Przyszłość transportu: zrównoważone rozwiązania dla branży logistycznej

Wydarzenia

Przyszłość transportu: zrównoważone rozwiązania dla branży logistycznej

04.09.2023
autor: Materiał zewnętrzny
Ekologiczne rozwiązania są już obecne niemal w każdej branży. Wymaga tego zarówno ustawodawstwo polskie i unijne, jak i zdrowy rozsądek. Ekonomicznie „zielone” jeszcze nie zawsze się opłaca, ale i to ma się zmieniać z czasem, zwłaszcza w konsekwencji restrykcji narzucanych na paliwa kopalne. W trudnej sytuacji znajduje się w związku z tym branża logistyczna, z założenia obciążona długim śladem węglowym i zajmująca się procesami niewiele mającymi wspólnego z ekologią. Jak wygląda zielona przyszłość transportu i z jakimi zmianami będą musieli oswoić się zawodowi kierowcy?
    

Czy praca kierowcy ma przyszłość w kontekście zrównoważonego rozwoju?

Nie ma podstaw by sądzić, że w świecie mocniej zorientowanym na ekologię kierowcy nie będą już potrzebni. Być może część transportu będzie realizowana za pomocą innych środków, jednak większość dostaw pozostanie prawdopodobnie w rękach ludzi. Większy nacisk zostanie położony na odnawialne źródła energii – zmieni się więc raczej paliwo i dynamika oraz styl prowadzenia pojazdów, ale transport jako taki nie zniknie.
 
Zjawisko dążenia ku zeroemisyjności jest z resztą widoczne już dzisiaj. Co prawda bardzo powoli, ale Polacy jednak przekonują się do elektrycznych pojazdów. Sprzedaż samochodów z zielonymi tablicami zaczyna wzrastać, powodzeniem cieszą się także alternatywne środki transportu – rowery, hulajnogi deskorolki czy monocykle – w tym oczywiście również elektryczne.

Praca dla kierowcy w Warszawie: nowe rozwiązania i zielone trendy

Innowacje w zakresie transportu i logistyki będą widoczne na początku w dużych miastach, a zatem również w Warszawie. Dążenie do zmniejszenia emisyjności będzie wymuszało na firmach transportowych wymianę floty na elektryczną – i to właśnie do stylu prowadzenia EV będą musieli przywyknąć kierowcy.
 
Nie ma raczej obawy, że pracę kierowcom odbiorą pojazdy autonomiczne, choć w wielu miastach polski trwają już mapowania i pierwsze testy. Bardziej niż ekologicznych przepisów, obawiać się należy narastającego zakorkowania stolicy – już teraz część firm oferujących dostawy jedzenia czy zakupów, stawia na dowozy realizowane przy pomocy skutera czy roweru. Czujesz, że to coś dla ciebie? Sprawdź oferty na https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/warszawa;l.

Jak będzie wyglądała praca w transporcie za 10, 20, 30 lat?

Niewątpliwie kolejne dekady będą się wiązały z dużymi zmianami w branży transportowej. Najwyraźniej uwidocznią się one prawdopodobnie w dostawach dla konsumentów prywatnych, czyli w branży gastronomicznej czy zakupów detalicznych. Poza wspomnianych już motocykli, skuterów czy rowerów, do nadawania części paczek idealne mogą się okazać drony, zupełnie już niezależne od ruchu ulicznego.
W transporcie publicznym już teraz testowane są na wielką skalę rozwiązania bardziej zielone niż ropa i benzyna – czyli LPG, LNG i CNC, ale także pojazdy elektryczne i wodorowe. Można się spodziewać, że przyszłość należy do dwóch ostatnich.

Czy ekologia i ekonomia idą w parze w logistyce?

W logistyce ekologia brzmi groźnie. Ograniczenie śladu węglowego wprost dotyczy skrócenia łańcucha dostaw – ale to jeszcze nie oznacza, że ktoś na tym straci. W myśl wytwarzania jak najbliżej źródła pochodzenia surowców, na znaczeniu przybierze na pewno transport na krótszych odcinkach.
 
Jednocześnie transport z odleglejszych miejsc na pewno nie zniknie. Ponownie zamiast wymiany modelu dostawy, będzie można mówić raczej o wykorzystaniu alternatywnych paliw, co dla kierowców w trasach międzynarodowych oznacza więcej przystanków – przynajmniej dopóki nie zostaną wymyślone efektywniejsze metody ładowania pojazdów elektrycznych.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Rada powiatu wybrała władze. Nie będą miały łatwo… (FOTO)

Rada powiatu wybrała władze. Nie będą miały łatwo… (FOTO)

Prawie 5,5 godziny trwała pierwsza sesja rady powiatu nowej kadencji. Na starostę, zgodnie z zapowiedzią zawiązanej tuż po wyborach koalicji, wybrana została Marzena Dyl, wicestarostę – Tadeusz Kuchta, przewodniczącą rady – Iwona Wyszyńska, członków zarządu – Agnieszka Ołdak-Prokop, Adam Mróz i Grzegorz Nowosielski. Opozycja deklaruje współpracę, ale… - Nie będzie pani miała łatwo, dlatego że układ sił jest 9 na 10, więc te 9 osób będzie te 10 pilnowało – do starosty zwrócił się Arkadiusz Darocha.
zobacz więcej
Wojciech Kozon nowym kierownikiem ARiMR

Wojciech Kozon nowym kierownikiem ARiMR

Z dniem 15 maja nowym kierownikiem biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa został Wojciech Kozon. Zastąpił na tym stanowisku Renatę Rębałę.
zobacz więcej
Jak sprawdzić, czy to ostatnia miesiączka? Poznaj pierwsze objawy menopauzy

Jak sprawdzić, czy to ostatnia miesiączka? Poznaj pierwsze objawy menopauzy

Miesiączka, choć to naturalny cykl w życiu każdej kobiety, nie trwa wiecznie. Dla wielu kobiet nadchodzi czas, kiedy ich ciało przechodzi przez etap zwanym menopauzą – okresem, w którym miesiączka ustaje na zawsze. Rozpoznanie, czy to już ta ostatnia miesiączka, może być dla wielu kobiet wyzwaniem, zwłaszcza gdy nie wiedzą, na co zwracać uwagę. Z tego artykułu dowiesz się, na jakie sygnały organizmu zwrócić uwagę.
zobacz więcej
PCPR: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych w 2024 roku

PCPR: Dofinansowania dla osób niepełnosprawnych w 2024 roku

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wyszkowie informuje, że w Powiecie Wyszkowskim realizowany jest pilotażowy program PFRON pn. „Aktywny samorząd”. 
zobacz więcej