Ruszyli śladami Norwida (FOTO)

Wydarzenia

Ruszyli śladami Norwida (FOTO)

31.05.2021
autor: Sylwia Bardyszewska
Ciekawą formę miał Wojewódzki Konkurs Wiedzowy „Śladami Norwida” zorganizowany przez wyszkowskie I Liceum Ogólnokształcące noszące imię narodowego wieszcza. Uczniowie klas VII i VIII musieli wykazać się znajomością życia i twórczości Cypriana Norwida podczas gry terenowej, której trasa prowadziła do 15 punktów rozmieszczonych na terenie szkoły i parku miejskiego.
 
Odbywająca się 28 maja gra terenowa była wojewódzkim etapem konkursu, którego uczestników wyłoniły eliminacje szkolne (w formie testu). Rozpoczęła się na terenie liceum. - Przed szczególnym pomnikiem, bo jest to najprawdopodobniej pierwszy pomnik Norwida w Polsce - zauważyła polonistka Katarzyna Przychocka. - Drugi taki pomnik znajduje się w parku miejskim i tam też, drodzy uczniowie, na pewno dotrzecie.
Konkurs zorganizowano, oczywiście, z okazji 200. rocznicy urodzin Cypriana Norwida, a jednym z jego celów było „wcielanie w życie ideałów poety jako drogowskazów moralnych dla „późnych wnuków” - Polaków XXI wieku”. Uczestników powitał wicedyrektor Wojciech Chaciński: - 200. rocznica urodzin Cypriana Norwida to oczywiście szczególny rok dla naszej szkoły. Poeta jest naszym patronem od 1982 r. W tym wyjątkowym roku nasz konkurs został wpisany na listę konkursów punktowanych w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. 
Warto było się więc postarać. Trasa gry prowadziła do 15 punktów znajdujących się na terenie szkoły i parku miejskiego, gdzie na uczniów czekały zadania sprawdzające ich wiedzę. Na szczęście, spacerom sprzyjała pogoda.
Oceny zadań dokonało jury pod przewodnictwem naczelnik wydziału edukacji starostwa Agnieszki Deptuły. W składzie znaleźli się także Wojciech Chaciński, kierownik internatu Agnieszka Borek i nauczycielka języka polskiego w ILO Ilona Kołodziejska.
Z zadaniami najlepiej poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 20 im. Jana Gutenberga Fundacji Szkolnej w Warszawie: Urszula Ulanowska i Klementyna Szczepańska.
II miejsce zajęli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 im. Adama Mickiewicza w Wyszkowie: Karolina Szymańska i Jakub Przychodzki, III - Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Długosiodle: Roksana Urasso i Otylia Gajownik.
Wyróżnienia: Nikola Baranowska i Taisija Czukiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Władysława Broniewskiego w Wyszkowie, Lena Karolewska i Aleksandra Pietruchowska ze Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Rybnie.
Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość