Próba oszustwa na policjanta

Wydarzenia

Próba oszustwa na policjanta

20.06.2018
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.)
Mało brakowało, by 72-letnia mieszkanka Wyszkowa dała się oszukać na 10 tys. zł. Zgłosiła się do niej fałszywa policjantka, a przed popełnieniem błędu uratował siostrzeniec.
Zgłoszenie o próbie oszustwa policja otrzymała we wtorek 19 czerwca. Z relacji zgłaszającej wynika, że przed południem zadzwoniła do niej kobieta podająca się za policjantkę. Poinformowała, że jej siostrzeniec spowodował właśnie wypadek drogowy i jeśli natychmiast zapłaci 10 tys. zł zadośćuczynienia poszkodowanemu, to uniknie odpowiedzialności karnej. Fałszywa policjantka poinstruowała starszą panią, gdzie i komu ma przekazać wyznaczoną kwotę. Na szczęście, kiedy 72-latka szykowała się do wyjścia z domu, w jej mieszkaniu pojawił się siostrzeniec i prawda wyszła na jaw. Dzięki temu kobieta nie straciła swoich oszczędności.
- Zasada ograniczonego zaufania do nieznajomych obowiązuje nie tylko dzieci. Dorośli często o niej zapominają, stając się ofiarami własnej łatwowierności i braku rozwagi – podkreśla rzecznik prasowy wyszkowskiej policji sierż. sztab. Marta Gierlicka. - Niespodziewane telefony osób podających się za policjantów, od dawno niewidzianych wnuków, siostrzeńców czy kuzynów nie muszą zakończyć się naszą finansową porażką, jeżeli będziemy pamiętać o dwóch podstawowych zasadach: Policjant nigdy nie zadzwoni z informacją o prowadzonej akcji. Policja nigdy nie poprosi o przekazanie komuś pieniędzy, przelaniu ich na konto lub pozostawienie w jakimś miejscu! Nie dajmy się oszukać! Omawiajmy nietypowe sytuacje, które nas spotykają z innymi członkami rodziny, a wszelkie podejrzane prośby o pożyczenie pieniędzy zgłaszajmy na policję.
Jak nie stać się ofiarą oszustów?
Jeśli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub przechowujemy na koncie. Nie pobierajmy z banku oszczędności.
Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy, czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. Niezwykle ważna jest także czujność pracowników banków.
Kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon za policjanta – zakończmy rozmowę telefoniczną! Nie wdawajmy się w rozmowę z oszustem. Jeżeli nie wiemy jak zareagować, powiedzmy o podejrzanym telefonie komuś z bliskich. Kolejne połączenia telefoniczne wykonujmy z innego aparatu, np. od sąsiada. Niestety zdarza się, że przestępcy przechwytują połączenia telefoniczne.
O każdym podejrzanym telefonie należy natychmiast powiadomić policje dzwoniąc na numer 997.
Te apele policja kieruje nie tylko do seniorów. Nie bądźmy obojętni i ostrzeżmy naszych krewnych, że mogą do nich telefonować osoby podszywające się pod członków rodziny lub policjantów.
Wybory 2024 - Janina Orzełowska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość