Przed nami rocznica Bitwy Warszawskiej

Wydarzenia

Przed nami rocznica Bitwy Warszawskiej

04.08.2021
autor:
15 sierpnia (niedziela) będziemy obchodzili 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej 1920 r. Uroczystości odbędą się w Rybienku Leśnym i przy kościele św. Idziego.
 
Rybienko Leśne
godz. 9.30, pomnik zamordowanych w 1920 r., ul. Wołowskiego - start rajdu rowerowego „Śladami Bitwy Warszawskiej”. Trasa: ok. 60 km. Limit uczestników: 100. Meta: godz. 16. sanktuarium św. Idziego
godz. 11, kościół Matki Bożej Królowej Polski - Msza św. w intencji Ojczyzny, następnie przejście przed pomnik pomordowanych przez czerezwyczajkę i złożenie kwiatów
godz. 13, restauracja „Leśny Dworek” - pokaz filmu „Historia pewnego pomnika czyli śladami cudu nad Wisłą”
Film opowiada historię z 1989 r. odnalezienia i ponownego odsłonięcia w Rybienku Leśnym pomnika poświęconego Polakom pomordowanym przez bolszewików w 1920 r., podczas odwrotu spod Warszawy. W czasach PRL na polecenie władz komunistycznych pomnik został zdemontowany, jednak udało się go uchronić przed zniszczeniem i ukryć. Dzięki temu, po przemianach ustrojowych pomnik mógł wrócić na swoje miejsce. 
Słowo wstępne przed projekcją filmu wygłosi pani Barbara Bielska, emerytowana nauczycielka szkoły w Rybienku Leśnym, która uczestniczyła w wydarzeniach związanych z ponownym odsłonięciem pomnika.
Autorzy filmu: Ewa Cendrowska - scenariusz i realizacja; Waldemar Niedziałkowski - zdjęcia. Film powstał w 1989 r. dla Centralnej Wytwórni Programów i Filmów Telewizyjnych Poltel, a pochodzi z archiwum Telewizji Polskiej. Kopię filmu użyczyła Biblioteka Miejska w Wyszkowie.
 
Grota Matki Bożej przy sanktuarium św. Idziego
godz. 16 - koncert patriotyczny, przejście przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego, złożenie kwiatów

Kredico 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość