Prawo jazdy miał zaledwie kilka dni

Wydarzenia

Prawo jazdy miał zaledwie kilka dni

14.05.2021
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot. KPP Wyszków
W piątek 14 maja prawo jazdy stracił 18-latek, który w terenie zabudowanym jechał z prędkością 114 km/h. Młody kierowca prawem jazdy cieszył się zaledwie… 8 dni.
 
Kierowca forda został zatrzymany do kontroli chwilę przed godz. 12 na drodze wojewódzkiej 618 w miejscowości Łosinno. W terenie zabudowanym, gdzie dozwolona prędkość wynosi 50 km/h, miał na liczniku 114 km/h. Za kierownicą siedział 18-latek z powiatu pułtuskiego, który uprawnienia do kierowania odebrał zaledwie 8 dni wcześniej. Nie dość, że stracił je na 3 miesiące, to jeszcze otrzymał wysoki mandat i 10 punktów karnych. Kiedy odbierze prawo jazdy będzie musiał bardzo uważać, bo młodych kierowców obowiązuje okres próbny.
Policja przypomina, że w 2018 r. weszły w życie zmiany w Ustawie o kierujących pojazdami. Jedną z nich jest wydłużenie okresu próbnego dla młodych kierowców do 2 lat. Jeśli w tym czasie popełnią dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, okres pórby zostanie wydłużony o 2 lata. Natomiast jeśli będą trzy wykroczenia, uprawnienia zostaną cofnięte i taką osobę czeka kolejny egzamin na prawo jazdy. Z cofnięciem uprawnień, będzie się musiał również liczyć kierowca, który w trakcie okresu próbnego popełni jedno przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.
Wykroczenie przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji to: przekroczenie prędkości o ponad 30 km/h, prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie pojazdu, który sygnalizuje zamiar skrętu w lewo z niewłaściwej strony, zwiększanie prędkości w czasie wyprzedzania przez inny pojazd, wyprzedzanie przy wierzchołku wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu, wyprzedzanie w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami zakazu, nieprzestrzeganie znaków lub sygnałów świetlnych określających pierwszeństwo przejazdu oraz niestosowanie się do poleceń osoby uprawnionej do kierowania ruchem, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych oraz omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszych.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość