Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/16417.jpg

Wydarzenia

Przy szkołach nie będzie strefy wolnej od dymu tytoniowego

22.04.2025
autor: Sylwia Bardyszewska
Rada miejska nie będzie procedowała uchwały dotyczącej wprowadzenia strefy wolnej od dymu tytoniowego w okolicy szkół przy ulicy Świętojańskiej w Wyszkowie. Zdaniem radnych nie rozwiązałoby to problemu, bo palący uczniowie po prostu przenieśliby się ulicę dalej.
 
Jak już informowaliśmy, wniosek o wprowadzenie strefy skierowała do rady miejskiej starosta Marzena Dyl w październiku ubiegłego roku, a inicjatywa zrodziła się podczas spotkania dyrektorów szkół ponadpodstawowych i władz starostwa. Temat nie jest nowy, bo od lat na chodnikach przed szkołami przy ul. Świętojańskiej na przerwach gromadzi się młodzież na tzw. dymku, który zamienia się w chmurę tytoniowego dymu. Przechodnie się skarżą, nauczyciele ubolewają, a policji trudno zweryfikować, kto w stojących przed szkołami licznych grupkach jest nieletni. Sporo uczniów skończyło już 18 lat, więc prawo nie zabrania im palenia papierosów na chodniku.
Kwestię zakazów palenia reguluje artykuł 5 Ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Czytamy w nim, że zabrania się palenia wyrobów tytoniowych, w tym nowatorskich wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych m.in. na terenie zakładów leczniczych, jednostek organizacyjnych systemu oświaty i pomocy społecznej, uczelni, w pomieszczeniach obiektów kultury, lokalach gastronomiczno-rozrywkowych, w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych, na przystankach komunikacji publicznej, w pomieszczeniach obiektów sportowych, ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci.
Ustawa reguluje również kwestię wprowadzenia strefy wolnej od dymu tytoniowego. W drodze uchwały może to zrobić rada gminy - jako akt prawa miejscowego. Dotyczy to, oczywiście, także pary z papierosów elektronicznych i substancji uwalnianych za pomocą nowatorskiego wyrobu tytoniowego.
Po wspomnianym spotkaniu, w listopadzie starosta Marzena Dyl skierowała do przewodniczącego rady miejskiej Adama Szczerby wniosek o utworzenie strefy wolnej od dymu tytoniowego. Ponieważ nie doczekała się odpowiedzi, wniosek ponowiła w lutym. Temat został poruszony na spotkaniu radnych miejskich z komendantem policji, ale ta nie zabiera stanowiska w tej sprawie. Jeśli rada miejska przyjęłaby przepis, policja po prostu by go egzekwowała.
Jak informuje nas przewodniczący rady Adam Szczerba, radni rozmawiali na ten temat po zamknięciu marcowej sesji i większość była przeciwna ustanawianiu strefy. Wniosek poparłoby tylko troje radnych, więc przewodniczący zdecydował, że nie będzie wprowadzał uchwały na obrady sesji.
Kluczowe obawy dotyczyły przede wszystkim efektywności egzekwowania zakazu palenia w wyznaczonych strefach - czytamy w odpowiedzi skierowanej do starosty. - Z doświadczeń innych samorządów wynika, że skuteczne monitorowanie przestrzegania tego typu regulacji wymaga znacznych zasobów kadrowych i finansowych, a ich brak mógłby prowadzić do niskiej skuteczności wdrażanych przepisów.
Mówiąc wprost, radni wolą, by patrole policji częściej patrolowały plac Miejski i park - ulubione miejsca spotkań młodzieży, niż legitymowały i ewentualnie karały młodzież palącą papierosy przy szkołach.
Zdaniem radnych, wyrażonym przez Adama Szczerbę, strefa wolna od dymu nie zmniejszyłaby problemu palenia papierosów. Istnieje ryzyko, że użytkownicy tytoniu przeniosą swoją aktywność do miejsc sąsiadujących ze strefami, co może prowadzić do powstania nowych punktów koncentracji osób palących, a tym samym do utrudnień dla mieszkańców i przechodniów.
(…) W związku z powyższym, Rada Miejska w Wyszkowie uznała, że na chwilę obecną bardziej zasadne będzie intensyfikowanie działań edukacyjnych i profilaktycznych w zakresie ograniczania palenia tytoniu w miejscach publicznych niż wprowadzanie nowych ograniczeń, których skuteczność mogłaby okazać się ograniczona.
 
