Przenośniki rolkowe  - rodzaje i zastosowanie

Wydarzenia

Przenośniki rolkowe - rodzaje i zastosowanie

22.07.2019
autor: materiał zewnętrzny
Każdy posiadacz warsztatu wiem, jakim dogodnym ułatwieniem są przenośniki rolkowe. Oszczędzają czasu, wysiłku oraz zwiększają produktywność zakładu. Choć jest to tak intuicyjne w swojej budowie urządzenie, to korzysta się z niego na co dzień w każdym, mniejszym lub większym, warsztacie obróbki. Jak taki przenośnik rolkowy działa? Jakie są rodzaje transporterów rolkowych? Odpowiadamy.

 

Czym jest przenośnik rolkowy?

Przenośnik rolkowy to proste urządzenie, które służy w roli transportera w naszym warsztacie. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego układu rolek oraz mechanizmów, jest w stanie przenieść ciężkie, niewymiarowe obiekty w postaci materiału do obróbki, różnego typu konstrukcji bądź nawet urządzeń. Urządzenia te są odpowiedzialne za ekonomię pracy w warsztacie, przy okazji dbając o bezpieczeństwo i wygodę pracy. W zakładach bez przenośników rolkowych praca jest zazwyczaj spowolniona oraz wymaga od rzemieślników o wiele większego wysiłku.

Przenośniki rolkowe (https://jptech-maszyny.pl/przenosniki-rolkowe) dodatkowo z łatwością współpracują nie tylko z obsługującym, ale również z innymi maszynami w warsztacie. Można je zamontować na przykład tuż obok urządzeń obróbczych, bądź linii produkcyjnych czy wind. Przenośniki rolkowe są również urządzeniami regulowanymi. Oznacza to, że możemy je przystosować do reszty naszego wyposażenia, ustawiają odpowiednio wysokość, czy też montując dodatkowe uposażenie w postaci band bocznych bądź ograniczników.


 


Budowa przenośnika rolkowego

By móc spełniać swoje zadania, przenośnik rolkowy musi być oparty na odpowiednio wytrzymałej konstrukcji. Ta forma transportu bliskiego potrzebuje właściwych dla siebie zastosowań technicznych w postaci wytrzymałej ramy, odpowiednio ułożyskowanych rolek, stabilnych nóg oraz dokładnych wykończeń, i zastosowanego do budowy materiału (np. ocynkowana stal czy też aluminium - wpływa to na żywotność urządzenia).

Jeżeli mamy do czynienia z modelem napędzanym elektrycznie, liczą się również: zastosowany napęd, dobrany do modelu łańcuch łączący rolki z napędem, możliwość jego regulacji oraz płynność przesuwu.

Maszyny do obróbki metalu - JP Tech


Rodzaje przenośników rolkowych

Tak jak w przypadku innych maszyn, tak również w przypadku przenośników rolkowych możemy mieć do czynienia z różnego typu rodzajami urządzeń. Różnić się one od siebie będą typem zastosowanej technologii transportującej, ale ogólne ich przeznaczenie pozostawać będzie takie samo.

Ręczne przenośniki rolkowe

Modele o napędzie ręcznym to te najbardziej klasyczne i przy okazji najtańsze. Opierają się na prostej budowie opartej na zamontowaniu ułożyskowanych rolek w odpowiednio wytrzymałej ramie, zazwyczaj regulowanej na wysokość. Używa się ich na przykład do transportu materiału między dwiema stacjami obróbczymi. Ich sposób działania jest prosty. Po prostu umieszczamy obiekt na transporterze, a następnie przesuwamy go po rolkach eliminując potrzebę użycia dużej ilości siły czy też podnoszenia obiektu na wysokość. Niestety, przenośnik ten nie sprawdzi się przy większych ciężarach i przy większej intensywności pracy w zakładzie.

Grawitacyjne przenośniki rolkowe

Modele grawitacyjne są równie proste, co modele manualne. Jedyne co je od nich odróżnia, to możliwość ustawienia urządzenia pod odpowiednim kątem, co sprawia, że nie musimy używać własnych sił w takiej ilości, bo działa za nas grawitacja. Przenośniki grawitacyjne są wykorzystywane bardzo często nawet w większych zakładach, ponieważ odpowiednio zamontowane mogą działać nawet bez nadzoru użytkownika.

Napędzane przenośniki

Modele te posiadają odpowiedni napęd, zazwyczaj elektryczny, która umożliwia transport obiektów po rolkach bez aktywnego udziału operatora. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie dużej ilości czasu i zautomatyzowania pracy w naszym zakładzie. Warto jednak zaznaczyć, że modele te są już urządzeniami “z wyższej półki” i cenowo mogą znacznie różnić się od ww. modeli.

Przenośniki rolkowe są dużym ułatwieniem dla pracowników warsztatu i potrafią w łatwy sposób zwiększyć efektywność pracy. Warto jest zaopatrzyć się w to urządzenie, by móc zmaksymalizować produktywność swojego zakładu.

Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość