Refleksyjny koncert „Wolność pieśnią wywalczona”  (FOTO)

Wydarzenia

Refleksyjny koncert „Wolność pieśnią wywalczona” (FOTO)

16.09.2022
autor: Sylwia Bardyszewska, fot. SB, ES
Do „wspólnej podróży po dźwiękach naszej historii” zaprosili wyszkowian artyści występujący w cyklu koncertów „Wolność pieśnią wywalczona”. Jeden z nich odbył się w czwartek 15 września w sanktuarium św. Rodziny. 
 
Jak zauważył ks. proboszcz Kazimierz Wądołowski, wrześniowy termin koncertu jest nieprzypadkowy: - 1 i 17 września to daty dla wszystkich Polaków daty bardzo trudne – rocznice napaści Niemiec i Związku Sowieckiego na naszą ojczyznę. Ucierpiały miliony ludzi, ucierpiał cały kraj. Wspominając tamte wydarzenia, pragniemy podziękować wszystkim, którzy walczyli za ojczyznę, chcemy podziękować za ich bohaterstwo. Wsłuchując się w pieśni polskie, patriotyczne, pragniemy wzbudzać w sobie wiarę w Boga i w ojczyznę.
Patronat honorowy nad cyklem odbywających się w całej Polsce koncertów „Wolność pieśnią wywalczona” objął wicepremier i minister kultury Piotr Gliński. Na wydarzeniu w Wyszkowie reprezentował go szef gabinetu politycznego Kacper Sakowicz. - Chcemy dzisiaj przypomnieć sukcesy polskiego oręża, przypomnieć historię, z której powinniśmy być dumni, która powinna nas uskrzydlać - podkreślił. - Ten koncert to doskonała okazja ku temu, ponieważ repertuar składa się z arcydzieł polskiej kultury.
Artyści przeprowadzili publiczność przez historię Polski pełną momentów i wstrząsających, i chwalebnych, ale też dzieje niezwykłej polskiej kultury.
- Nasz koncert poświęcony jest odwadze i determinacji tych, którzy na przestrzeni wieków walczyli o wolność naszej ojczyzny, przelewali krew za takie wartości, jak Bóg, honor, ojczyzna - rozpoczął prowadzący koncert dziennikarz i prezenter Rafał Patyra. - Nasi przodkowie walczyli o wolność tak głęboko zakorzenioną w sercach Polaków. Nie godzili się na ucisk ze strony agresorów od zamierzchłych czasów średniowiecza, przez Rzeczpospolitą szlachecką, przez zabory, aż po XX wiek. We wszystkich momentach: trudnych, radosnych, a także wzniosłych i pięknych żołnierzom, Polakom towarzyszyła piosenka. Zapraszamy państwa do wspólnej podróży po dźwiękach naszej historii. Historii zapisanej w strofach, dźwiękach, które zrodzone były pod biało-czerwonym sztandarem, popychały bohaterów do walki o wolność.
Koncert rozpoczął Maciej Miecznikowski „Bogurodzicą”, która jest najstarszym zachowanym wraz z melodią polskim tekstem poetyckim. Pieśń śpiewało polskie rycerstwo, była też pierwszym polskim hymnem. Można też było usłyszeć dość nietypowy utwór patriotyczny, „Pieśń o Małym Rycerzu” napisaną w 1969 r. na potrzeby serialu „Przygody Pana Michała”. Była też „Pieśń żołnierska o Najświętszej Maryi Pannie” z XVIII w. i lubiany przez żołnierzy w przedwojennej Polsce utwór „Więc pijmy wino, szwoleżerowie”. Publiczność nuciła wraz z wykonawcami m.in. popularną „Warszawiankę”, „O mój rozmarynie”, „Pierwszą kadrową”, „Piechota, ta szara piechota”.
Oprócz Macieja Miecznikowskiego wystąpili: Karolina Lizer, Maria Stasiak, Maciej Lipina i Mateusz Mijał, który w 2020 r. wygrał odbywający się w Wyszkowie Ogólnopolski Festiwal Piosenki Lat 60. i 70. Warto wspomnieć o fantastycznym zespole muzycznym pod kierunkiem Jaśka Kuska.
W finale wszyscy wykonawcy zaśpiewali wspólnie piosenkę „Róża i bez”, pochodzącą z popularnego filmu „Jak rozpętałem II wojnę światową”, którego premiera miała miejsce w 1970 r.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Spawarki SPARTUS

Spawarki SPARTUS

SPARTUS to marka, która zdobyła silną pozycję na rynku urządzeń spawalniczych dzięki dynamicznemu rozwojowi, wysokiej jakości wykonania i nowoczesnym technologiom. Firma oferuje szeroki asortyment sprzętu przeznaczonego zarówno dla profesjonalnych spawaczy, jak i użytkowników półprofesjonalnych i amatorów. SPARTUS stawia na innowacje i niezawodność, co sprawia, że ich urządzenia są obecne w warsztatach, halach produkcyjnych oraz na placach budowy w całej Europie.
zobacz więcej
Co to jest strona bierna w angielskim?

Co to jest strona bierna w angielskim?

Strona bierna w angielskim to jedna z konstrukcji tworzenia zdań, która może wydawać się na początku dość trudna, ale zdecydowanie warto ją opanować. Znacznie wzbogaca styl wypowiedzi, a także pozwala lepiej zrozumieć kontekst niektórych treści. Zobacz, czym się wyróżnia i jak ją tworzyć.
zobacz więcej
Zadbaj o swoje rusztowanie - spraw, by konstrukcja mogła służyć latami!

Zadbaj o swoje rusztowanie - spraw, by konstrukcja mogła służyć latami!

Rusztowania stanowią nieodłączną składową niemal każdej budowy, podczas której uwzględniane są prace na wysokości. Ich solidność oraz bezpieczeństwo ma bowiem kluczowe znaczenie zarówno dla ochrony pracowników, jak i efektywności procesów budowlanych. Chociaż obecnie mamy do czynienia z naprawdę wytrzymałymi, a co za tym idzie także długowiecznymi konstrukcjami, regularna konserwacja oraz dbałość o nie są niezbędne ku temu, by możliwe było zminimalizowanie awarii oraz uszkodzeń, jakie w efekcie mogłyby zasądzić o wypadku i spowodować liczne opóźnienia w pracy. Sprawdź, jak zapobiec tragedii dzięki regularnej pielęgnacji rusztowania! Przygotowaliśmy kilka podpowiedzi, które być może pomogą Ci cieszyć się posiadaną konstrukcją przez lata – bez awarii i wypadków.
zobacz więcej
Wyszkowscy policjanci mają nową łódź motorową (WIDEO, FOTO)

Wyszkowscy policjanci mają nową łódź motorową (WIDEO, FOTO)

Komenda Powiatowa Policji w Wyszkowie jest jedną z czterech w mazowieckim garnizonie, do których trafiły nowe łodzie motorowe quicksilver wraz z osprzętem i przyczepami transportowymi. Uroczyste przekazanie odbyło się w środę, 9 kwietnia.
zobacz więcej