Jak palą polskie nastolatki?
     • ponad 60% uczniów i prawie połowa 15-latków ma już za sobą pierwszego papierosa lub inny wyrób nikotynowy
     • prawie 13% uczniów spróbowało już e-papierosa
     • 30% uczniów spróbowało nikotyny po raz pierwszy w e-papierosie
     • polska młodzież częściej używa e-papierosów (29,5%) niż tradycyjnych papierosów (26,2%)
     • 78% młodzieży wybiera e-papierosy o smakach owocowych i słodkich
     • jedynie kilku procentom młodzieży odmówiono sprzedaży wyrobów nikotynowych
     • ponad 14% użytkowników e-papierosów używało ich do wdychania innych niż nikotyna substancji psychoaktywnych (najpopularniejsze są kanabinoidy)
     • ok. 40% młodzieży spotyka się z różną formą reklamy lub promowania wyrobów nikotynowych
     • 70% młodzieży używającej nikotyny nie otrzymało żadnego wsparcia w wyjściu z nałogu.
źródło: pacjent.gov.pl
 
WOK Hutnik - Wakacyjne warsztaty 2025
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Kiedy należy wezwać policję do kolizji, a kiedy nie?

Kiedy należy wezwać policję do kolizji, a kiedy nie?

Kolizja drogowa to sytuacja stresująca – niezależnie od jej rozmiarów. W takiej chwili wiele osób zadaje sobie pytanie: czy muszę wzywać policję, czy wystarczy, że dogadam się z drugim kierowcą? Odpowiedź zależy od kilku czynników – w tym od rodzaju szkody, sytuacji na miejscu zdarzenia i ewentualnych rozbieżności w zeznaniach uczestników.
zobacz więcej
Odmień styl swojego domy lub mieszkania – Postaw na abstrakcyjne grafiki

Odmień styl swojego domy lub mieszkania – Postaw na abstrakcyjne grafiki

Współczesne wnętrza coraz częściej stają się przestrzenią wyrazu osobistego stylu i artystycznej wrażliwości. W świecie aranżacji, w której liczy się funkcjonalność, estetyka i atmosfera, abstrakcyjne grafiki zyskują wyjątkowe znaczenie. To one nadają ścianom charakteru, przełamują monotonię i wprowadzają emocjonalny rytm do każdego pomieszczenia.
zobacz więcej
Studio filmowe jako przestrzeń do kreatywnych projektów: od teledysków po reklamy

Studio filmowe jako przestrzeń do kreatywnych projektów: od teledysków po reklamy

Współczesne studio filmowe to nie tylko miejsce realizacji dużych produkcji czy reklam telewizyjnych. To przede wszystkim przestrzeń otwarta na różnorodne formy twórczości – od artystycznych eksperymentów po komercyjne kampanie. Niezależnie od tego, czy jesteś muzykiem, reżyserem, właścicielem firmy, influencerem czy po prostu masz pomysł na kreatywny projekt – studio filmowe może być miejscem, w którym Twoja wizja nabierze realnych kształtów. Dlaczego?
zobacz więcej
Dlaczego dąb to król drewna meblarskiego?

Dlaczego dąb to król drewna meblarskiego?

Drewno dębowe od setek lat cieszy się niesłabnącym uznaniem wśród stolarzy, projektantów wnętrz i miłośników solidnych mebli. Traktowane jako synonim luksusu i trwałości, znajduje zastosowanie nie tylko w klasycznych komodach czy stołach, ale także w nowoczesnych aranżacjach. W czasach, gdy rynek zalewają tańsze materiały drewnopodobne, dąb wciąż pozostaje symbolem jakości, elegancji i ponadczasowego stylu.
zobacz więcej
Zitcom