Reaktywacja ulic, muzeum Wyszkowa (foto)

Wydarzenia

Reaktywacja ulic, muzeum Wyszkowa (foto)

18.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Kolejna konferencję terenową komitet Masz Wybór zorganizował w sobotę 13 października na ul. Ignacego  Daszyńskiego, która powoli zamiera. Obecni byli kandydaci komitetu do Rady Miejskiej w okręgu nr 3. – Chcemy, żeby tutaj był bruk, dużo zieleni i żebyśmy wszyscy mogli być z tego dumni – planuje kandydat na burmistrza komitetu Dariusz Andrzejewski. 
Obecni byli także kandydaci na radnych: Anna Runo-Najmoła, Rafał Szulc, Piotr Płochocki, Sebastian Pędzich i Michał Czajka.
- Nie chcemy, żeby miasto się starzało. Chcemy, żeby młodzi ludzie wracali po studiach – podkreślił kandydat na burmistrza. – Do tego potrzebne jest budowanie tożsamości. Muzeum, które byłoby muzeum naszego miasta, stworzenie deptaka, strefy spotykania się rodzin, także budowanie nad Bugiem bulwarów. 
Piotr Płochocki zaznaczył, że miejsce konferencji nie jest przypadkowe. Ul. Daszyńskiego to przedwojenny Rynek, czyli centrum miasta. Po wojnie odbudowana z ruin, przez wiele lat była ważną ulicą o charakterze handlowym. Obecnie centrum przeniosło się na ul Sowińskiego, gdzie powstały galerie handlowe.
- Ul. Daszyńskiego zostawiona została sama sobie – uważa kandydat na radnego miejskiego. –  Nie jest ani ulicą komunikacyjną, ani deptakiem. 
By ulicę ożywić, proponuje zmianę jej charakteru, likwidację wszechobecnej kostki, nasadzenie zieleni, doprowadzenie ścieżki rowerowej, postawienie stojaków na rowery. Miasto powinno się włączyć w działania mające na celu ożywienie ulicy, chociaż jest ona drogą powiatową, współpracować z powiatem w przeprowadzeniu remontu, np. zlecić opracowanie projektu. By powstał tu „swego rodzaju deptak”, na którym piesi i rowerzyści będą mieli pierwszeństwo, „gdzie uspokoi się ruch samochodów”. – Bo jest to w interesie mieszkańców, a więc w interesie gminy – uważa. 
Problem rozciąga się na pobliskie ulice – Wąską i Świętojańską. – Na  ulicy Wąskiej już prawie nie ma ruchu – mówi Piotr Płochocki. 
Rafał Szulc, mieszkaniec ul. Świętojańskiej, początek problemu tej ulicy upatruje w jej remoncie, który przeprowadził powiat, bo to też droga powiatowa. Był to remont nieprzemyślany. - Usunięto wszelkiego rodzaju zieleń, wystawiono skrzynki, za którymi śmieci się zbierają – wymienia bolączki ulicy. – Na ścieżkę rowerową nie ma miejsca, ale można wytyczyć jakiś pas, węższy, szerszy, coś, by uatrakcyjnić naszą ulicę. Nie tylko chodniczki, którymi ludzie spacerują i jeżdżą rowerami. Jedni na drugich się skarżą. 
Michał Czajka przypomniał o inicjatywie sprzed kilku lat utworzenia muzeum 1920 roku – Przy braku dobrej woli ze strony miasta to muzeum będzie w Ossowie – mówił kandydat. –   Naszym pomysłem, żeby historia była bliższa mieszkańcom, jest Muzeum Historii Wyszkowa i Ziemi Wyszkowskiej. Podał dwie możliwe lokalizacje – to historyczna plebania parafii św. Idziego lub kamienica należąca do miasta, nad Bugiem, w pobliżu pomnika Mordechaja Anielewicza. – Wyszków zasługuje na to, aby mieć swoje muzeum, aby młodzi ludzie, dzieci, młodzież, poznawali swoją historie w sposób bardziej żywy niż tylko w salach lekcyjnych. Uatrakcyjniałoby to pod względem turystycznym nasze miasto, reklamowałoby je na szerszym forum.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość