Rekordowa pierwszolistopadowa kwesta na cmentarzu (FOTO)

Wydarzenia

Rekordowa pierwszolistopadowa kwesta na cmentarzu (FOTO)

02.11.2023
autor: Urząd Miejski w Wyszkowie, Elżbieta Szczuka
11.686,11 zł zebrano w uroczystość Wszystkich Świętych, podczas XVI kwesty na cmentarzu parafialnym. Zbiórka, jak co roku, odbywała się na rzecz renowacji najstarszych nagrobków znajdujących się na terenie wyszkowskiej nekropolii. Kwestowano przy wejściach od strony ulic: Nadgórze, Białostockiej i Spokojnej.
 
Tegoroczną kwestę organizowali wspólnie: Urząd Miejski w Wyszkowie - wydział promocji, kultury i sportu oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Wyszkowa, Puszczy Białej i Kamienieckiej. Zaangażowali się również wolontariusze z wyszkowskich szkół podstawowych: SP nr 1, SP nr 5 i SP w Leszczydole Starym oraz Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie, I Językowej Szkoły Podstawowej „Language” w Wyszkowie, podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna” i uczniowie I LO Centrum Naukowo Biznesowego „Feniks” w Wyszkowie.
Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski składa podziękowania ochotnikom kwestującym 1 listopada, a byli to: Anna Gołębiewska, Ewa Michalik, Aneta Kowalewska, Leszek Marszał, Agnieszka Mróz, Adam Mróz, Karol Garlacz, Bartłomiej Stań, Adrian Sielski, Sylwia Grzegorczyk, Piotr Wykowski, Kamil Wykowski, Paweł Karpiński, Szymon Chmielewski, Przemysław Kilijańczyk, Mirosław Powierza, Radosław Biernacki, uczniowie SP nr 1 w Wyszkowie wraz z opiekunami (Kamilla Bielecka i Katarzyna Zalewska), uczniowie SP nr 5 w Wyszkowie wraz z opiekunami (Krystyna Szczuka-Wiśniewska i Lucyna Wilczyńska), uczniowie SP w Leszczydole Starym wraz z opiekunami (Iwona Reising i Agnieszka Jeż), uczniowie I LO Centrum Naukowo Biznesowego „Feniks” w Wyszkowie wraz z opiekunką (Joanna Wawrzeńczak), uczniowie I Językowej Szkoły Podstawowej „Language” wraz z opiekunami (Aneta Paluch i Daniel Paluch), uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Wyszkowie wraz z opiekunką (Ewa Nowak-Kowalska) oraz podopieczni Świetlicy Socjoterapeutycznej „Słoneczna” w Wyszkowie wraz z opiekunką (Karolina Fil).
 
Nagrobki do renowacji
Za dotychczas zebrane środki udało się odrestaurować oryginalny, secesyjny, wykuty z czerwonego piaskowca nagrobek Aleksandra W. Bogdańskiego (popularna „głowa”) oraz rozpocząć pracę nad renowacją grobowca Lewandowskich - Jana Lewandowskiego, zmarłego w 1933 r. - sędziego i posła oraz jego żony Michaliny (znajduje się w połowie pierwszej alejki od strony ul. Spokojnej).
Jan Paweł Lewandowski urodził się 4 marca 1860 r. w Regiminie (powiat ciechanowski). Z żoną Michaliną Józefą Fitzner mieli dziewięcioro dzieci. Początkowo mieszkali w Sochocinie (pow. płoński). Kilka lat później rodzina przeniosła się do Płońska, gdzie Jan Lewandowski (wcześniej był nauczycielem) podjął pracę w sekretariacie sędziego pokoju. Na początku XX wieku zamieszkali w Makowie Maz., a głowa rodziny była pisarzem sądu gminnego. W 1918 r. Jan Lewandowski został mianowany sędzią śledczym sądu okręgowego w Mławie. W latach 1920–1922 był posłem na Sejm Ustawodawczy z ramienia Narodowego Zjednoczenia Ludowego Narodowo-Chrześcijańskie Stronnictwo Ludowe (nie mógł być wtedy sędzią). Nie wiemy, kiedy Jan Lewandowski zamieszkał w Wyszkowie, ale wiemy, że zmarł tu 25 marca 1933 r.


 
Kolejnymi celami, na jakie zbieramy środki to nagrobki Niusieńki Sylwestrzak oraz Klementyny z Krawczyków Jankowskiej. 
Niusieńka Sylwestrzak była córką Marii Magdaleny i Kazimierza, urzędnika kolejowego. Żyła tylko 6 lat, zmarła 12 listopada 1912 r. 
Klementyna z Krawczyków Jankowska urodziła się w Wyszkowie, zmarła 12 stycznia 1914 r. na stacji w Pasiekach, tuż przed 27. rocznicą urodzin.
Nina Wiśniewska - lipiec 2024
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość