Ważne jest, aby wkładka była odpowiednio dobrana. Pod uwagę bierze się budowę stopy oraz stopień zaawansowania danej wady. Tylko w ten sposób możliwe jest skorygowanie wady bądź pozbycie się uciążliwego bólu oraz poprawa jakości chodzenia. Warto również zaznaczyć, że na rynku dostępne są zarówno gotowe wkładki ortopedyczne, jak i te robione na miarę. W niektórych przypadkach można skorzystać z pierwszej opcji, jednak wymaga to uprzedniej konsultacji z lekarzem specjalistą. Przy bardziej rozwiniętej wadzie niezbędne będzie zakupienie wkładek na miarę.
Wkładki ortopedyczne na płaskostopie
Jest to niezaprzeczalnie najpopularniejszy rodzaj wkładek. Mają na celu poprawę komfortu chodzenia u osób z płaskostopiem. Dotyczy to różnych odmian tej przypadłości, a mianowicie płaskostopia podłużnego, poprzecznego oraz podłużno-poprzecznego. Wkładki posiadają uniesienie z boku i na środku, aby wyrównać wadę budowy stopy.
Wkładki ortopedyczne odciążające
Ten rodzaj wkładek jest szczególnie polecany sportowcom, głównie biegaczom. Są tak skonstruowane, że ochraniają miejsca najbardziej narażone na powstawanie odcisków lub nadwyrężeń. Dzięki ich zastosowaniu, uprawianie sportu staje się bardziej komfortowe.
Wkładki ortopedyczne niepełne
To produkt, który ma na celu profilaktykę płaskostopia oraz halluksów. Nie należy stosować ich jako element leczenia. Mogą jednak okazać się zbawienne przy ostrodze piętowej, ponieważ poprzez odciążenie pięty, zmniejszają ból towarzyszący tej chorobie.
Wkładki ortopedyczne na stopę cukrzycową
Cukrzycy często mierzą się z problemem, jakim jest stopa cukrzycowa. Polega na niedostatecznym ukrwieniu stopy, co w konsekwencji skutkuje zmniejszeniem wrażliwości bólowej, utrudnionym gojeniem ran oraz owrzodzeniami. To złożona choroba, która wymaga kompleksowego leczenia. Jednym z jego elementów jest noszenie odpowiednich wkładek ortopedycznych, które odciążają wrażliwe miejsca, a dzięki dobremu przepuszczaniu powietrza, zwiększają ukrwienie.
Wkładki ortopedyczne na miarę
Jak już zostało wspomniane, wkładki ortopedyczne robione na miarę stosuje się przy większych lub bardziej zaawansowanych wadach. Tworzone są na podstawie tzw. badania podologicznego, w którym dokonuje się dokładną diagnostykę budowy stopy oraz danej przypadłości. To jedyne wyjście przy większych problemach, ponieważ taka wkładka będzie w stu procentach dostosowana do pacjenta, dzięki czemu przyniesie pożądane efekty.