Jednym z elementów obchodów 100. rocznicy urodzin prof. Ludwika Maciąga, artysty malarza, honorowego obywatela Gminy Wyszków, był plener malarski, który 11 lipca odbył się w Gulczewie. Dwa miesiące później, 11 września, w WOK „Hutnik” odbył się wernisaż wystawy obrazów powstałych podczas pleneru.
W plenerze wzięło udział 20 osób: Emilia Bryl, Zuzanna Bućko, Łukasz Dymiński, Irena Filipowicz, Ireneusz Jastrzębski, Julia Jastrzębska, Adrianna Kaszuba, Joanna Krajewska, Iwona Koźliczak, Dominika Małgowska, Julia Marciniak, Agnieszka Michalik, Sebastian Murza, Justyna Pułaska, Karolina Pułaska, Wieńczysław Pyrzanowski, Jagoda Skawska, Katarzyna Słowikowska-Zakrzewska, Natalia Suchta, Zbigniew Zyśk.
Przybyłych na wernisaż powitała Irena Filipowicz, komisarz pleneru w Gulczewie. Przypomniała, że plener zorganizowała Gmina Wyszków wspólnie z Wyszkowskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik”.
- Myślę, ze wszystkim utkwiły nam w pamięci słowa Wieńczysława Pyrzanowskiego, którymi pięknie wprowadził nas klimat Gulczewa, opowiadał ciekawie o Profesorze – nawiązała do wystąpienia ostatniego dyplomanta prof. Maciąga w dniu 11 lipca.
Przypomniała te słowa: „Malowanie z natury to najlepszy sposób uczczenia pamięci tego wybitnego polskiego artysty malarza, który ponad ćwierć wieku mieszkał tu i tworzył. Pejzaże nadbużańskie stanowiły inspirację jego niezliczonych akwareli i obrazów olejnych”.
- Każdy z was, ale w innym stylu, pokazał tę naturę, te pejzaże, konie, które towarzyszyły nam na plenerze – zwróciła się do uczestników pleneru. - Nie każdy zmierzył się z tym trudnym tematem, jakim jest koń, ale powstało kilka pięknych obrazów.
Mariusz Kowalski, dyrektor WOK, przypomniał, że podczas pleneru trochę szwankowała pogoda (po trzech godzinach duża i długa ulewa przerwała malowanie, obrazy dokończone zostały w późniejszym terminie – ES). Ostateczne efekty pracy widoczne są na wystawie, którą można oglądać do końca października.
- Cieszę się, że w tak piękny sposób uczczono rocznicę urodzin Ludwika Maciąga. Dzięki wam przez jakiś czas będziemy mogli oglądać piękne nadbużańskie tereny, konie - te wielkie miłości profesora - mówiła Elżbieta Piórkowska, przewodnicząca rady miejskiej.
- Świetnie, że tak dużo młodych ludzi wzięło się za malowanie – podkreślił Wieńczysław Pyrzanowski. – Powiat rozmalowany.
Artyści uczestniczący w plenerze otrzymali pamiątkowe statuetki, dyplomy i upominki. Zgodnie z regulaminem pleneru powołana przez organizatorów komisja (zastępca burmistrza Aneta Kowalewska, naczelnik wydz. promocji, kultury i sportu Edyta Wittich, dyrektor WOK Mariusz Kowalski) wybrała trzy prace, które przejdą na własność Gminy Wyszków. Ich autorami są Adrianna Kaszuba, Justyna Pułaska i Zbigniew Zyśk.