Ruszają zapisy na szczepienia kolejnych grup wiekowych

Wydarzenia

Ruszają zapisy na szczepienia kolejnych grup wiekowych

10.03.2021
autor:
11 marca rozpoczną się zapisy na szczepienia osób w wieku 69 lat. Tydzień później ruszą zapisy młodszych seniorów.
 
- Założyliśmy, że do końca marca zaszczepimy w Polsce 3 mln osób – mówił Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień. - Liczymy, że około 3,5 mln osób będzie zaszczepionych pierwszą dawka do końca tego kwartału, czyli ponad 20% więcej niż zadeklarowaliśmy.
Rejestracja prowadzona będzie zgodnie z harmonogramem:
11-13 marca: rocznik 1952
18-20 marca: rocznik 1952-1954
22-24 marca: rocznik 1952-1956
25-27 marca: grupa 70+
- Jeśli ktoś nie zapisze się we wskazanym czasie, będzie mógł to zrobić później. Podawane terminy to czas dedykowany tylko dla określonych roczników – wyjaśnia Michał Dworczyk. - Podzieliliśmy na mniejsze grupy naszych seniorów. Chcemy zmniejszyć liczbę osób, które w danym czasie zgłaszają się do zapisów po to, żeby nie generować kolejek, żeby te zapisy były jak najłatwiejsze i trzeba było długo czekać na swoją kolej.
Inne ważne daty I etapu Narodowego Programu Szczepień
10 marca: otwarcie rejestracji dla pacjentów chorych przewlekle
15 marca: rozpoczęcie szczepień pacjentów chorych przewlekle
22 marca: rozpoczęcie szczepień pacjentów w wieku 69 lat
29 marca: rozpoczęcie szczepień służb mundurowych
Obecnie w Polsce dostępne są preparaty firm Pfizer, Moderna i AstraZeneca. Zgodnie z najnowszymi zaleceniami Rady Medycznej działającej przy premierze, druga dawka szczepionki AstraZeneca powinna być podana w okresie 12 tygodni po otrzymaniu przez pacjenta pierwszej dawki. W przypadku szczepionek Pfizer drugą dawkę należy podać w czasie do 42 dni po pierwszym zastrzyku. Zgodnie z rekomendacjami Rady Medycznej zmienią się też zasady szczepień osób, które już przeszły Covid-19. Rada Medyczna zaleca, aby ozdrowieńcy byli szczepieni później. Mają oni przyjąć jedną dawkę szczepionki po 6 miesiącach, licząc od dnia uzyskania wyniku testu potwierdzającego zakażenie.
W celu rejestracji na szczepienie, rząd zachęca do korzystania z formularza zgłoszeniowego. Wypełnienie formularza jest bardzo proste i nie zajmuje dużo czasu. Zostaniesz poproszony o wpisanie kilku podstawowych informacji, m.in. imienia i nazwiska oraz adresu e-mail. Na podany adres otrzymasz wiadomość z prośbą o potwierdzenie zgłoszenia. Wystarczy, że klikniesz we wskazanym miejscu. Kiedy przyjdzie twoja kolej na szczepienie, zadzwoni do Ciebie konsultant z infolinii. Podczas rozmowy umówisz się na konkretny i dogodny dla ciebie termin szczepienia. 
Wszyscy uprawnieni do szczepień w grupie wiekowej powyżej 65 lat mogą zarejestrować się na szczepienie także poprzez infolinię 989, e-Rejestrację lub wysyłając SMS o treści: SzczepimySie. Do tej pory SMS można było wysłać pod numer 664-908-556, teraz udostępniono do wyboru drugi numer: 880-333-333. Oba numery prowadzą do jednego systemu, zatem korzystaj podczas zapisów tylko z jednego z nich.
Rejestrację prowadzą też punkty szczepień, ale rząd zaleca zapisy online lub przez telefon. To najwygodniejsza, a przede wszystkim najbezpieczniejsza forma.
 
15 marca startują szczepienia przewlekle chorych
Wykonane do tej pory prace naukowców dowodzą, że wirus jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych oraz przewlekle chorych. Pacjenci z chorobami współistniejącymi mają obniżoną odporność, a występujące u nich problemy zdrowotne to większe ryzyko wystąpienia ciężkich powikłań wywołanych koronawirusem. 
W celu sprawnego przeprowadzenia szczepień, również wśród osób przewlekle chorych obowiązuje kolejność szczepień. Na początku szczepionkę będą mogli przyjąć:
pacjenci dializowani z powodu przewlekłej niewydolności nerek
pacjenci z chorobą nowotworową, u których po dniu 31.12.2019 r. prowadzono leczenie chemioterapią lub radioterapią
pacjenci po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzono leczenie immunosupresyjne
pacjenci poddawani przewlekłej wentylacji mechanicznej.
Rada Medyczna rekomenduje, by szczepieniami objąć również pacjentów, którym zdiagnozowano choroby onkologiczne, a którym jeszcze nie podjęto leczenia, a także pacjentów, którzy zostali zakwalifikowani do przeszczepów.
Skierowania dla tej grupy wystawione będą automatycznie. Pacjenci dializowani będą mogli się zaszczepić w swojej stacji dializ, osoby hospitalizowane – w szpitalach, w których są leczone. Uprawnieni będą mogli także skorzystać ze szczepień w szpitalach węzłowych lub w wybranym przez siebie punkcie populacyjnym. Potrzebującym udostępnimy także mobilne zespoły szczepiące. Przyjadą one do osób, które nie są w stanie samodzielnie dotrzeć do punktu. O kwalifikacji do szczepień zdecydują lekarze prowadzący oraz medycy tuż przed podaniem samej szczepionki.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość