Radosne i wzruszające wspomnienie o Mieczysławie Foggu (FOTO)

Wydarzenia

Radosne i wzruszające wspomnienie o Mieczysławie Foggu (FOTO)

03.10.2022
autor: Elżbieta Szczuka
Przyjemnie było patrzeć na radosne, ale też wzruszone twarze publiczności, która w piątek 30 września przyszła do WOK „Hutnik” spotkać się z prawnukiem Mieczysława Fogga i wysłuchać jego opowieści o pradziadku, a także posłuchać minirecitalu piosenek artysty.
 
32 lata temu, 3 września 1990 roku, w wieku 89 lat zmarł Mieczysław Fogg, niezwykle popularny piosenkarz, który prześpiewał dla nas 60 lat. W tym czasie dał 16 tys. koncertów na wszystkich kontynentach, zaś nakład płyt z jego piosenkami przekroczył 25 mln egzemplarzy. Pod koniec kariery był najstarszym czynnym piosenkarzem świata. O jego życiu i karierze zajmująco opowiadał Michał Fogg - prawnuk mistrza, dziennikarz, prezes Fundacji Retro, patron i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga, szef wydawnictwa muzycznego Fogg Record. Natomiast piosenki z repertuaru Mieczysława Fogga zaśpiewał Wojciech Dąbrowski - piosenkarz, poeta, kompozytor, dyrektor artystyczny Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga. 
- Zaproszę państwa dziś na lekcję historii, w pewnym sensie – przywitał się z publicznością Michał Fogg – bo życie Mieczysława Fogga i jego kariera były nierozerwalnie związane z wydarzeniami historycznymi. A przez to, że przeżył praktycznie cały XX wiek (urodzony w 1901 roku - red.) „załapał się” na najważniejsze wydarzenia historyczne dla naszego kraju, Europy, świata. I ważne, że Mieczysław Fogg nie przyglądał się biernie tym wydarzeniom, tylko praktycznie czynnie brał we wszystkim udział.
Wspomnienia o Mieczysławie Foggu, wzbogacone zdjęciami, Michał Fogg podzielił na kilka części: młodość, okres międzywojenny, II wojna światowa i okres powojenny. 
Mieczysław Fogg, a właściwie Fogiel, bo takie jest jego rodowe nazwisko, pochodził z rodziny kolejarskiej. Jego ojciec był kolejarzem na linii Warszawa – Petersburg; chciał, żeby syn został inżynierem, budował tory. W 1920 r. Mieczysław wstąpił do wojska, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej, został ranny. W 1921 r. rozpoczął pracę w Warszawskiej Dyrekcji PKP jako kasjer. Ale jego pasją było śpiewanie. Wstąpił do chóru w kościele św. Anny. Tam usłyszał go Ludwik Sempoliński („Będą z pana ludzie” - ocenił), który skierował go na naukę śpiewu do prof. Jana Łysakowskiego. Nauka była płatna, dlatego Mieczysław dorabiał, śpiewając na weselach i pogrzebach. W 1928 r. M. Fogg założył z kolegami chór rewelersów „Dana”, który występował na scenie teatrzyku Qui pro Quo. Dwa lata później zespół osiągnął ogromny sukces w kraju i za granicą. Z chórem Dana rozstał się w 1938 roku, rozpoczął karierę solową.
W czasie wojny zarabiał na życie występując, za zgodą Państwa Podziemnego, w kawiarniach. W konspiracji (był w AK) przyjął pseudonim Ptaszek. Brał udział w powstaniu warszawskim. Od 1946 r. występował w programach estradowych i z własnymi recitalami. Występy zakończył w 1986 r. Oprócz śpiewania jego pasją były samochody.
Oprawę muzyczną spotkania zapewnił Wojciech Dąbrowski, do śpiewania zachęcał też (skutecznie) widownię. Zaśpiewał m.in. „Jesienne róże”, „Ostatnią niedzielę”, „Piosenkę o mojej Warszawie”, „Całuję twoją dłoń madame”, „W małym kinie” a na koniec „Młodym być i więcej nic”.
W 2001 r. jeden ze skwerów w Warszawie Śródmieściu otrzymał imię Mieczysława Fogga. Marzeniem Michała Fogga jest postawić tam pomnik pradziadka. Od 7 lat zbiera pieniądze na ten cel.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Elżbieta Szczuka pierwszą Honorową Obywatelką Gminy Wyszków (FOTO)

Elżbieta Szczuka pierwszą Honorową Obywatelką Gminy Wyszków (FOTO)

Elżbieta Szczuka jest pierwszą kobietą, której rada miejska nadała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Wyszków. Uroczysta sesja miała miejsce 14 marca w WOK Hutnik. Jak przystało na okoliczność, miała bardzo podniosły charakter, ale jednocześnie ciepły, przyjacielski i rodzinny. - Zgłębiając historię naszego miasta poprzez poznawanie i opisywanie w „Nowym Wyszkowiaku” oraz książkach losów mieszkańców i osób związanych z ziemią wyszkowską, ani przez chwilę nie pomyślałam, że zaowocuje to tytułem honorowej obywatelki mojego miasta. Bo Wyszków jest moim miastem - podkreśliła bohaterka uroczystości.
zobacz więcej
Prawo jazdy kupił za wschodnią granicą

Prawo jazdy kupił za wschodnią granicą

18-latek nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu i doprowadził do kolizji. Okazało się, że prowadził volkswagena nie mając do tego wymaganych uprawnień. Miał dokument przypominający prawo jazdy, które… kupił za 650 euro za wschodnią granicą.
zobacz więcej
Obchody rocznic zaślubin Polski z morzem i wstąpienia Polski do NATO (FOTO)

Obchody rocznic zaślubin Polski z morzem i wstąpienia Polski do NATO (FOTO)

Uroczyste obchody 104. rocznicy zaślubin Polski z morzem oraz 25. rocznicy wstąpienia Polski do NATO odbyły się 9 marca w Domu Polonii w Pułtusku. Uczestniczyło w nich wielu wyszkowian, a piękny koncert dała powstała 16 lat temu w Wyszkowie Orkiestra Reprezentacyjna Ligi Morskiej i Rzecznej.
zobacz więcej
Prawo i Sprawiedliwość zainaugurowało kampanię wyborczą (FOTO)

Prawo i Sprawiedliwość zainaugurowało kampanię wyborczą (FOTO)

Dlaczego kandyduję na Burmistrza Wyszkowa? Żeby kontynuować dzieło moich przodków. Jako burmistrz widzę nasze miasto prężnie rozwijające się, dobrze skomunikowane, przyjazne dla mieszka i gości, dbające o rodziny z dziećmi i starszych potrzebujących opieki, dbające o rozwój przedsiębiorczości, miasto zielone, wykorzystujące piękno natury, rzekę Bug - podczas konwencji wyborczej Prawa i Sprawiedliwości mówił kandydat na burmistrza Piotr Eychler.
zobacz więcej