Rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie wyszkowskim

Wydarzenia

Rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie wyszkowskim

28.03.2025
autor: opr. WCR Wyszków
3 kwietnia na terenie powiatu wyszkowskiego rusza kwalifikacja wojskowa. Przed komisją powinno się stawić ponad 500 osób. Uwaga! Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa.
 
Powiatowa Komisja Lekarska będzie pracowała w budynku Centrum Kształcenia Praktycznego w Wyszkowie (ul. Świętojańska 82A).
 
Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?
- Kwalifikacja wojskowa ma przede wszystkim na celu założenie ewidencji wojskowej, określenie kategorii zdolności do służby wojskowej poprzez m.in. badania lekarskie i stwierdzenie, czy są przeciwwskazania do pełnienia czynnej służby wojskowej. W czasie kwalifikacji wojskowej uzyskuje się stopień wojskowy szeregowy rezerwy – wyjaśnia ppor. Adrian Pliszka z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Wyszkowie.
 
Kto podlega obowiązkowej kwalifikacji wojskowej?
W tym roku w skali kraju kwalifikacji wojskowej będzie podlegało ponad 230 tys. osób, a w województwie mazowieckim - ponad 33 tys. (ok. 33.680, w tym ok. 798 kobiet). Na terenie administrowanym przez Wojskowe Centrum Rekrutacji w Wyszkowie działają trzy Powiatowe Komisje Lekarskie: w Pułtusku, Ostrowi Mazowieckiej i Wyszkowie.
- Rocznikiem podstawowym wezwanym do kwalifikacji wojskowej są mężczyźni urodzeni w 2006 roku oraz mężczyźni urodzeni w latach 2001-2005, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Dodatkowo kobiety urodzone w latach 1998 – 2006, które ukończyły lub kończą kierunki szczególnie przydatne dla wojska (dotyczących zawodów medycznych, weterynaryjnych, morskich, a także zawodu psychologa, rehabilitanta, radiologa, diagnosty laboratyjnego, infomatyka, teleinformatyka, nawigatora oraz tłumacza) - tłumaczy przedstawiciel Szefa WCR w Wyszkowie. 
Z powiatu wyszkowskiego na kwalifikacji wojskowej w 2025 roku powinno stawić się ok. 518 osób, z czego ok. 26 osób to kobiety.
 
Jak przebiega proces na kwalifikacji wojskowej?
- Kwalifikacja wojskowa składa się z kilku etapów – czynności, które każdy wezwany musi przejść. Przede wszystkim jest to sprawdzenie tożsamości, badanie psychologiczne i lekarskie, po którym wezwany otrzymuje kategorie zdolności do służby wojskowej. Podczas kwalifikacji wojskowej każdej osobie zakłada się ewidencję wojskową. Na koniec osoba wezwana otrzymuje zaświadczenie o stawieniu się do kwalifikacji wojskowej oraz orzeczenie o zdolności do służby wojskowej. Warto podkreślić, że osoba, która otrzyma kategorię A - zdolny do służby wojskowej, w ciągu trzech lat od otrzymania takiego orzeczenia nie podlega badaniu lekarskiemu i psychologicznemu. W związku z powyższym może być powołana do wybranych form służby wojskowej na podstawie badań z kwalifikacji wojskowej – zaznacza ppor. Adrian Pliszka z WCR w Wyszkowie.


 
Co powinny zabrać ze sobą osoby stawiające się na kwalifikację wojskową?
Przypominam, że na kwalifikację wojskową należy przygotować i zabrać ze sobą następujące dokumenty:
dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość
dokumenty potwierdzające wykształcenie (np. zaświadczenie ze szkoły o kontynuowaniu nauki), kwalifikacje zawodowe lub uprawnienia (np. prawo jazdy)
dokumentację medyczną, która pomoże w określeniu zdolności do służby wojskowej.
 
Czy kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa?
Kwalifikacja wojskowa jest obowiązkowa dla osób określonych w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 listopada 2024 r. To mężczyźni urodzeni w 2006 roku oraz starsi urodzeni 2001-2005 roku, również kobiety które uznaje się wykształcenie lub kwalifikacje zawodowe wymagane do wykonywania zawodów medycznych, weterynaryjnych psychologów, rehabilitantów, radiologów, diagnostów laboratoryjnych, informatyków, teleinformatyków, nawigatorów oraz tłumaczy, również mogą zostać wezwani.

Co grozi osobom, które nie stawią się na kwalifikację?
W przypadku nie stawienia się do kwalifikacji grozi grzywna nałożona przez prezydenta, wójta, burmistrza miasta. Taką osobę może spotkać przykra konsekwencja w postaci doprowadzenia przez policję na Powiatową Komisję.
- Należy podkreślić, że osoby, które nie stawią się na kwalifikację wojskową z usprawiedliwionych przyczyn są zobligowane do tego, aby tę kategorię zdolności do pełnienia służby wojskowej ustalić w powiatowej komisji lekarskiej w roku przyszłym – tłumaczy ppor. Adrian Pliszka z WCR w Wyszkowie.
 
Jakie kategorie zdolności obowiązują w Polsce?
Kategorie zdolności do czynnej służby wojskowej, z wyłączeniem zawodowej służby wojskowej obowiązujące w Polsce to:
A - zdolny do służby wojskowej
B - niezdolny czasowo do służby wojskowej w czasie pokoju w okresie do 12 lub 24 miesięcy
D - niezdolny do służby wojskowej w czasie pokoju, z wyjątkiem niektórych stanowisk przeznaczonych do terytorialnej służby wojskowej
E - trwale i całkowicie niezdolny do służby wojskowej w czasie ogłoszenie mobilizacji i w czasie wojny.


 
Terminy i organizacja
Ogłoszenie kwalifikacji wojskowej: 20 stycznia 2025 r.
Czas trwania: od 3 kwietnia do 29 kwietnia 2025 r. (przerwa w pracy komisji 22 kwietnia 2025 r.)
Kwalifikacja dla mieszkańców poszczególnych gmin będzie odbywała się w terminach:
Brańszczyk: 3-4 kwietnia
Somianka: 7 kwietnia
Długosiodło: 8-9 kwietnia
Wyszków: 10-23 kwietnia
Rząśnik: 24-25 kwietnia
Zabrodzie: 28 kwietnia
Oddzielny termin wyznaczono na kwalifikację wojskową pań. To 29 kwietnia.
 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Denerwujące osiedlowe składowiska

Denerwujące osiedlowe składowiska

Ważna wiadomość dla mieszkańców bloków. Wersalki, lodówki, meble, sedesy i inne śmieci wielkogabarytowe odbierane są w ostatnie soboty miesiąca! Nie należy ich wystawiać kilka tygodni wcześniej, by szpeciły wyszkowskie osiedla. Wszystkie, nie tylko Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość”. Niektórzy mieszkańcy podejrzewają, że odpady są podrzucane i, być może, takie sytuacje również się zdarzają. Mieszkańcy oczekują reakcji spółdzielni i gminy, a te z kolei - reakcji mieszkańców, gdy sąsiad w połowie miesiąca dźwiga połamane meble, by złożyć je przed kontenerem. Spółdzielnia „Przyszłość” uważa, że gabaryty powinny być odbierane częściej niż raz w miesiącu.
zobacz więcej
Przy szkołach nie będzie strefy wolnej od dymu tytoniowego

Przy szkołach nie będzie strefy wolnej od dymu tytoniowego

Rada miejska nie będzie procedowała uchwały dotyczącej wprowadzenia strefy wolnej od dymu tytoniowego w okolicy szkół przy ulicy Świętojańskiej w Wyszkowie. Zdaniem radnych nie rozwiązałoby to problemu, bo palący uczniowie po prostu przenieśliby się ulicę dalej.
zobacz więcej
Strażacy z Wyszkowa ruszyli do walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym (FOTO)

Strażacy z Wyszkowa ruszyli do walki z pożarem w Biebrzańskim Parku Narodowym (FOTO)

Strażacy z Wyszkowa zostali skierowani do gaszenia pożaru na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego. Walka z ogniem trwa od niedzielnego popołudnia. W działaniach bierze udział 300 strażaków z różnych komend, żołnierze WOT, pracownicy parku i policja.
zobacz więcej
Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)

Syn drugiej kategorii – Siemowit I (1215-1262)

zobacz więcej