacz więcej