Problem z internetem? Zobacz, co możesz zrobić, zanim zadzwonisz do dostawcy

Wydarzenia

Problem z internetem? Zobacz, co możesz zrobić, zanim zadzwonisz do dostawcy

28.01.2022
autor: materiał zewnętrzny
Zainwestowałeś w internet, który miał być szybki i niezawodny, a tymczasem jego jakość pozostawia wiele do życzenia? Strony ładują się wolno, a pobieranie dużych plików trwa całe wieki? Jeśli korzystasz z sieci bezprzewodowej, problem wcale nie musi leżeć po stronie dostawcy. Zanim do niego zadzwonisz, upewnij się, czy coś nie zakłóca pracy routera albo czy nie potrzebujesz wzmacniacza Wi-Fi.
 

Zadbaj o prawidłową lokalizację routera

Jeśli połączenie internetowe w Twoim domu jest powolne i niestabilne, spróbuj przestawić router na wyższą półkę. Unikaj stawiania go w rogu budynku czy pomieszczenia. Wiele osób próbuje router jak najbardziej ukryć, żeby nie rzucał się w oczy. To bardzo częsty błąd, którego konsekwencją jest powolne i niestabilne połączenie. Router, zamknięty w szafce lub biurku, umieszczony zbyt blisko ściany czy podłogi, nie będzie działał, jak należy. Urządzenie powinno znajdować się na otwartej przestrzeni, najlepiej na środku pomieszczenia, mieszkania lub całego domu. Dodatkowo im będzie wyżej, tym lepiej. Rekomendowana wysokość to około 1,5 metra – dzięki temu fale radiowe mogą swobodnie się rozchodzić.

Router powinien znajdować się z dala od urządzeń, które działają na podobnych częstotliwościach, przez co mogą zakłócać jego pracę. Fale radiowe są podatne na interferencje. Jakość sygnału może się pogorszyć, jeśli router znajduje się w pobliżu: kuchenki mikrofalowej, radia czy telewizora (zwłaszcza starszego typu). Zwróć też uwagę, czy obok routera nie ma lustra – jego powierzchnia odbija część fal radiowych, co może pogorszyć jakość połączenia.

Sprawdź, czy router jest dobrze skonfigurowany

Zanim zadzwonisz do dostawcy, upewnij się też, czy Twój router został prawidłowo skonfigurowany. Jak to zrobić? Zaloguj się do panelu administracyjnego routera. W tym miejscu możesz zmienić takie parametry, jak:

  • domyślna częstotliwość (np. 2,4 na 5 GHz);
  • kanał częstotliwości.

Częstotliwość 2,4 GHz zapewnia bardzo duży zasięg Wi-Fi, ale jego maksymalna przepustowość jest ograniczona. Sieć, działająca w częstotliwości 5 GHz, ma mniejszy zasięg, jednak jest szybsza i stabilniejsza – zdecydowanie warto przestawić się na nią, jeśli Twoje mieszkanie ma niewielką powierzchnię. Przy okazji powinieneś zweryfikować też obciążenie kanału – wybierz taki, który nie jest używany lub jest wykorzystywany przez jak najmniejszą liczbę sieci Wi-Fi w okolicy.

Jeśli powyższe kroki nie pomogą, sprawdź dodatkowo, czy oprogramowanie Twojego routera nie wymaga aktualizacji. Powinieneś znaleźć je na stronie internetowej dostawcy internetu. Pozwolą na maksymalne wykorzystanie łącza.

Skorzystaj ze wzmacniacza Wi-Fi

Jeśli problem z internetem nie wynika z żadnej z powyższych przyczyn, zainstaluj w domu wzmacniacz Wi-Fi, czyli nowoczesną technologię typu mesh, która tworzy sieć współdziałających ze sobą urządzeń, co pozwala na wzmocnienie i ustabilizowanie sygnału. Przykładem takiego urządzenia jest niewielki wzmacniacz UPC WiFi POD przeznaczony do modemów Connect Box oraz Giga Connect Box. Ułatwia działanie internetu w każdym miejscu, nawet w domu o dużej powierzchni czy mieszkaniu w kamienicy z grubymi ścianami.

Instalacja wzmacniacza Wi-Fi od UPC jest niezwykle prosta. Należy pobrać darmową aplikację UPC Connect i wybrać opcję „Dodaj UPC WiFi POD”. Aplikacja wykrywa „czarne dziury”, czyli obszary, gdzie sieć jest najsłabsza, i sama podpowiada optymalne miejsca instalacji. Wystarczy włożyć wzmacniacz do gniazdka w wyznaczonym miejscu. Urządzenie zawsze łączy się z punktem dostępu o najlepszym zasięgu, a sygnał jest rozdzielany równomiernie. Przełączenie pomiędzy punktami następuje automatycznie. W bardzo dużym domu można podłączyć nawet trzy wzmacniacze Wi-Fi od UPC, aby sieć działała niezawodnie również w najdalszych częściach domu lub ogrodzie.

Eurodock 2021
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość