Baner główny
Baner mobilny
materialy/info/med1/13532.jpg

Wydarzenia

Przegląd Piosenki Opozycyjnej „Bardowie Wolności i Solidarności” (FOTO)

14.12.2022
autor: Sylwia Bardyszewska, Maciej Kowalski
Już po raz piętnasty I Liceum Ogólnokształcące im. C.K. Norwida zorganizowało Przegląd Piosenki Opozycyjnej „Bardowie Wolności i Solidarności”. Te nastrojowe muzyczne spotkania odbywają się zawsze z okazji rocznicy wybuchu w Polsce stanu wojennego.
 
41 lat temu, 13 grudnia 1981 r. najpierw radio, a następnie telewizja nadały wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju.
Stałym elementem obchodów rocznicy tego ważnego dla polskiej historii wydarzenia są organizowane przez liceum przeglądy piosenki opozycyjnej. Kim byli „Bardowie”? Byli kontestatorami ówczesnego młodego pokolenia, któremu przyszło żyć i funkcjonować w ramach totalitarnego państwa. Byli głosem pokolenia zapomnianego, zniewolonego przez ustrój, ale wierzącego, że tak nie będzie zawsze - na przegląd zapraszało liceum. - Pierwszy przegląd piosenki opozycyjnej odbył się w 2006 roku zainicjowany przez szkolne koło historyczne pod kierownictwem p. Michała Czajki. Od tego czasu jest to jedna z ciekawszych imprez szkolnych, oddająca hołd Polakom, którzy potrafili sprzeciwić się panującej wówczas w Polsce trudnej sytuacji, którzy nie bali się wyrazić swojego zdania, choćby za pośrednictwem swojej twórczości. „Bardowie…” to uroczystość, obok której nie można przejść obojętnie. Skłania do refleksji, przemyśleń, rozważań, głębszej zadumy. Wymagająca w odbiorze, od kilkunastu lat zachwyca swoją oprawą, nastrojem stając się jednocześnie doskonale wyreżyserowaną lekcją historii.
Podczas tego jak zwykle nastrojowego koncertu usłyszeliśmy piękne pieśni wyrażające patriotyzm, popularne od lat pieśni „Solidarności”, ale też utwory chętnie śpiewane przez młodzież od niedawna. W repertuarze znalazły się więc i „Miejcie nadzieję” ze słowami Adama Asnyka, „Psalm stojących w kolejce” Krystyny Prońko, utwory Jacka Kaczmarskiego, Czesława Niemena, zespołów Lombard, Kult i Oddział Zamknięty, ale też „Hymn” Sanah (słowa: Juliusz Słowacki) i „Miasto” z filmu „Miasto 44” o powstaniu warszawskim.
Wystąpili: Amelia Sitkowska, Zuzanna Ginko, Maria Kaniewska, Oliwia Szulc, Jan Sadowski, Natalia Sadkowska, Konrad Grącki, Maksymilian Martyna, Emilia Mróz, Mateusz Mróz, Kacper Kuchta, Julia Kołodziejska, Sebastian Mróz, Piotr Kuchta, Amos Zając, Hubert Kowalczyk, Jan Korczakowski, Cezary Jędrysiak, Mateusz Kowalczyk, Magdalena Zglecz, Zuzanna Perzyna, Adam Pakieła, Kinga Ponikiewska, Natalia Kostruska, Julia Kowalska, Jagoda Ciskowska, Natalia Korczek, Wiktoria Buźniak, Anna Zaleska oraz licealny chór.
WOK Hutnik - Koncert szantowy
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość